Bernard Cazeneuve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bernard Cazeneuve
Cazeneuve në 2018
Kryeministër i Francës
Në detyrë
6 Dhjetor 2016 – 15 Maj 2017
PresidentiFrançois Hollande
Paraprirë ngaManuel Valls
Pasuar ngaÉdouard Philippe
Ministër i Brendshëm
Në detyrë
2 Prill 2014 – 6 Dhjetor 2016
KryeministriManuel Valls
Paraprirë ngaManuel Valls
Pasuar ngaBruno Le Roux
Ministër i deleguar për buxhetin
Në detyrë
19 Mars 2013 – 2 Prill 2014
KryeministriJean-Marc Ayrault
Paraprirë ngaJérôme Cahuzac
Pasuar ngaChristian Eckert
Të dhëna vetjake
U lind më
Bernard Guy Georges Cazeneuve

(1963-06-02) 2 qershor 1963 (60 vjeç)
Senlis, Francë
Partia politikeKonventa (2023–tani)
Lidhjet e tjera
politike
Partia Radikale e së Majtës (1985–1987)
Partia Socialiste(1987–2022)
Bashkëshortja/etVéronique Beau
Fëmijët2
ShkollimiInstitut d'études politiques de Bordeaux
ProfesioniJurist
Avokat
Nënshkrimi

Bernard Guy Georges Cazeneuve (shqip: Bernard Kazenëv shqiptimi frëngjisht: [bɛʁnaʁ kaznøv] ; i lindur më 2 qershor 1963) është një politikan dhe avokat francez që shërbeu si Kryeministër i Francës nga 6 dhjetori 2016 deri më 15 maj 2017. I zgjedhur si anëtar i Partisë Socialiste, ai përfaqësoi zonën e 5-të elektorale të Mançës në Asamblenë Kombëtare nga 1997 në 2002 dhe përsëri nga 2007 në 2012. Më 4 maj 2022, pas marrëveshjes së koalicionit zgjedhor të Partisë Socialiste me partinë e majtë La France Insoumise, ai u largua nga Partia Socialiste sepse sipas tij se La France Insoumise nuk përputhej me vlerat dhe moralin e Partisë Socialiste. [1]

  1. ^ "Former PM Bernard Cazeneuve to leave Parti Socialiste after deal struck with LFI". Le Monde.fr (në anglisht). 2022-05-04. Marrë më 2023-06-11.