Castellón de la Plana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Castellón de la Plana
Komunë
noform
Central parts of Castelló de la Plana.
Stema_figuraBandera de Castelló de la Plana-2.svg
Vendndodhja
Castellón de la Plana is located in Spanjë
Castellón de la Plana
Castellón de la Plana

Koordinatat: 39°58′59″V 0°1′59″P / 39.98306°V 0.03306°P / 39.98306; -0.03306

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Komuniteti i Valencias
Provinca Castelló
Qarku Plana Alta
Kryetari i Bashkisë Alfonso Bataller Vicent (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108.78 km2
Lartësia 30 m (m.n.d.)
Popullsia 180204 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Castellonenc, Castellonenses
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 12001-06
Prefiksi 964
Koordinatat 39° 58′ 59″ Veri

0° 1′ 59″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.castello.es


Castellón de la Plana është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Plana Alta, të provincës Castelló, në Komunitetin e Valencias. Castellón de la Plana ka 180204 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 108.78 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]