Jump to content

Crépy-en-Valois

Coordinates: 49°14′09″N 2°53′24″E / 49.2358°N 2.89°E / 49.2358; 2.89
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krepi në Valua
Komunë
Kisha e Shën Denisit
Kisha e Shën Denisit
Stema Krepi në Valua
Crépy-en-Valois is located in Earth
Crépy-en-Valois (Earth)
Koordinatat: 49°14′09″N 2°53′24″E / 49.2358°N 2.89°E / 49.2358; 2.89
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiOise
QarkuSenlis
KantoniCrépy-en-Valois
NdërkomunalitetPays de Valois
Qeveria
 • Kryetari (2021–2026) Virginie Douat[1]
Sipërfaqja
1
16.280 km2 (6.286 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
14.365
 • Dendësia880/km2 (2,300/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
Lartësia62–150 m (203–492 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Crépy-en-Valois (shqiptimi frëngjisht: [kʁepi ɑ̃ valwa] , fjalë për fjalë Crépy në Valois ; Shqip: Krepi në Valua) është një komunë e vendosur në departamentin OiseFrancën veriore . Ndodhet në Zonën Metropolitane të Parisit, 57.8 km në verilindje të qendrës së Parisit .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krepi në Valua u themelua në shekullin e dhjetë nga konti i Valuasë dhe shërbeu si kryeqyteti i qarkut dhe dukatit Valua. Gjatë Mesjetës, qyteti përfitoi nga panairet e shampanjës, tregjet e lëkurës, rrobat, erëzat dhe mallra të tjera. Më pas, Valuaja dhe qyteti i Crépy-en-Valois u aneksuan nga monarkia dhe administrimi iu dha një anëtari të familjes mbretërore. Gjatë luftës kundër anglezëve në shekullin e XIV, qyteti u shkatërrua.

Në 1828, Crépy-en-Valois aneksoi komunën Bouillant . Në 1861, u ndërtua një stacion hekurudhor dhe qyteti përjetoi rritje ekonomike.

Crépy-en-Valois u ndikua thellë nga përplasja e autobusit në Beaune në vitin 1982, në të cilën vdiqën 44 fëmijë vendas. Çdo vit që nga tragjedia, bashkia ka mbajtur një përkujtim në datën e përvjetorit. [2]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19688.660—    
197510.920+26.1%
198212.228+12.0%
199013.222+8.1%
199914.436+9.2%
200714.180−1.8%
201214.514+2.4%
201715.090+4.0%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Crépy-en-Valois shërbehet nga stacioni Crépy-en-Valois në linjën hekurudhore periferike Transilien Paris-Nord dhe në linjën hekurudhore rajonale për në Laon. Udhëtimi me tren zgjat rreth dyzet e pesë minuta nga Gare du Nord .

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.
  2. ^ spéciale, Faïza Zerouala-Crépy-en-Valois (Oise) Envoyée. "L'impossible deuil de l'accident de Beaune, 30 ans après". Le Monde.fr (në frëngjisht). ISSN 1950-6244. Marrë më 2016-02-08.