Creil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Creil[kʁɛj] (shqip: Krejë) është një komunëdepartamentin OiseFrancën veriore. [1] Stacioni i Krejës është një kryqëzim i rëndësishëm hekurudhor për Veriun e Francës dhe më gjërë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbetjet arkeologjike në zonë përfshijnë një vend neolitik si dhe një nekropol të vonë të epokës së hekurit, ndoshta që i përket një kështjelle galike ose një kampi të mbrojtur.

Vetë qyteti përmendet për herë të parë në një dokument të vitit 633 pas Krishtit.

Kështjella e Krejës është regjistruar në rekorde që nga shekulli i VII.

Janë disa gjurmë të një kështjelle në të cilën Karli VI ka banuar gjatë periudhës së çmendurisë së tij, rr. 1390. Creil pati një pjesë disi të rëndësishme në luftërat e shekujve 14, 15 dhe 16.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793976—    
18001.000+2.5%
18061.196+19.6%
18211.329+11.1%
18311.550+16.6%
18361.690+9.0%
18411.790+5.9%
18462.223+24.2%
18512.656+19.5%
18563.181+19.8%
18613.626+14.0%
18664.539+25.2%
18724.998+10.1%
18765.737+14.8%
18817.182+25.2%
18867.418+3.3%
18918.183+10.3%
18968.456+3.3%
19019.125+7.9%
19069.272+1.6%
191110.214+10.2%
192110.359+1.4%
192610.558+1.9%
193110.768+2.0%
193610.899+1.2%
194610.024−8.0%
195413.500+34.7%
196219.235+42.5%
196832.544+69.2%
197532.509−0.1%
198234.709+6.8%
199031.956−7.9%
199930.675−4.0%
200733.837+10.3%
201233.936+0.3%
201735.657+5.1%

Marrëdhëniet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreja ështëv e binjakëzuar me: [2]

 

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Houssen Abderrahmane, futbollist
 • Simon Banza, futbollist
 • Jean-François Christophe, futbollist
 • Fabé Dia, atlete
 • Michel Chion, teoricien francez i filmit dhe kompozitor i muzikës eksperimentale
 • Steve Furtado, futbollist
 • Helene Geoffroy, politikane
 • Keblack, reper
 • Lynel Kitambala, futbollist
 • Louis-Gabriel Le Brun [fr], inxhinier francez
 • Johann Lion, ish-futbollist
 • Pacelis Morlende, basketbollist

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ INSEE commune file
 2. ^ "Relations internationales". creil.fr (në frëngjisht). Creil. Marrë më 2019-11-20.