Pandemia e COVID-19 në Argjentinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Argjentinë
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaArgjentina
Rasti i parëBuenos Aires
Data e mbërritjes3 mars 2020
OrigjinaWuhan, Kina
Raste të konfirmuara1,475,205
Raste aktive123,510
Raste kritike3,688
Të shëruar1,311,473
Vdekje
40,222
Uebfaqja zyrtare
www.argentina.gob.ar/COVID-19

Pandemia e COVID-19 në Argjentinë është pjesë e pandemisë mbarëbotëroresëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Më 3 mars 2020, virusi u konfirmua se ishte përhapur në Argjentinë.[1][2] Gjithsej 1,475,205 njerëz u konfirmuan se ishin infektuar dhe 40,222 njerëz dihej që kishin vdekur për shkak të virusit.[3]

Më 7 mars, Ministria e Shëndetësisë konfirmoi vdekjen e parë të dokumentuar të vendit, një burrë 64-vjeçar që kishte udhëtuar në Paris, Francë, i cili gjithashtu kishte kushte të tjera shëndetësore;[4] rasti u konfirmua si pozitiv vetëm pas vdekjes së pacientit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Confirmaron el primer caso de coronavirus en la Argentina: es un hombre que viajó a Italia". Clarín (në spanjisht). 3 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
  2. ^ "Se confirmó el segundo caso de coronavirus en Argentina: es un hombre de 23 años que vino de Italia". Infobae (në spanjisht). Marrë më 5 mars 2020.
  3. ^ "Informes diarios" [Daily reports] (në spanjisht). Ministry of Health. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2021. Marrë më 10 dhjetor 2020.
  4. ^ "Primera muerte por coronavirus en Argentina: era un hombre que había viajado a Francia y estaba internado en el Argerich". Infobae (në spanjisht). 7 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2020. Marrë më 20 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]