Përplasjet për rezerva në market 2020

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Përplasjet për rezerva në market 2020 është një përplasje globale e tregut të aksioneve që filloi më 20 shkurt 2020 gjatë pandemisë koronavirus 2019-2020.[1][2][3] Indeksi Dow Jones Industrial, Mesatarja S&P 500 dhe NASDAQ-100 ranë në rënie afatshkurtër më 27 shkurt gjatë një prej javëve më të këqija të tregtisë që nga kriza financiare e 2007–08.[4][5]

Tregjet gjatë javës në vijim (2-6 mars) u bënë jashtëzakonisht keq, me lëkundje prej 3% ose më shumë duke u bërë për seancën ditore (me përjashtim të 6 marsit). Më 9 mars, të tre indekset e Wall Street ranë më shumë se 7% dhe shumica e tregjeve globale raportuan humbje të mëdha, për shkak të reagimit të pandemisë koronavirus 2019-2020 dhe luftës së çmimit të naftës Rusi-Arabi Saudite.

Kjo u bë e njohur si e hëna e zezë, dhe në atë kohë ishte rënia më e keqe që nga recesioni i madh më 2008.

Tri ditë pas të hënës së zezë pati një rënie tjetër, e enjtja e zezë, ku rezervat në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut ranë më shumë se 9%.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Samuelson, Robert J. (2020-03-12). "What Crash of 2020 Means". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 2020-03-12.
  2. ^ Wearden (earlier), Graeme; Jolly (now), Jasper (2020-03-12). "Wall Street and FTSE 100 plunge on worst day since 1987 – as it happened". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2020-03-12.
  3. ^ Williams, Sean (2020-03-10). "Stock Market Crash 2020: Everything You Need to Know". The Motley Fool (në anglisht). Marrë më 2020-03-12.
  4. ^ Menton, Jessica (27 shkurt 2020). "Dow plunges 1,191 points, its biggest one-day point drop, as coronavirus fears escalate". USA TODAY (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-03-12.
  5. ^ Peltz, James F. (2020-02-27). "Stock market enters a correction, down 10% from recent peak". Los Angeles Times (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-03-12.