Pandemia e COVID-19 në Spanjë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Spanjë
Harta e provincave të raportuara me rastet e koronavirusit (deri më 13 mars):
  1–9 raste
  10–99 raste
  100–499 raste
  500–999 raste
  1000–9999 raste
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaSpanja Spanja
Rasti i parëLa Gomera
Data e mbërritjes31 janar 2020
OrigjinaGjermania Gjermania
Raste të konfirmuara260,255
Raste aktive57,142 (PCR-confirmed)
Të shëruar150,376
Vdekje
28,420

Pandemia e koronavirusit 2019-20 u konfirmua se ishte përhapur në Spanjë më 31 janar 2020, kur një turist gjerman testoi pozitiv për SARS-CoV-2 në La Gomera.[1]

Më 24 shkurt, pas një pandemie COVID-19 në Itali, Spanja konfirmoi raste të shumta që lidhen me grupimet italiane, me origjinë nga një mjek nga Lombardia, Itali, i cili ishte me pushime në Tenerife.[2] Më pas, raste të shumta të COVID-19 u zbuluan në Tenerife duke përfshirë njerëz që kishin kontaktuar me mjekun. Raste të tjera që përfshinin individë që vizituan Italinë u zbuluan gjithashtu në Spanjën kontinentale.[3][4][5]

Sipas kohës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2020, Spanja konfirmoi rastin e saj të parë COVID-19 në La Gomera, Ishujt Kanare. Një turist nga Gjermania testoi pozitiv dhe u pranua në Spitalin Universitar të Nuestra Señora de Candelaria.[6]

Më 9 shkurt, rasti i dytë përfshiu një turist mashkull britanik në Palma de Mallorca, Ishujt Baleare, i cili kontraktoi sëmundjen pasi ra në kontakt me dikë në Francë i cili më pas testoi pozitiv.[7]

Më 13 shkurt u zhvillua vdekja e parë në Spanjë. Një burrë 69 vjeç që kishte qenë në Nepal. Ai vdiq në Valencia dhe u diagnostikua pas vdekjes.[8]

Më 24 shkurt, pas një shpërthimi COVID-19 në Itali, një mjek nga Lombardia, i cili ishte me pushime në Tenerife, testoi pozitivisht në Spitalin Universitar të Nuestra Señora de Candelaria në Spanjë.

Më 25 shkurt, katër raste të reja që lidhen me grupin italian u konfirmuan në Spanjë:

 • Në Ishujt Kanare, gruaja e mjekut nga Lombardia, e cila ishte me pushime në Tenerife, testoi pozitive.
 • Kataloni, një grua 36-vjeçare italiane që jeton në Spanjë, e cila vizitoi Bergamon dhe Milanon nga 12 deri më 22 shkurt, gjithashtu testoi pozitive në Barcelonë.
 • Një burrë 24-vjeçar nga Madridi, i cili kohët e fundit u kthye nga Italia e Veriut, testoi pozitivisht dhe u pranua në Spitalin Carlos III.[9][10]

Më 26 shkurt:

Mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1 mars:

 • Në Andaluzi dy mjekë të rinj të infektuar rritën numrin e rasteve andaluziane në 12.[13]
 • Në vendin Baskia u raportuan edhe katër raste, tre prej tyre rrodhën nga kontaktet e mëparshme pozitive në provincën Alava, ndërsa një nga Gipuzkoa ishte një profesionist i kujdesit shëndetësor dhe nuk kishte asnjë lidhje ose histori rreziku.[14]
 • Në Castile dhe León u raportua një rast, një shofer kamioni 62-vjeçar që kishte udhëtuar në Milano dy javë më parë dhe ishte pranuar nga koronavirusi në Spitalin El Bierzo.[16]
 • Ekstremadura njoftoi katër rastet e para, një mashkull 56-vjeçar në Coria, një burrë 56-vjeçar në Cáceres gjithashtu dhe dy meshkuj të moshës 58 vjeç dhe një tjetër 19 në Llerena- Zafra.[17]

2 mars:

 • Në vendin Baskia, një personel tjetër shëndetësor u raportua i infektuar në provincën Alava, duke e çuar numrin e rasteve në 10.[18]

15 mars:

 • Rasti i parë në qytetin autonom të Seuta, një student nga Madridi.[19]
 • Ministria e Shëndetësisë konfirmon 2,000 raste të tjera.
 • Feria de Abril i Seviljes shtyhet për në shtator për herë të parë në historinë e saj.[20]
 • Avokati i Popullit i Katalonjës Rafael Ribó dhe Zëvendës Presidenti Katalanas Pere Aragonès testojnë pozitivë për virusin.[21][22]
 • Valencia CF shpall pesë raste të koronavirusit; futbollistët Ezequiel Garay, Eliaquim Mangala dhe José Luis Gayà, dhe një anëtar i ekipit teknik dhe një mjek.[23]
 • Në përgjigje të numrit në rritje të rasteve të pandemisë së koronavirusit 2019-20, Qeveria spanjolle shpalli një gjendje alarmi dhe njoftoi vendosjen e një bllokimi kombëtar duke filluar nga 15 marsi, si pjesë e masave emergjente për të luftuar shpërthimin e koronavirusit në vend.[24][25]

16 mars:

 • Isabel Díaz Ayuso, President i Komunitetit të Madridit, rajoni më i prekur nga sëmundja, bëhet presidenti i parë rajonal që testoi pozitivisht për virusin.[26]
 • Zgjedhjet baske, të planifikuara për 5 prill, shtyhen derisa të tejkalohet kriza, pas një marrëveshjeje midis të gjitha partive politike të përfaqësuara në parlamentin bask.[27]
 • Quim Torra, President i Qeverisë së Katalonjës, rajoni i dytë më i goditur, gjithashtu testoi pozitiv për koronavirus.[28]
 • Zgjedhjet Galike, të planifikuara gjithashtu për 5 prill, shtyhen derisa të tejkalohet kriza.[29]

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Burimet e tabelës dhe tabelat: burime të ndryshme të lajmeve, kryesisht Radiotelevisión Española (RTVE), Harta e së cilës boton informacione paraprakisht në raportet zyrtare nga Ministerio de Sanidad Arkivuar 18 maj 2020 tek Wayback Machine.
Vendi Raste Vdekje Të rikuperuar Total Burimi
Andalusia Andaluzia 547 7 0 554 [30]
Aragon Aragoni 163 11 0 174
Asturias Asturia 173 1 3 177
Stampa:Country data Baleare Ishujt Baleare 70 1 2 73
Baskia Baskia 682 36 9 727 [31]
Ishujt Kanare Ishujt Kanare 111 1 7 119
Cantabria Kantabria 48 0 10 58 [32]
Castilla-La Mancha Kastil-La Mança 537 17 13 567 [33]
Castile dhe León Kastil-Leoni 320 12 2 334
Katalonja Katalonia 888 12 3 903 [34]
Stampa:Country data Ceuta Seuta 1 0 0 1
Extremadura Ekstremadura 120 3 5 128
Galicia (Spanjë) Galicia 239 3 3 245
Komuniteti i Madridit Komuniteti i Madridit 3,843 213 109 4,165 [35]
Stampa:Country data Melilla Melila 8 0 0 8 [36]
Rajoni Murcia Murcia 98 0 0 98
Navarre Navara 271 1 2 274
Stampa:Country data La Rioja Rioha 307 4 1 312 [37]
Komuniteti i Valencias Komuniteti i Valencias 476 13 1 490
TOTAL 8,902 335 530 9,407

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sanidad confirma en La Gomera el primer caso de coronavirus en España". El Pais (në spanjisht). 31 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2020. Marrë më 31 janar 2020.
 2. ^ "Sanidad confirma el primer positivo por coronavirus en Valencia". Las Provincias (në spanjisht). 2020-02-27. Marrë më 2020-02-27.
 3. ^ "Coronavirus, positivi due italiani a Tenerife. Mille persone nell'hotel in quarantena". la Repubblica (në italisht). 2020-02-25. Marrë më 2020-02-25.
 4. ^ "Coronavirus, dall'Italia si spande in Europa. Conte: "Inaccettabili limitazioni agli italiani". Ma molti Paesi prendono misure". la Repubblica (në italisht). 2020-02-25. Marrë më 2020-02-25.
 5. ^ "Woman in Barcelona tests positive to coronavirus, the first confirmed case on mainland Spain". www.thelocal.es (në anglisht). Marrë më 2020-02-26.
 6. ^ Sanidad, Ministerio de (2020-01-31). "El Centro Nacional de Microbiología ha confirmado, pasadas las diez de esta noche, que una de las muestras enviadas desde La Gomera ha dado positivo en #coronaviruspic.twitter.com/B21LojPzZD". @sanidadgob (në spanjisht). Marrë më 2020-02-28.
 7. ^ "Spanish authorities confirm Briton is country's second coronavirus case" (në anglisht). Reuters. 9 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2020. Marrë më 9 shkurt 2020.
 8. ^ Press article, https://www.20minutos.es/noticia/4176043/0/mujer-99-anos-primera-victima-coronavirus-madrid/
 9. ^ Levante-EMV. "Un caso de coronavirus en Madrid eleva a siete los infectados en España". www.levante-emv.com (në spanjisht). Marrë më 2020-02-26.
 10. ^ "Confirmado el primer caso de coronavirus en Madrid". www.telemadrid.es (në spanjisht). 26 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-26.
 11. ^ Levante-EMV. "Sanidad confirma el primer caso de coronavirus en la C. Valenciana". www.levante-emv.com (në spanjisht). Marrë më 2020-02-26.
 12. ^ "Coronavirus, última hora – Confirman un caso de contagio en Sevilla, el décimo en España". Elmundo (në spanjisht). 2020-02-26. Arkivuar nga origjinali më 2020-02-26. Marrë më 2020-02-26.
 13. ^ "Dos jóvenes médicos infectados elevan a 12 los casos andaluces de coronavirus". El Plural (në spanjisht). 2 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 14. ^ "Euskadi mantiene en nueve el número de contagiados" (në spanjisht). 2020-03-02. Marrë më 2020-03-03.
 15. ^ "Primer caso de coronavirus en Castilla-La Mancha confirmado por el Ministerio de Sanidad". La voz de Talavera (në spanjisht). PAR Comunicación Talavera. 1 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 16. ^ Ramos, Carmen (1 mars 2020). "Un camionero de El Bierzo, tercer caso de coronavirus en Castilla y León". El Norte de Castilla (në spanjisht). Marrë më 3 mars 2020.
 17. ^ "Confirmados cuatro casos de coronavirus en Extremadura". El Periódico Extremadura (në spanjisht). Editorial Extremadura S.A. 1 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 18. ^ "El contagio de otro sanitario en Araba eleva a diez los casos de coronavirus en Euskadi". Deia (në spanjisht). Editorial Iparraguirre, S.A. 2 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 19. ^ "Ceuta confirma el primer caso por coronavirus". Ideal (në spanjisht). 2020-03-15. Marrë më 2020-03-15.
 20. ^ "La Feria de Abril de Sevilla, aplazada a septiembre por el coronavirus". ABC (në spanjisht). 2020-03-15. Marrë më 2020-03-15.
 21. ^ "El vicepresidente Pere Aragonès da positivo en la prueba del coronavirus". Europa Press (në spanjisht). 2020-03-15. Marrë më 2020-03-15.
 22. ^ "El síndic de Greuges de Catalunya da positivo en coronavirus". Europa Press Catalunya (në spanjisht). 15 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 23. ^ "El Valencia comunica que tiene cinco casos de coronavirus: Garay, Mangala y Gayá, entre ellos". Marca (në spanjisht). 15 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 24. ^ Jones, Sam (14 mars 2020). "Spain government set to order nationwide coronavirus lockdown". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 14 mars 2020.
 25. ^ Kollmeyer, Barbara. "Spain may be a week ahead of the U.S. in its coronavirus quarantine: Here's what you can learn from its experience". MarketWatch (në anglisht).
 26. ^ Ayuso, Isabel Díaz (2020-03-16). "Como di negativo en la prueba del Covid, he estado trabajando sin descanso desde hace semanas y al final... Yo también doy positivo. Seguiremos al frente de esta lucha contra el enemigo invisible... Pero aislada. ¡Vamos a por él!pic.twitter.com/VJRQpjAAl8". @IdiazAyuso (në spanjisht). Marrë më 2020-03-16.
 27. ^ Gorospe, Pedro (2020-03-16). "Urkullu aplaza las elecciones vascas hasta superar la crisis del coronavirus". EL PAÍS (në spanjisht). Marrë më 2020-03-16.
 28. ^ "Regional leader of Spain’s Catalonia says he has coronavirus". National Post (në anglisht). 16 mars 2020. Marrë më 16 mars 2020.
 29. ^ Vizoso, Pedro Gorospe, Sonia (2020-03-16). "Galicia y País Vasco aplazan las elecciones hasta superar la crisis del coronavirus". EL PAÍS (në spanjisht). Marrë më 2020-03-16.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 30. ^ "El mapa del coronavirus en España: más de 7.800 casos, casi la mitad en la Comunidad de Madrid". RTVE.es (në spanjisht). 15 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 31. ^ "El número de contagios asciende a 417, con tres nuevos muertos y 9 personas curadas". El Correo (në spanjisht).
 32. ^ "Cantabria confirma un nuevo caso de coronavirus". COPE (në spanjisht). Spanish episcopal conference. 6 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020.
 33. ^ "Coronavirus - Servicio de Salud de Castilla-La Mancha". Sanidad Castilla-La Mancha (në spanjisht).
 34. ^ "Comunicat del Departament de Salut" (në spanjisht). Marrë më 15 mars 2020.
 35. ^ "Coronavirus Madrid: 4 muertos más, 782 positivos y 109 altas". Redacción Médica (në spanjisht).
 36. ^ 20minutos (2020-03-13). "Confirmados los dos primeros casos de coronavirus en Melilla". www.20minutos.es - Últimas Noticias (në spanjisht). Marrë më 2020-03-13.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 37. ^ "Últimas noticias del coronavirus, en directo" (në spanjisht). Marrë më 9 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]