Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Arabinë Saudite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Arabinë Saudite
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaArabia Saudite
Rasti i parëQatif, Provinca Lindore
Data e mbërritjes2 mars 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara354.208
Të shëruar341.515
Vdekje
5.710
Uebfaqja zyrtare
covid19.moh.gov.sa

Pandemia e COVID-19 në Arabinë Saudite është pjesë e pandemisëmbarë botënsëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Më 2 mars 2020, Ministria e Shëndetësisë konfirmoi rastin e parë në Arabinë Saudite.[1] Deri më 8 prill, rreth 150 anëtarë të familjes mbretërore Saudite kishin testuar pozitivë duke përfshirë nipin e mbretit, Faisal bin Bandar Al Saud, i cili është futur në ICU të një spitali elitar mbi ndërlikimet e koronavirusit.[2]

Deri më 19 Nëntori, mbretëria ka 354.208 raste të konfirmuara (më e larta midis Shteteve të Gjirit Arab) me 341.515 të shëruar dhe 5.710 të vdekur.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Saudi Arabia announces the first case of coronavirus". Arab News (në anglisht). Riyadh: Saudi Research and Marketing Group. 3 mars 2020. ISSN 0254-833X. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2020. Marrë më 4 prill 2020. Saudi Arabia reported its first case of the new coronavirus on Monday amid growing fears that a surge in the number of those infected in Iran is threatening the whole region.
  2. ^ "Live Updates: Elite Saudi Hospital Braces for a Wave of Royal Patients". The New York Times (në anglisht). 8 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2020. Marrë më 8 prill 2020.
  3. ^ "Covid 19 Dashboard: Saudi Arabia" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më gush 2020. Marrë më 14 gush 2020. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |archivedate= (Ndihmë!)