Pandemia e COVID-19 në Bangladesh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Bangladesh
COVID-19 outbreak Bangladesh district wise cases map.svg
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaBangladesh
Rasti i parëNarayanganj & Madaripur [1]
Data e mbërritjes8 mars 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara331,078[2]
Të shëruar230,804
Vdekje
4,593
Uebfaqja zyrtare
corona.gov.bd

Pandemia e COVID-19 në Bangladesh është pjesë e pandemisë mbarëbotëroresëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u konfirmua se ishte përhapur në Bangladesh në mars 2020. Tri rastet e para të njohura u raportuan më 8 mars 2020 nga instituti i epidemiologjisë së vendit, IEDCR. Që atëherë, pandemia është përhapur dita ditës në të gjithë kombin dhe numri i njerëzve të prekur është në rritje.[3]

Bangladeshi është vendi i dytë më i prekur në Azinë Jugore, pas Indisë.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "বাংলাদেশে করোনা শনাক্ত | বাংলাদেশ প্রতিদিন". Bangladesh Pratidin (në bengalisht). Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2020. Marrë më 22 korrik 2020.
  2. ^ করোনা ভাইরাস ইনফো ২০১৯ } Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Information Bangladesh (në bengalisht). corona.gov.bd. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 17 qershor 2020. মোট ৯৮৪৮৯ [Total 98489]
  3. ^ "Bangladesh confirms its first three cases of coronavirus" (në anglisht). Reuters. 8 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
  4. ^ Research (IEDCR), Institute of Epidemiology, Disease Control and. "Institute of Epidemiology, Disease Control and". corona.gov.bd (në bengalisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 3 maj 2020.