The Economist

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e The Economist.

The Economist është një gazetë javore britanike e shtypur në format reviste dhe e botuar në mënyrë dixhitale. Ai fokusohet në çështjet aktuale, biznesin ndërkombëtar, politikën, teknologjinë dhe kulturën. Me qendër në Londër, gazeta është në pronësi të Economist Group, me redaksinë e saj kryesore në Shtetet e Bashkuara, si dhe në qytetet kryesore në Evropën kontinentale, Azi dhe Lindjen e Mesme.[1] Gazeta ka një fokus të spikatur në gazetarinë e të dhënave dhe analizën interpretuese mbi raportimin origjinal, si për kritika ashtu edhe për t'u vlerësuar.

Themeluar në 1843, The Economist u qarkullua për herë të parë nga ekonomisti skocez James Wilson për të mbledhur mbështetje për shfuqizimin e ligjeve britanike të misrit (1815-1846), një sistem i tarifave të importit. Me kalimin e kohës, mbulimi i gazetës u zgjerua më tej në ekonominë politike dhe përfundimisht filloi të botojë artikuj mbi ngjarjet aktuale, financat, tregtinë dhe politikën britanike. Përgjatë mesit dhe fundit të shekullit të 20-të, ai zgjeroi në masë të madhe paraqitjen dhe formatin e tij, duke shtuar kolona opinionesh, raporte speciale, karikatura politike, letra lexuesish, kopertina, kritika arti, rishikime librash dhe veçori teknologjike. Gazeta është e dallueshme nga direku i saj i kuq i zjarrfikësve (pllaka e emrit) dhe kopertinat e ilustruara, aktuale. Artikujt individualë shkruhen në mënyrë anonime, pa rresht, në mënyrë që gazeta të flasë si një zë kolektiv. Ai plotësohet nga revista motra e stilit të jetesës, 1843, dhe një shumëllojshmëri podkastesh, filmash dhe librash.

Qëndrimi editorial i The Economist sillet kryesisht rreth liberalizmit klasik, social dhe më së shumti ekonomik. Ajo ka mbështetur centrizmin radikal, duke favorizuar politikat dhe qeveritë që mbajnë politikë centriste. Gazeta zakonisht përkrah liberalizmin ekonomik, veçanërisht tregjet e lira, tregtinë e lirë, emigracionin e lirë, derregullimin dhe globalizimin. Përkundër një qëndrimi të theksuar editorial, shihet se ka pak paragjykime në raportim, dhe si ushtrim rigoroz i verifikimit të fakteve dhe redaktimit të rreptë.[2][3] Përdorimi i gjerë i lojës së fjalëve, çmimet e larta të abonimit dhe thellësia e mbulimit e ka lidhur gazetën me një lexues me të ardhura të larta dhe të arsimuar, duke nxjerrë konotacione pozitive dhe negative.[4][5] Në përputhje me këtë, ai pretendon të ketë një lexues me ndikim të drejtuesve të shquar të biznesit dhe politikëbërësve. Bill Gates është një lexues i rregullt i njohur.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peters, Jeremy W. (8 gusht 2010). "The Economist Tends Its Sophisticate Garden". The New York Times. ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Pressman, Matt (20 prill 2009). "Why Time and Newsweek Will Never Be The Economist". Vanity Fair. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2020. Marrë më 11 mars 2020. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Leadership, The Berlin School Of Creative (1 shkurt 2017). "10 Journalism Brands Where You Find Real Facts Rather Than Alternative Facts". Forbes. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2020. Marrë më 10 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Burnell, Ian (31 janar 2019). "Why The Economist swapped its famous elitist marketing for emotional messaging". The Drum. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2020. Marrë më 11 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Peters, Jeremy W. (8 gusht 2010). "The Economist Tends Its Sophisticate Garden". The New York Times. ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Gates, Bill (8 mars 2010). "Where can I get unbiased news?". GatesNotes - the blog of Bill Gates. 2024 The Gates Notes LLC. Marrë më 3 mars 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)