Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Indi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Indi
Harta e pandemisë në Indi (deri më 6 maj)
  10000+
  5000–9999
  1000–4999
  500–999
  100–499
  50–99
  1–49
  të numëruara nga shtet tjetër
Harta e vdekjeve nga pandemia në Indi (deri më 6 maj)
  100+
  50–99
  10–49
  1–9
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2[1]
VendndodhjaIndia India
Rasti i parëThrissur, Kerala[2]
Data30 janar 2020[3]
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë[4]
Raste të konfirmuara1,435,453
Raste aktive485,114
Të shëruar917,568
Vdekje
32,771
Territore
27 shtete dhe 7 bashkime territoresh
Uebfaqja zyrtare
www.mohfw.gov.in
Rritja fillestare e pandemisë në Indi ishte dyfishimi çdo katër ditë

Rasti i parë i pandemisë së COVID-19 në Indi u raportua më 30 janar 2020, me origjinë nga Kina. Deri më 6 maj 2020, Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies së Familjes kanë konfirmuar gjithsej 49.391 raste, 14.118 shërime (përfshirë 1 migrim) dhe 1694 vdekje në vend. Ekspertët sugjerojnë se numri i infeksioneve mund të jetë shumë më i lartë pasi nivelet e testimit të Indisë janë ndër më të ultat në botë.[5] Shkalla e infeksionit të COVID-19 në Indi raportohet të jetë 1.7, dukshëm më e ulët se në vendet më të prekura.[6]

Përhapja është shpallur një epidemi në më shumë se dhjetëra shtete dhe territore të bashkimit, ku janë thirrur dispozitat e Ligjit të Sëmundjeve Epidemike, 1897, dhe institucionet arsimore dhe shumë institucione tregtare janë mbyllur. India ka pezulluar të gjitha vizat turistike, pasi një shumicë e rasteve të konfirmuara ishin të lidhura me vendet e tjera.[7]

Më 22 mars 2020, India vëzhgoi një shtetrrethim publik 14-orësh vullnetar në rastin e kryeministrit Narendra Modi. Qeveria e ndoqi atë me mbyllje në 75 rrethe ku rastet COVID-19 kishin ndodhur, si dhe të gjitha qytetet kryesore.[8][9] Më tej, më 24 mars, Kryeministri urdhëroi një mbyllje mbarëkombëtare për 21 ditë, duke prekur të gjithë 1.3 miliardë popullsi e Indisë.[10][11] Më 14 prill, Kryeministri zgjati bllokimin në vazhdim mbarëkombëtar deri më 3 maj.[12]

Më 12 janar 2020, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) konfirmoi që një koronavirus i ri ishte shkaku i një sëmundjeje të frymëmarrjes në një grup njerëzish në qytetin Wuhan, Provinca Hubei, Kinë, e cila u raportua në OBSH më 31 dhjetor 2019.[13][14]

Raporti i fatalitetit të rasteve për COVID-19 ka qenë shumë më i ulët se SARS i 2003,[15][16] por transmetimi ka qenë dukshëm më i madh, me një numër të konsiderueshëm të përgjithshëm të vdekjeve.[17]

Më 30 janar, India raportoi rastin e parë të COVID-19 në Kerala, e cila u rrit në tre raste deri më 3 shkurt; të gjithë ishin studentë që ishin kthyer nga Wuhan, Kinë.[18][19] Asnjë rritje e konsiderueshme e rasteve nuk u pa në pjesën tjetër të shkurtit. Më 4 mars, 22 raste të reja dolën në dritë, përfshirë ato të një grupi turistik italian me 14 anëtarë të infektuar.[20]

Përgjigjet e qeverisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Testimi dhe kundërmasat

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Një poster që tregon misionin luftarak COVID-19 të Këshillit të Kërkimeve Shkencore dhe Industriale

Të dhëna statistikore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Coronavirus disease named Covid-19". BBC News (në anglisht). 11 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2020. Marrë më 15 shkurt 2020.
 2. ^ "Kerala confirmed first novel coronavirus case in India". India Today (në anglisht). 30 janar 2020.
 3. ^ Reid, David (30 janar 2020). "India confirms its first coronavirus case" (në anglisht). CNBC. Marrë më 28 mars 2020.
 4. ^ Sheikh, Knvul; Rabin, Roni Caryn (10 mars 2020). "The Coronavirus: What Scientists Have Learned So Far". The New York Times (në anglisht). Marrë më 24 mars 2020.
 5. ^ "Coronavirus: India defiant as millions struggle under lockdown". BBC (në anglisht). 28 mars 2020. Marrë më 28 mars 2020.
 6. ^ "One COVID-19 positive infects 1.7 in India, lower than in hot zones". The Indian Express (në anglisht). 2020-03-19. One reason for the relatively slow increase in the number of novel coronavirus patients in India, as of now, could be the fact that every infected person has been passing on the virus only to another 1.7 people on an average. This is remarkably lower than what has been observed in the worst-affected countries, a study by scientists at the Institute of Mathematical Sciences in Chennai shows.
 7. ^ "India Suspends All Tourist Visas Till April 15 Over Coronavirus: 10 Facts". NDTV.com (në anglisht). Marrë më 12 mars 2020.
 8. ^ Regan, Helen (23 mars 2020). "India places millions under lockdown to fight coronavirus" (në anglisht). CNN.
 9. ^ "India locks down over 100 million people amid coronavirus fears" (në anglisht). Al Jazeera. 23 mars 2020.
 10. ^ Withnall, Adam (2020-03-24). "India to go into nationwide lockdown". The Independent (në anglisht).
 11. ^ "India's Coronavirus Lockdown: What It Looks Like When India's 1.3 Billion People Stay Home" (në anglisht). Ndtv.com. 22 shkurt 2019. Marrë më 11 prill 2020.
 12. ^ "PM Modi announces extension of lockdown till 3 May". Livemint (në anglisht). 14 prill 2020.
 13. ^ Elsevier. "Novel Coronavirus Information Center". Elsevier Connect (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 14. ^ Reynolds, Matt (4 mars 2020). "What is coronavirus and how close is it to becoming a pandemic?". Wired UK (në anglisht). ISSN 1357-0978. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 15. ^ "Crunching the numbers for coronavirus". Imperial News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 16. ^ "High consequence infectious diseases (HCID); Guidance and information about high consequence infectious diseases and their management in England" (në anglisht). Government of the United Kingdom. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 17. ^ "World Federation Of Societies of Anaesthesiologists – Coronavirus". wfsahq.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 18. ^ Reid, David (30 janar 2020). "India confirms its first coronavirus case" (në anglisht). CNBC.
 19. ^ "Kerala Defeats Coronavirus; India's Three COVID-19 Patients Successfully Recover". The Weather Channel (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2020. Marrë më 21 shkurt 2020.
 20. ^ Perappadan, Bindu Shajan (2020-03-04). "COVID-19 | 6 members of Delhi patient's family test positive for coronavirus". The Hindu (në anglisht). ISSN 0971-751X. Marrë më 2020-05-02.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • COVID-19 on MyGov.in – Government's portal for COVID-19
 • "District Map of CoViD-19 in India". fieldmaps.in (në anglisht). Marrë më 2020-05-02.
 • [1]YouTube – COVID-19 Management videos by the Ministry of Health and Family Welfare
 • Prasad, R.; Perappadan, Bindu Shajan; Shelar, Jyoti (2020). George, P.J. (red.). The Pandemic Notebook (PDF) (në anglisht). The Hindu. A handy guide from The Hindu on understanding the coronavirus pandemic and staying protected against COVID-19