Pandemia e COVID-19 në Peru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Peru
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaPeru
Rasti i parëLima
Data e mbërritjes6 mars 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara939,931
Të shëruar730,595
Vdekje
35,317
Uebfaqja zyrtare
covid19.minsa.gob.pe

Pandemia e COVID-19 në Peru është pjesë e pandemisëmbarë botënsëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19 ) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u raportua të ishte përhapur në Peru në 6 mars 2020, kur një 25-vjeçar që kishte udhëtuar për në Spanjë, Francë dhe Republikën Çeke u testua pozitiv.[1] Më 15 mars 2020, Presidenti Martín Vizcarra njoftoi një bllokim në mbarë shtetin, duke mbyllur kufijtë, kufizuar udhëtimet në familje, dhe duke ndaluar operacionet e përjashtuara jothelbësore të biznesit objekteve shëndetësore, shitësit e ushqimit, barnatoret, dhe institucionet financiare.

Peru, me një popullsi të përgjithshme prej 32 milionë,[2] ka gjithsej 1,002 shtretër të njësisë së kujdesit intensiv (ICU) në dispozicion që nga maji i vitit 2020,[3] dhe po punonte për zgjerimin e stokut të saj të mbarëkombëtarit të ventilatorit nga 40 në 540 makinat e dëshiruara. Inxhinieria dhe prodhimi furnizohen nga ushtria peruane.[4] Që nga qershori i vitit 2020, oksigjeni ishte në furnizim të shkurtër.[5]

Deri më 14 gusht, Peruja ka vdekjen e dytë më të lartë në botë në lidhje me COVID-19 për milionë, menjëherë pas Belgjikës.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Peru records first confirmed case of coronavirus, President Vizcarra says" (në anglisht). Reuters. 6 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020.
  2. ^ "Peru Population (2020) – Worldometer". worldometers.info (në anglisht). Marrë më 5 prill 2020.
  3. ^ "Perú tendrá 4.486 nuevas camas de hospitalización y 232 de UCI para atender la pandemia" (në spanjisht). 14 maj 2020. Marrë më 17 qershor 2020.
  4. ^ World, Republic. "Peru manufactures respirators for virus patients". Republic World (në anglisht). Marrë më 5 prill 2020.
  5. ^ Guy, Jack (5 qershor 2020). "Peruvians cry out for oxygen as coronavirus takes its toll" (në anglisht). CNN. Marrë më 5 qershor 2020.
  6. ^ OWID | The table should be sorted by "absolute change".