Oise

Coordinates: 49°23′N 02°25′E / 49.383°N 2.417°E / 49.383; 2.417
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oise
Prefektura në Beauvais
Flamuri i Oise
Stema Oise
Vendndodhja gjeografike e Oise
Vendndodhja gjeografike e Oise
Koordinatat: 49°23′N 02°25′E / 49.383°N 2.417°E / 49.383; 2.417
ShtetiFranca
RajoniEpërmet e Francës
PrefekturatBeauvais
NënprefekturatClermont
Compiègne
Senlis
Qeveria
 • Presidenti i Këshillit të DepartamentitNadège Lefebvre[1] (LR)
Sipërfaqja
  1. ^ "Répertoire national des élus: les conseillers départementaux". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 4 maj 2022.
 • Gjithsej5.860 km2 (2,260 sq mi)
Popullsia
 (Jan. 2019)
 • Gjithsej829.419
 • Vendi26th
 • Dendësia014/km2 (037/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit60
Arrondissements4
Kantonet21
Komunat679
^1 Të dhënat e regjistrit francez të tokave, të cilat përjashtojnë grykërderdhjet, dhe liqene, pellgje, dhe akullnaja më të mëdha se 1 km2

Oise ( Frëngjisht: [waz]  ( dëgjoni); Shqip: Uazë) është një departament në veri të Francës . Është emërtuar sipas lumit Uazë . Banorët e departamentit quhen Oisiens ( Frëngjisht: [wazjɛ̃] ) ose Isariens, sipas emrit latin për lumin, Isara. Kishte një popullsi prej 829,419 në 2019. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 Mars 1790. Ajo u krijua nga një pjesë e provincësIshulli-i-Francës dhe Pikardisë .

Pas fitores së koalicionit në Waterloo, departamenti u pushtua nga trupat britanike midis qershorit 1815 dhe nëntorit 1818.

Në mars 2021, deputeti vendor i Parlamentit Olivier Dassault u vra në një përplasje aeroplani. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uaza është pjesë e rajonit aktual Epërmet e Francës dhe ndodhet 35 km në veri të Parisit . Ajo është e rrethuar nga departamentet e Somme, Aisne, Seine-et-Marne, Val-d'Oise, Eure dhe Seine-Maritime .

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Beauvais, prefektura. Që nga viti 2019, janë 13 komuna me më shumë se 10,000 banorë. 10 komunat më të populluara janë: [1]

Komuna Popullsia (2019)
Beauvais 57,071
Compiègne 40615
Creil 36,169
Nogent-sur-Oise 20,780
Crépy-en-Valois 14,788
Senlis 14,760
Méru 14,452
Montataire 13,645
Noyon 13,190
Pont-Sainte-Maxence 12,602

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801350,854—    
1821375,817+7.1%
1831397,725+5.8%
1841398,868+0.3%
1851403,857+1.3%
1861401,417−0.6%
1872396,804−1.1%
1881404,555+2.0%
1891401,835−0.7%
1901407,808+1.5%
1911411,028+0.8%
1921387,76−5.7%
1931407,432+5.1%
1936402,569−1.2%
1946396,724−1.5%
1954435,308+9.7%
1962481,289+10.6%
1968540,988+12.4%
1975606,32+12.1%
1982661,781+9.1%
1990725,603+9.6%
1999766,441+5.6%
2006792,975+3.5%
2011805,642+1.6%
2016823,542+2.2%

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidente e Këshillit të Departamentit është Nadège Lefebvre, e zgjedhur në vitin 2017.

Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet Kandidati fitues Partia % Kandidati për vendin e dytë Partia %
2022 Emmanuel Macron LREM 47,27 Marine Le Pen RN 52,73
style="background-color: #FFD600

" |

2017 [3] Emmanuel Macron LREM 53,28 Marine Le Pen FN 46,72
style="background-color: #0066CC

" |

2012 Nicolas Sarkozy UMP 52,66 François Hollande PS 47,34
style="background-color: #0066CC

" |

2007 Nicolas Sarkozy UMP 58,28 Ségolène Royal PS 41,72
style="background-color: #0066CC

" |

2002 [3] Zhak Shirak RPR 74,93 Jean-Marie Le Pen FN 25.07

Përfaqësuesit aktualë të Asamblesë Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësia elektorale Anëtar [4] Partia
style="background-color: #0066CC

" |

Njësia e parë elektorale e Uazës Victor Habert-Dassault Republikanët
style="background-color: #35A2EF

" |

Njësia e 2-të e Uazës Agnès Thill Unioni i Demokratëve dhe të Pavarurve
style="background-color: #FFD600

" |

Njësia e 3-të e Uazës Pascal Bois La République En Marche!
style="background-color: #0066CC

" |

Njësia e 4 elektorale e Uazës Éric Woerth Republikanët
style="background-color: #0066CC

" |

Njësia e 5-të e Uazës Pierre Vatin Republikanët
style="background-color: #FFD600

" |

Njësia e 6-të elektorale e Uazës Carole Bureau-Bonnard La République En Marche!
style="background-color: #0066CC

" |

Njësia e 7-të e Uazës Maksim Minot Republikanët

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atraksioni kryesor turistik i departamentit është Parku Astérix, i cili u hap në 1989 dhe ndodhet në skajin jugor të tij. Vende të tjera interesante janë Katedralja e Beauvais, Kështjella e Pierrefonds, e restauruar nga Viollet-le-Duc, dhe koleksioni i artit i Château de Chantilly, i cili është një nga më të mëdhenjtë jashtë Parisit.

Qarku i binjakëzuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uaza është e binjakëzuar me Bedfordshire në Angli . Ajo është gjithashtu i binjakëzuar me regjencën indoneziane të Karanganyar dhe provincat kinezeShandong dhe Zhejiang .

Një nga fshatrat përgjatë lumit Uazë është Auvers-sur-Oise, i famshëm për atë që është vizituar nga disa artistë impresionistë . Ky është vendi ku Vincent van Gogh kaloi 70 ditët e tij të fundit dhe është vendi i tij dhe i vëllait të tij Theo.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Populations légales 2019: 60 Oise, INSEE
  2. ^ "French MP and billionaire Olivier Dassault dies in helicopter crash". BBC News (në anglishte britanike). 2021-03-07. Marrë më 2021-03-08.
  3. ^ a b l'Intérieur, Ministère de. "Présidentielles". interieur.gouv.fr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Nationale, Assemblée. "Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français". Assemblée nationale. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)