Jump to content

Brigitte Trogneux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brigitte Macron
Emri i lndjes Brigitte Marie-Claude Trogneux
Datëlindje 13 Prill 1953 (65 vjeç)
Vendlindje Amiens (Somme, France)
Martuar André-Louis Auzière(1974-2006)Emmanuel Macron( 2007-
Profesioni Mësuese

Brigitte Macron (lindur Trogneux, ex-Auzière), lindur më 13 prill 1953 në Amiens, është gruaja e presidentit të Republikës franceze Emmanuel Macron.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brigitte është vajza e një familje prodhuesish çokollate në Arimiens, ku babai i saj kishte një pastiçeri.[1] Brigitte u martua në vitin 1974 kur ishte ende 21 vjeç. Nga kjo martesë ajo nga 3 fëmijë, tashmë të rritur prej të cilëve është bërë 7 herë gjyshe. Ajo është diplomuar si mësuese dhe jo më kot më pas njihet me Emmanuel Macron i cili në atë periudhë ishte vetëm 17 vjeç. Kjo lidhje i detyroj prindërit e Macron të iknin mirëpo kur Emmanuel arriti moshën e pjekurisë ai u kthye me Brigitte[2]. Ajo u martua me Emmanuel muajin tetor të 2007. Në vitin 2015 ajo vendos të heqi dorë nga mësuesia duke ndjekur Emmanuel në fushatën elektorale. Më 17 maj Emmanuel Macron fiton zgjedhjet presidenciale, rrjedhimisht ajo bëhet Zonja e parë e Presidentit të Republikës së pestë franceze.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ http://madame.lefigaro.fr/personnalite/brigitte-macron
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2017. Marrë më 9 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)