Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Francë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Francë
Harta e rajoneve të raportuara me rastet e koronavirusit (deri më 13 mars):
  1–9 raste
  10–99 raste
  100–499 raste
  500–999 raste
  1000–9999 raste
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
Vendndodhja Franca
Rasti i parëBordo
Data e mbërritjes24 janar 2020
OrigjinaWuhan, Kinë
Raste të konfirmuara173,304
Të shëruar78,820
Vdekje
31,539

Pandemia e koronavirusit 2019-2020 u konfirmua se ishte përhapur në Francë në 24 janar 2020, kur rasti i parë COVID-19 në Evropë dhe Francë u konfirmua në Bordo. Ajo përfshinte një shtetas francez 48-vjeçar që mbërriti në Francë nga Kina. Dy raste të tjera u konfirmuan deri në fund të ditës; të gjithë individët u kthyen kohët e fundit nga Kina.[1]

Një turist kinez u pranua në një spital në Paris më 28 janar dhe vdiq më 14 shkurt, duke shënuar vdekjen e parë nga COVID-19 në Evropë dhe Francë.[2][3]

Deri më 15 mars 2020, janë regjistruar 5 423 raste, 127 vdekje and të paktën 12 të rikuperuar në Francë.[4]

Sipas kohës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rastet e konfirmuara së pari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 janar, çështja e parë COVID-19 në Francë - dhe Evropë - u konfirmua në Bordo. Një shtetas 48-vjeçar francez nga Kina, i cili mbërriti në Francë në 22 janar, u shtrua në spital në Center Hospitalier Universitaire de Bordeaux. Shërbimi d'Aide Médicale Urgente mori përsipër dhe pacienti u izolua në spital. Autoritetet u përpoqën të konfirmonin nëse ai kishte infektuar njerëz që ishin në kontakt me të.[5]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jacob, Etienne (24 janar 2020). "Coronavirus: trois premiers cas confirmés en France". Le Figaro.fr (në frëngjisht).
  2. ^ "Wuhan virus: France confirms fourth case of coronavirus in elderly Chinese tourist". The Straits Times (në anglisht). 29 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2020. Marrë më 26 shkurt 2020.
  3. ^ "First coronavirus death confirmed in Europe". BBC News (në anglishte britanike). 2020-02-15. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-27.
  4. ^ "Infection au nouveau Coronavirus (SARS-CoV-2), COVID-19, France et Monde" (në frëngjisht). Marrë më 15 mars 2020.
  5. ^ "Coronavirus en France : le parcours des trois patients". France Info (në frëngjisht). 24 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 26 shkurt 2020.