Manuel Valls

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manuel Valls
Valls në 2015
Këshilltar i Barcelonës
Në detyrë
15 Qershor 2019 – 31 Gusht 2021
Kryeministër i Francës
Në detyrë
31 Mars 2014 – 6 Dhjetor 2016
PresidentiFrançois Hollande
Paraprirë ngaJean-Marc Ayrault
Pasuar ngaBernard Cazeneuve
Ministër i Brendshëm i Francës
Në detyrë
16 Maj 2012 – 1 Prill 2014
KryeministriJean-Marc Ayrault
Paraprirë ngaClaude Guéant
Pasuar ngaBernard Cazeneuve
Të dhëna vetjake
U lind më
Manuel Carlos Valls Galfetti

(1962-08-13) 13 gusht 1962 (61 vjeç)
Barcelona, Spanjë
NënshtetësiaFranceze/Spanjolle
Partia politike France
Partia Socialiste(1980–2017)
LREM (2021–tani)
 Spain
Valents (2019–tani)
Bashkëshortja/etNathalie Soulié (i divorcuar)
(m. 2010; div. 2018)

Susana Gallardo
(m. 2019)
Fëmijët4
ShkollimiUniversiteti Panteoni-Sorbona

Manuel Carlos Valls Galfetti ( Frëngjisht: [manɥɛl kaʁlos vals ɡalfɛti], Catalan: [mənuˈɛl ˈkaɾloz ˈbaʎz ɡalˈfeti], Spanish: [maˈnwel ˈkaɾlos ˈβals ɣalˈfeti] ; i lindur më 13 gusht 1962) është një politikan franko-spanjoll [1] [2] që shërbeu si këshilltar i qytetit të Barcelonës nga 2019 deri në 2021. Ai shërbeu si kryeministër i Francës nga viti 2014 deri në vitin 2016 nën presidentin François Hollande .

I lindur në Barcelonë nga një baba spanjoll dhe një nënë zvicerane, Valls ishte kryebashkiak i Évry nga 2001 deri në 2012 dhe u zgjodh për herë të parë në Asamblenë Kombëtare të Francës për departamentin Esonë në vitin 2002. Ai konsiderohej se i përkiste krahut social liberal të Partisë Socialiste, duke ndarë orientime të përbashkëta me Blairizmin . Ai ishte Ministër i Brendshëm nga viti 2012 deri në 2014 dhe Kryeministër nga 2014 deri në 2016. Ai ishte kandidat në zgjedhjet paraprake të Partisë Socialiste për zgjedhjet presidenciale 2017, duke humbur nominimin socialist në raundin e dytë ndaj Benoît Hamon . Pas humbjes së tij, ai mbështeti Emmanuel Macron pavarësisht se ishte zotuar më parë se do të mbështeste kandidatin socialist.


Në zgjedhjet legjislative të vitit 2017, ai u rizgjodh me një diferencë të ngushtë si deputet. Më pas ai u largua nga Partia Socialiste dhe iu bashkua grupit La République En Marche në Asamblenë Kombëtare, megjithëse nuk u bashkua zyrtarisht me partinë. Në tetor 2018, ai dha dorëheqjen nga Asambleja Kombëtare për të kandiduar si kryetar bashkie në zgjedhjet komunale të Barcelonës 2019 të mbështetur nga partia centriste Ciudadanos . Ai doli i katërti në zgjedhje. Valls është gjithashtu një kundërshtar i kahershëm i lëvizjes për pavarësinë e Katalonjës .

Në vitin 2022 Valls u përpoq të kthehej në Asamblenë Kombëtare si anëtar i LREM, për zonën e pestë elektorale për banorët francezë jashtë shtetit . Megjithatë ai rezultoi i pasuksesshëm pasi doli i treti në votim. [3]

  1. ^ "S'il échoue à Barcelone, Manuel Valls arrêtera "sans doute" la politique". 10 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2019. Marrë më 4 janar 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Valls candidat à la mairie de Barcelone ? "Il sait qu'il est un peu cramé en France"". Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2019. Marrë më 4 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Our Campaigns - French National Assembly - Overseas 5th Race - Jun 05, 2022". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)