Pandemia e COVID-19 në Rusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Rusi
COVID-19 Outbreak Cases in Russia (Density).svg
Gjithsej raste të konfirmuara sipas subjekteve federale (deri më 9 maj 2020)
  100,000+
  10,000–99,999
  1,000–9,999
  100–999
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaRusia Rusia
Rasti i parëTyumen dhe Chita
Data e mbërritjes31 janar 2020
Raste të konfirmuara818,120
Të shëruar603,329
Vdekje
13,354
Uebfaqja zyrtare
стопкоронавирус.рф

Rastet e para të pandemisë COVID-19 u konfirmuan në Rusi më 31 janar 2020. Masat e parandalimit të hershëm përfshinin mbylljen e kufirit me Kinën dhe testimin e gjerë. Masat e mëvonshme, pas përhapjes së infeksionit nga Italia më 2 mars, përfshinin anulimin e ngjarjeve, mbylljen e shkollave, teatrot dhe muzetë, mbylljen e kufirit dhe shpalljen e një periudhe jopune, e cila aktualisht është në fuqi deri të paktën 30 prill. Deri në fund të marsit, bllokimet u vendosën në pjesën dërrmuese të subjekteve federale, përfshirë Moskën. Deri më 17 prill, rastet u konfirmuan në të gjitha subjektet federale.

Që nga 22 prilli, ka pasur 57,999 raste të konfirmuara, 4,420 të shëruar, 513 vdekje dhe mbi 2.25 milion teste të kryera. Qyteti i Moskës aktualisht është subjekti më i prekur federal, duke pasur shumicën e rasteve të konfirmuara.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas kohës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi shëndetësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigjet e qeverisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimi ekonomik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna statistikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Të dhëna dhe harta që përditësohen shpesh:
    • "Coronavirus Russia updates and news" [Latest news and statistics of coronavirus in Russia.] (në anglisht dhe rusisht). Marrë më 4 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)