Pandemia e COVID-19 në Indonezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Indonezi
COVID-19 pandemic in Indonesia per capita cases map.svg
Raste per milion sipas provincave
COVID-19 pandemic cases in Indonesia map (Density).svg
Rastet e konfirmuara sipas provincave
COVID-19 pandemic deaths in Indonesia map.svg
Vdekje sipas provincave
COVID-19 pandemic recoveries in Indonesia map.svg
Të shëruar sipas provincave
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaIndonezia
Rasti i parëXhakarta
Data e mbërritjes2 mars 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kina
Raste të konfirmuaraLua error te package.lua te rreshti 80: module 'Moduli:Wd/aliasesP' not found.
Të shëruarLua error te package.lua te rreshti 80: module 'Moduli:Wd/aliasesP' not found.
Vdekje
Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Moduli:Wd/aliasesP' not found.
Uebfaqja zyrtare
covid19.go.id
covid19.bnpb.go.id
covid19.kemkes.go.id

Pandemia e COVID-19 në Indonezi është pjesë e pandemisë së vazhdueshme në mbarë botën e sëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Është konfirmuar që është përhapur në Indonezi më 2 mars 2020, pasi një instruktore vallëzimi dhe nëna e saj dolën pozitive për virusin. Të dyja ishin të infektuara nga një shtetas japonez.[1][2]

Nga 9 Prilli, pandemia ishte përhapur në të 34 krahinat e vendit. Xhakarta, Java Lindore dhe Java Perëndimore janë provincat më të goditura, së bashku përbëjnë pothuajse 50% të rasteve të përgjithshme kombëtare. Rritja më e madhe e rasteve të reja në një ditë të vetme ndodhi më 25 shtator, kur u njoftuan 4,823 raste. Më së shumti 4,510 rikuperime dhe 160 viktima janë regjistruar ndonjëherë brenda një harku prej 24 orësh. Më 13 korrik, rikuperimet tejkaluan rastet aktive për herë të parë.[3]

Që nga Error in Template:Dts: 'Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Moduli:Wd/aliasesP' not found.' is an invalid date, Indonezia ka raportuar Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Moduli:Wd/aliasesP' not found. raste, e dyta më e larta në Azinë Juglindore, pas Filipineve. Për sa i përket numrit të vdekjeve, Indonezia renditet e treta në Azi dhe e 17-ta në botë.[4] Rishikimi i të dhënave, megjithatë, tregoi se numri i vdekjeve mund të jetë shumë më i lartë se ai që është raportuar pasi ata që vdiqën me simptoma akute COVID-19 por nuk ishin konfirmuar ose testuar nuk llogariteshin në shifrën zyrtare të vdekjes.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ratcliffe, Rebecca (2 mars 2020). "First coronavirus cases confirmed in Indonesia amid fears nation is ill-prepared for an outbreak". The Guardian (në anglisht). Marrë më 2 mars 2020.
  2. ^ "Indonesia confirms first cases of coronavirus". Bangkok Post (në anglisht). 2 mars 2020. Marrë më 2 mars 2020.
  3. ^ "Indonesia's COVID-19 recoveries beat active cases for the first time". Jakarta Globe (në anglisht). 13 korrik 2020. Marrë më 25 korrik 2020.
  4. ^ "Coronavirus Update Worldwide" (në anglisht). Worldometer. Marrë më Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Moduli:Wd/aliasesP' not found.. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (Ndihmë!)
  5. ^ Allard, Tom; Lamb, Kate (28 prill 2020). "Exclusive: More than 2,200 Indonesians have died with coronavirus symptoms, data shows" (në anglisht). Reuters. Marrë më 28 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]