Jump to content

Emmanuel Macron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emmanuel Macron
Presidenti i Francës
Titullar
Në detyrë
14 maj 2017
KryeministriÉdouard Philippe
Jean Castex
Paraprirë ngaFrançois Hollande
Ministri i Ekonomisë, Industrisë dhe Çështjeve Dixhitale
Në detyrë
26 gusht 2014 – 30 gusht 2016
KryeministriManuel Valls
Paraprirë ngaArnaud Montebourg
Pasuar ngaMichel Sapin
Të dhëna vetjake
U lind më
Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron

21 dhjetor 1977 (42 vjet)
Amiens, Francë
Partia politikeLa République En Marche (2016–present)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/etBrigitte Trogneux (m.2007)
Prindër(it)Jean-Michel Macron (babai)
Françoise Noguès (nëna)
VendbanimiPallati Élysée
Shkollimi
Nënshkrimi
Faqja në rrjet

Emmanuel Macron (lindi më 21 dhjetor 1977) është një politikan francez. Ai u zgjodh president i Republikës Franceze më 7 maj 2017.[1]

Lindur në Amiens, Macron studioi filozofi në Universitetin Paris-Nanterre, më vonë përfundoi një master në çështjet publike në Institutin e Studimeve Publike të Parisit dhe u diplomua nga École nationale d'administration në vitin 2004. Ai punoi si një nëpunës i lartë civil në Inspektoratin e Përgjithshëm të Financave dhe më vonë u bë një bankier investimeshRothschild & Co.

Macron u emërua një zëvendës sekretar i përgjithshëm nga presidenti François Hollande menjëherë pas zgjedhjes së tij në maj 2012, duke e bërë Macron një nga këshilltarët e lartë të Hollande. Ai më vonë u emërua në kabinet si Ministri i Ekonomisë, Industrisë dhe Çështjeve Dixhitale në gusht 2014 nga Kryeministri Manuel Valls. Në këtë rol, Macron mbështeti një numër reformash miqësore ndaj biznesit. Ai dha dorëheqjen nga kabineti në gusht 2016, duke filluar një fushatë për zgjedhjet presidenciale 2017. Megjithëse Macron kishte qenë një anëtar i Partisë Socialiste nga viti 2006 deri më 2009, ai garoi në zgjedhje nën një lëvizje politike qendrore që ai themeloi në prill 2016, En Marche.

Megjithëse fillimisht mbrapa në sondazhet e opinioneve, Macron kryesoi në raundin e parë të votimit dhe u zgjodh President i Francës në 7 maj 2017 me 66.1% të votave në raundin e dytë, duke mundur Marine Le Pen. Ai shpejt emëroi Édouard Philippe si kryeministër dhe në zgjedhjet legjislative një muaj më vonë, partia e Macron, e riemëruar "La République En Marche!" (LREM), siguroi shumicën në Asamblenë Kombëtare. Në moshën 39 vjeç, Macron u bë presidenti më i ri në historinë franceze.

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron ka lindur në Aimens,[2] dhe është fëmija i Françoise (née Noguès), një fizikante, dhe Jean-Michel Macron, një profesor neurologjie në Universitetin e Picardy Jules Verne.[2] Çifti u divorcua në vitin 2010. Macron ka dy vëllezër dhe motra, Laurent, i lindur në 1979 dhe Estelle, i lindur në 1982. Fëmija i parë i Françoise dhe Jean-Michel ishte i lindur i vdekur.[3]

Trashëgimia e familjes Macron gjurmohet në fshatin AuthieEpërmet e Francës.[4] Një nga stërgjyshërit atëëror të Macron, George William Robertson, ishte anglez dhe lindi në Bristol, Mbretëria e Bashkuar.[5][6] Gjyshërit e tij nga nëna, Jean dhe Germaine Noguès (i njohur Arribet), janë nga qyteti pireneas i Bagnères-de-Bigorre, Gascony.[7]

Megjithëse i rritur në një familje jo fetare, Macron u pagëzua një katolik romak nga kërkesa e tij në moshën 12 vjeç; ai sot është agnostik.[8]

Ai u arsimua kryesisht në institutin Jezuit Lycée la Providence në Amiens para se prindërit e tij ta dërgonin për të mbaruar vitin e fundit të shkollës në elitës Lycée Henri-IV në Paris, ku ai përfundoi programin e shkollës së mesme dhe programin universitar me një "Bac S, Mention Très bien". Në të njëjtën kohë ai u emërua për "Concours Général" (konkursi i shkollës së mesme më selektive i nivelit kombëtar) në letërsinë franceze dhe mori diplomën për studimet e tij në piano në Konservatorin Amiens.[9] Prindërit e tij e dërguan atë në Paris për shkak të alarmit të tyre në lidhjen që ai kishte krijuar me Brigitte Auzière, një mësuese e martuar me tre fëmijë në Jésuites de la Providence, e cila më vonë u bë gruaja e tij.[10]

Në Paris, ai nuk arriti të fitonte dy herë hyrjen në École normale supérieure. Në vend të kësaj ai studioi filozofi në Universitetin e Paris-Ouest Nanterre La Défense, duke marrë një diplomë MAS (një diplomë e nivelit master, me një tezë mbi Makiaveli dhe Hegel). Rreth vitit 1999 Macron punoi si asistent editorial i Paul Ricoeur, filozofit protestant francez, i cili atëherë ishte duke shkruar veprën e tij të fundit të madhe, La Mémoire, l'Histoire, l'Oubli. Macron punoi kryesisht në shënimet dhe bibliografinë. Macron u bë anëtar i bordit editorial të revistës letrare Esprit.

Macron nuk kreu shërbimin kombëtar sepse po ndiqte studimet pasuniversitare. Lindur në dhjetor 1977, ai i përkiste vitit të fundit kur shërbimi ishte i detyrueshëm.

Macron mori një diplomë master në çështjet publikeInstitutin e Studimeve Publike të Parisit, drejtimi në "Udhëzim Publik dhe Ekonomi" para trajnimit për një karrierë të lartë të shërbimit civil në École nationale d'administration (ENA) selektive, trajnim në një ambasadë në Nigeri dhe në një zyrë në Oise para se të diplomohej më 2004.

President i Francës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macron u kualifikua në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale më 23 prill.[11] Ai fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale më 7 maj, duke mposhtur bindshëm rivalen e tij, Marine Le PenFrontit Kombëtar.[12] Në moshën 39 vjeç, ai u bë presidenti më i ri në historinë e Francës që nga epoka e Napoleonit.[13] Ai u bë gjithashtu edhe presidenti i parë i lindur pas themelimit të vendosjes së Republikës së Pestë më 1958.

Macron u bë zyrtarisht president më 14 maj.[14]

Emmanuel Macron dhe gruaja e tij Brigitte Trogneux në vitin 2017

Macron është i martuar me Brigitte Trogneux, e cila është 24 vite më e madhe; ajo ka qënë mësuesja e tij në gjimnazin La Providence të Amiens.[15] Ajo ka tre fëmijë nga një martesë e mëparshme, por Macron nuk ka fëmijë të tij. Roli i Trogneux në fushatën presidenciale të Macron më 2017 është konsideruar kryesor, me aleatët e ngushtë të Macron që thanë se Trogneux ndihmoi Macron në zhvillimin e aftësive të tilla si të folurit në publik.

Ai është gjithashtu një pianist, pasi ka studiuar piano për dhjetë vjet në rininë e tij,[9] dhe veçanërisht e shijon punën e Shumann dhe Liszt.[16][17] Macron gjithashtu bën ski, luan tenis dhe kënaqet në boks. Përveç frëngjishtes së tij amtare, Macron gjithashtu flet rrjedhshëm anglisht. Një nga stërgjyshërit e tij ishte një anglez nga Bristol.

Si një nxënës, Macron mori vendimin të pagëzohej si katolik. Në qershor 2018, para takimit me Papa Françeskun, ai e identifikoi veten si një katolik agnostik.[18][19] Në të njëjtin vit ai pranoi të bëhej një kanun nderi i Shën Gjon Lateran, katedralja e Romës.

Macron duke festuar fitoren e Francës ndaj Kroacisëfinalen e Kupës së Botës 2018 në Moskë, Rusi

Një tifoz i futbollit, Macron është një mbështetës i klubit francez Olympique de Marseille.[20] Gjatë Kupës së Botës 2018, ai ndoqi gjysmëfinalen midis Francës dhe Belgjikës me Mbretin Belg Philippe dhe Mbretëreshën Mathilde.[21] Në finalen e Kupës së Botës kundër Kroacisë, Macron u ul dhe festoi së bashku me presidenten kroate Kolinda Grabar-Kitarović. Festimet, reagimet dhe ndërveprimet e Macron me presidenten kroate tërhoqën vëmendjen e përhapur të medias,[22][23] duke ngritur pak vlerësimet e miratimit të të dy udhëheqësve. Fotot e Macron duke festuar fitoren e Francës u bënë virale në mediat sociale, me imazhet e tij në këmbë në një tavolinë, duke puthur trofeun e Kupës së Botës dhe duke qëndruar në reshje shiu përqafuar lojtarët francezë që qarkullonin nëpër shtypin ndërkombëtar. Përqafimet e dashura të Macron për Grabar-Kitarović gjithashtu u bënë virale në mediat sociale me dy liderët e parodifikuar si një çift i dashuruar.

 1. ^ "Emmanuel Macron Presidenti i ri i Francës me mbi 65% të votave! Fiton Europa!". BalkanWeb.com. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
 2. ^ a b "Kush është Emmanuel Macron? Gjithçka që nuk dini për Presidentin e ri të Francës". BalkanWeb.com. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
 3. ^ Média, Prisma. "Qui sont le frère et la sœur d'Emmanuel Macron? - Gala". Gala.fr (në frëngjisht). Marrë më 6 gusht 2017.
 4. ^ Boucher, Laurent (26 prill 2017). "Sur les traces de l'arrière-grand-père d'Emmanuel Macron entre Amiens et Arras". La Voix (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2018. Marrë më 6 gusht 2017.
 5. ^ "Le Big Mac: Emmanuel Macron’s rise and rise".
 6. ^ Flandrin, Antoine (16 shtator 2017). "L'histoire de France selon Macron". Le Monde (në frëngjisht). Marrë më 21 dhjetor 2017.
 7. ^ "Sacrées mémés de Bagnères-de-Bigorre !". ladepeche.fr (në frëngjisht). Marrë më 6 gusht 2017.
 8. ^ Gorce, Bernard (10 prill 2017). "La jeunesse très catholique des candidats à la présidentielle". La Croix (në frëngjisht). Marrë më 7 maj 2017.
 9. ^ a b 88 notes pour piano solo, Jean-Pierre Thiollet, Neva Editions, 2015, p.193. ISBN 978-2-3505-5192-0
 10. ^ "What Emmanuel Macron's home town says about him". The Economist (në anglisht). 4 maj 2017. Marrë më 5 maj 2017.
 11. ^ "Exit Pollot në Francë/ Macron dhe Le Pen fitojnë në raundin e parë të zgjedhjeve". Dritare.net. 23 prill 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
 12. ^ "Zgjedhjet në Francë, Macron fiton presidencën me diferencë vendimtare mbi Le Pen". Politiko.al. 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
 13. ^ "Macron është President i ri i Francës". Politiko.al. 7 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
 14. ^ "Francë, Emmanuel Macron, zyrtarisht President". Politiko.al. 14 maj 2017. Marrë më 26 dhjetor 2018.
 15. ^ "Kjo është Zonja e Parë e Francës, gruaja 65 vjeçe e Presidentit më të ri të vendit (Foto/Video)". Gazeta Express. 7 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 26 dhjetor 2018.
 16. ^ Tsioulcas, Anastasia (9 maj 2017). "Something You Didn't Know About Emmanuel Macron: He's A Pianist". NPR (në anglisht). Marrë më 21 qershor 2017.
 17. ^ "La Culture selon Emmanuel Macron. Grand entretien pour classiquenews". Classique News (në frëngjisht). 1 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2017. Marrë më 21 qershor 2017.
 18. ^ "France's new president is a 'zombie Catholic'". Catholic News Agency (në anglisht).
 19. ^ "Meeting with Pope puts Macron's religious views in spotlight". The Local (në anglisht). 25 qershor 2018.
 20. ^ "Emmanuel Macron: "OM made me dream, cry, vibrate"" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2017. Marrë më 26 tetor 2020.
 21. ^ "'France were lucky,' Belgian PM tells Macron". Reuters (në anglisht). 11 korrik 2018. Marrë më 17 korrik 2018.
 22. ^ "France won the World Cup, but Croatian Prez's 'comforting' hugs won hearts". The Indian Express (në anglisht). 16 korrik 2018. Marrë më 18 korrik 2018.
 23. ^ Morrin, Siobhan (16 korrik 2018). "Controversy, Joy and Politics: 5 Takeaways From the World Cup Final". Time (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2018.