Emmanuel Macron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emmanuel Macron

Emmanuel Macron ka lindur më 21 dhjetor 1977 në Amiens, është një politikan francez. Ai u zgjodh president i Republikës Franceze më 7 maj 2017.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron ka lindur në Aimens,[2] dhe është fëmija i Françoise (née Noguès), një fizikante, dhe Jean-Michel Macron, një profesor neurologjie në universitetin e Picardie Jules Verne.[2]

President i Francës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macron u kualifikua në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale më 23 prill.[3] Ai fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale më 7 maj, duke mposhtur bindshëm rivalen e tij, Marine Le PenFrontit Kombëtar.[4] Në moshën 39 vjeç, ai u bë presidenti më i ri në historinë e Francës që nga epoka e Napoleonit.[5] Ai u bë gjithashtu edhe presidenti i parë i lindur pas themelimit të vendosjes së Republikës së Pestë më 1958.

Macron u bë zyrtarisht president më 14 maj.[6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macron është i martuar me Brigitte Trogneux, e cila është 24 vite më e madhe; ajo ka qënë mësuesja e tij në gjimnazin La Providence të Amiens.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Emmanuel Macron Presidenti i ri i Francës me mbi 65% të votave! Fiton Europa!". BalkanWeb.com. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
  2. ^ a b "Kush është Emmanuel Macron? Gjithçka që nuk dini për Presidentin e ri të Francës". BalkanWeb.com. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
  3. ^ "Exit Pollot në Francë/ Macron dhe Le Pen fitojnë në raundin e parë të zgjedhjeve". Dritare.net. 23 prill 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
  4. ^ "Zgjedhjet në Francë, Macron fiton presidencën me diferencë vendimtare mbi Le Pen". Politiko.al. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
  5. ^ "Macron është President i ri i Francës". Politiko.al. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
  6. ^ "Francë, Emmanuel Macron, zyrtarisht President". Politiko.al. 14 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
  7. ^ "Kjo është Zonja e Parë e Francës, gruaja 65 vjeçe e Presidentit më të ri të vendit (Foto/Video)". Gazeta Express. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.