Bergamo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Bergamo
Qytet
noform
Pamje nga Bergamo
Stema_figura
Stema e Bergamos
Flag of Bergamo.svg
Flamuri i Bergamos
Vendndodhja
Bergamo is located in Itali
Bergamo
Bergamo

Koordinatat: 45°41′42″V 9°40′12″L / 45.69500°V 9.67000°L / 45.69500; 9.67000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Provinca Bergamo
Kryetari i Bashkisë Franco Tentorio
Partia Lega Nord
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39,60 km² km2
Lartësia 249 m (m.n.d.)
Popullsia 121,316 banorë
Dendësia 3,063.54 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Bergamaschi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 24121-24129
Prefiksi 035
Shenjti mbrojtës shën Alexander nga Bergamo
Dita e shenjtit 26 gusht
Koordinatat 45° 41′ 42″ Veri

9° 40′ 12″ Lindje


Bergamo është një qytet dhe komunë në rajonin e Lombardisë, në veri të Italisë. Qyteti ka rreth 120,000 banorë dhe ndodhet 40 kilometra larg Milanos.

Bergamo e lart[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bergamo e lart esht pjesa historike e qytetit dhe esht rrethuar nga mure te ndertuara nga Celtet.Nga Bergamo e lart mund te shifet gjith qyteti i ri i quajtur Bergamo e ulet.

Të huajt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vetëm 31 % e banorëve të qytetit kanë lindur në Bergamo, të tjerët kanë ardhur nga qytete, rajone apo shtete të tjera.

Renditja Shtetësia Kombësia Përqindja
1 Bolivia 3807 19,4%
2 Rumania 1970 10,0%
3 Maroku 1521 7,8%
4 Ukraina 1457 7,4%
5 Shqipëria 1116 5,7%
6 Bangladeshi 1019 5,2%
7 Kina 1007 5,1%
8 Senegali 562 2,9%
9 Tunizia 527 2,7%
10 Ekuadori 514 2,6%