Pandemia e COVID-19 në Greqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Greqi
  1—4
  5—9
  10—49
  50—99
  100—199
  ≥1710
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaGreqia
Rasti i parëSelaniku
Data e mbërritjes26 shkurt 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara109,655[1]
Vdekje
2606
Uebfaqja zyrtare
covid19.gov.gr

Pandemia e COVID-19 në Greqi është pjesë e pandemisë mbarëbotëroresëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Rasti i parë në Greqi u konfirmua më 26 shkurt 2020 kur një grua 38-vjeçare nga Selaniku që kishte vizituar kohët e fundit Italinë Veriore, u konfirmua të ishte infektuar. Rastet pasuese në fund të shkurtit dhe fillim të marsit kishin të bënin me njerëz që kishin udhëtuar në Itali dhe një grup pelegrinësh që kishin udhëtuar në Izrael dhe Egjipt, si dhe me kontaktet e tyre. Vdekja e parë nga COVID-19 në Greqi ishte një 66-vjeçar, i cili vdiq më 12 mars. Deri më 2 dhjetor 2020, ka pasur 109,655 raste të konfirmuara dhe 2,606 vdekje. Që nga hapja e kufijve grekë për turistët në fund të qershorit 2020, numri ditor i rasteve të konfirmuara të njoftuara ka përfshirë ato të zbuluara pas provave në pikat e hyrjes së vendit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ημερήσια Επισκόπηση | CoVid19.gov.gr". covid19.gov.gr (në hebraisht). Marrë më 12 tetor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]