Jump to content

Jean Castex

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jean Castex
Castex në 2020
President i RATP
Titullar
Në detyrë
28 Nëntor 2022
Paraprirë ngaCatherine Guillouard
Kryeministri i Francës
Në detyrë
3 July 2020 – 16 May 2022
PresidentiEmmanuel Macron
Paraprirë ngaÉdouard Philippe
Pasuar ngaÉlisabeth Borne
Të dhëna vetjake
U lind më (1965-06-25) 25 qershor 1965 (58 vjeç)
Vic-Fezensac, Gers, Francë
Partia politikeLREM/Renaissance (2020–present)
Lidhjet e tjera
politike
UMP (deri në 2015)
Republikanët (2015–2020)
Bashkëshortja/etSandra Ribelaygue
Fëmijët4
ShkollimiUniversiteti i Tuluzës 2
Sciences Po
Shkolla kombëtare e administrimit
Nënshkrimi

Jean Castex ( Frëngjisht: [ʒɑ̃ kastɛks] ; Shqip: Zhan Kasteks; i lindur më 25 qershor 1965) është një politikan francez i cili ishte Kryeministri i vendit nga 3 korriku 2020 deri më 16 maj 2022. [1] Ai ishte anëtar i Republikanëve (LR) deri në vitin 2020, kur iu bashkua La République En Marche! (LREM). [2] Castex shërbeu për dymbëdhjetë vjet si kryebashkiak i qytetit të vogël të Pradesit përpara emërimit të tij si Kryeministër nga Presidenti Emmanuel Macron . Ai dha dorëheqjen nga posti i tij në maj 2022. [3] [4]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I zgjedhur në vitin 2008 si kryetar i bashkisë së Pradesit, Pirenejtë-Orientalë, [5] Castex shërbeu nën Ministrin e Shëndetësisë Xavier Bertrand si Shef i Stafit në ministrinë e François Fillon nga 2010 deri në 2011. Ai pasoi Raymond Soubie si Sekretar i Përgjithshëm i Elizesë nën Presidentin Nikolas Sarkozi midis 2011 dhe 2012. Në zgjedhjet parësore të UMP 2012, ai mbështeti kandidatin Fillon.

Në nivel vendor, Castex ishte një këshilltar rajonal i Languedoc-Roussillon nga 2010 deri në 2015, dhe ka shërbyer si këshilltar departamenti i Pirenejve-Orientalë që nga viti 2015. Në shtator 2017, Castex u emërua delegat ndër-departamental në Lojërat Olimpike dhe Paralimpike 2024; u emërua edhe kryetar i Agjencisë Kombëtare të Sportit. [6] Më 2 prill 2020, ai u emërua koordinator i heqjes së masave të bllokimit të zbatuar gjatë pandemisë COVID-19 në Francë .

Castex ishte anëtar i Republikanëve deri në fillim të vitit 2020, parti në të cilën ai konsiderohej si konservator social . [7] [8] Pas dorëheqjes së Édouard Philippe më 3 korrik 2020, Castex u emërua Kryeministër nga Presidenti Emmanuel Macron . [9] Emërimi i tij u përshkrua si një "vazhdim i një kursi ekonomik që shihet gjerësisht si i qendrës së djathtë". [10] Kasteksi më pas emëroi qeverinë e tij më 6 korrik. [11] [12]

Më 25 prill 2022, pas rizgjedhjes së Makronit si President, Kasteksi ra dakord të jepte dorëheqjen si Kryeministër. [4] Ai ishte zotuar më parë se do ta bënte këtë nëse Makroni rizgjidhej. [13] [14] Pas dorëheqjes së tij, qeveria e Kasteksit dha dorëheqjen gjithashtu, vendim që hyri në fuqi më 16 maj. [4] [3]

Jeta pas politikës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas largimit nga detyra, Castex u emërua nga pasardhësja e tij Élisabeth Borne si kryetar i bordit të drejtorëve të Agjencisë së financimit të infrastrukturës së transportit në Francë (AFITF). [15]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kasteks, emri i të cilit do të thotë 'kështjellë' në Gaskonisht, vjen nga departamenti i Gersit . Ai është i martuar me Sandra Ribelaygue; ata kanë katër vajza. [16]

Një folës i rrjedhshëm i katalanishtes, Kasteksi konsiderohet si një mbrojtës i identitetit katalanas në Francën Jugore dhe ndjeshmërive të tjera rajonale. [17] Ai është gjithashtu mik me ish-udhëheqësin e sindikatave Jean-Claude Mailly dhe mjekun Patrick Pelloux, një ish-shkruajtës në Charlie Hebdo .

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shirit fjongo Nder Data dhe komenti
Kalorës i Urdhrit Kombëtar të Meritës 2006
Kalorësi i Legjionit të Nderit 2020
Kryqi i Madh i Urdhrit Kombëtar të Meritës 2020 (ex officio)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Mallet, Victor (3 korrik 2020). "Macron names Jean Castex as new French prime minister". Financial Times. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2020. Marrë më 3 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Jean Castex, un premier ministre sous les radars". Le Monde.fr (në frëngjisht). 2021-09-25. Marrë më 2022-01-23.
 3. ^ a b "Élisabeth Borne named France's new prime minister". The Local France. thelocal.fr. 16 maj 2022. Marrë më 16 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "resignsstill" defined multiple times with different content
 4. ^ a b c "Macron set to name France's next PM as focus moves to legislative elections". 25 prill 2022. Marrë më 4 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "resigns" defined multiple times with different content
 5. ^ Paul Turban (7 prill 2020). "Coronavirus: who is Jean Castex, the "Mr. Déconfinement" of the government?". RTL Group. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2020. Marrë më 3 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Qui est Jean Castex, le nouveau Premier ministre?". BFMTV (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2020. Marrë më 3 korrik 2020.
 7. ^ "Macron appoints new PM after Philippe resigns" (në anglishte britanike). BBC News. 3 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2020. Marrë më 3 korrik 2020.
 8. ^ "Jean Castex named as new French prime minister". The Daily Telegraph. 3 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2020. Marrë më 3 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "French president names Jean Castex, who coordinated France's virus reopening strategy, as new prime minister". Associated Press. 3 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2020. Marrë më 3 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Momtaz, Rym (3 korrik 2020). "Picking low-profile French PM, Macron bets big on himself". Politico. Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2021. Marrë më 17 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Government of the French Republic (7 korrik 2020). "Decree on the composition of the Government". legifrance.gouv.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2020. Marrë më 27 korrik 2020.
 12. ^ Pascale Davies & Alasdair Sandford with AFP (6 korrik 2020). "New French government named under Prime Minister Jean Castex in Macron reshuffle". Euronews. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2020. Marrë më 11 korrik 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "French PM announces he will resign if Macron is re-election". thelocal.fr. 19 prill 2022. Marrë më 4 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "French PM Castex announces government resignation if Macron re-elected". Le Monde. 19 prill 2022. Marrë më 4 maj 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Arthur Berdah (7 July 2022), Macron veut nommer Castex à la tête de l'Agence de financement des infrastructures de transport de France Le Figaro.
 16. ^ Braun, Elisa. "5 things to know about France's new PM Jean Castex". POLITICO (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2020. Marrë më 4 korrik 2020.
 17. ^ "Le Premier ministre français, défenseur de l'identité catalane". Equinox (në frëngjisht). 3 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2020. Marrë më 4 korrik 2020.