Universiteti Panteoni-Sorbona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Panteoni-Sorbona
Université Panthéon-Sorbonne
Universiteti Panteoni-Sorbona
Themelimi1253
1971
RektoriProf. Dr. Christine Neau-Leduc
Studentë42 500
Location,
Franca
Colors  Blu,   bardhë, et   verdhë
Faqja zyrtarepantheonsorbonne.fr

Universiteti Panteoni-SorbonaParisit është universiteti më i madh në Francë në fushën e drejtësisë, ekonomisë dhe shkencave politike.