Pandemia e COVID-19 në Bullgari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 Bullgari
Numri i rasteve të konfirmuara Bullgari sipas provincave (deri më 22 maj)[1]
  0
  1–9
  10–49
  50–99
  100+
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaBullgaria Bullgaria
Rasti i parëPleven, Gabrovo
Data e mbërritjes8 mars 2020
OrigjinaWuhan, Kinë
Raste të konfirmuara10,427
Raste aktive4,732
Të shëruar5,355
Vdekje
340
Uebfaqja zyrtare
Ministria e Shëndetit e Bullgarisë
Coronavirus.bg

Pandemia e COVID-19 u konfirmua se ishte përhapur në Bullgari në 8 Mars 2020 nga një burrë 27-vjeçar nga Pleven dhe një grua 75-vjeçare nga Gabrovo . Asnjëri nga të dy nuk kishte udhëtuar në zonat e prekura me COVID-19. Nga analizat burri rezultoi pozitiv për virusin pasi ishte shtruar në spital për një infeksion të frymëmarrjes, dhe autoritetet njoftuan planet për të testuar disa njerëz që ishin në kontakt me dy individët.

Kur numri i pacientëve në vend të kishte arritur në 23, Parlamenti Bullgar votoi unanimisht për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme nga 13 marsi deri më 13 prill. Karantina 14-ditore në shtëpi do të ishte për qytetarët që kanë qenë në kontakt me një pacient COVID-19 ose janë kthyer nga një rajon jashtë shtetit ku ka pasur të prekur me virus. . Për pacientët e testuar pozitivisht për virusin u vendos karantina e shtëpisë 21-ditore.. Me rritjen e vazhdueshme të rasteve të COVID-19 çdo ditë, më 1 Prill qeveria Bullgare kërkoi që Parlamenti të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme me një muaj deri në 13 maj. [2]

Që nga 10 maji 2020, ka 1955 raste të konfirmuara zyrtarisht nga 28 provincat bullgare, me 90 vdekje të regjistruara dhe 444 të shëruar. Një total prej 57,231 testesh PCR (3.36% pozitive) ishin kryer deri më 9 maj. [3]

Rastet me COVID-19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

10 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy raste shtesë u konfirmuan në Sofje në 10 Mars 2020: një burrë 74 vjeç dhe gruaja e tij 66-vjeçare. Të dy kanë mbërritur nga Lom dy javë para pranimit. [4] [5] Gruaja vdiq të nesërmen, duke u bërë viktima e parë COVID-19 në vend. [6]

11 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një rast i dyshuar i një burri 33-vjeçar u raportua nga Spitali i Shën Gjergjit në Plovdiv më 11 mars. [7] Në të njëjtën ditë, një grua 40 vjeçare në Varna tregoi simptoma COVID-19 në skanimin e CT, megjithëse autoritetet rajonale të shëndetit nuk e kanë konfirmuar ende rastin. [8]

12 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më 12 mars, numri i rasteve ishte rritur në 23, shumica e tyre në Sofje. Shumë nga këta kishin qenë në kontakt me çiftin e moshuar të pranuar në Spitalin Pirogov më 10 mars. [9]

13 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 mars, pas 16 rasteve të raportuara brenda një dite, Bullgaria shpalli një gjendje të jashtëzakonshme për një muaj deri në 13 Prill. Shkollat, qendrat tregtare, kinematë, restorantet dhe vendet e tjera të biznesit ishin të mbyllura. Të gjitha ngjarjet sportive u pezulluan. Vetëm supermarketet, tregjet ushqimore, farmacitë, bankat dhe stacionet e benzinës mbeten të hapura. [10] Të gjithë të ardhurit nga Italia, Spanja, Irani, Koreja e Jugut dhe Kina u vendosën nën një karantinë të detyrueshme 14-ditore. [11] Shkelësit u paralajmëruan për pasoja, përfshirë gjobat dhe dënimet me burg. [12]

14 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 mars, u raportua një vdekje e dytë dhe një rast i tretë në Pleven. Viktima e dytë e virusit ishte burri 74-vjeçar i viktimës së parë. [13] [14] Vonë në mbrëmjen e 31 Marsit, një deputet u testua pozitiv për virusin. Të gjithë deputetët u testuan ditën tjetër dhe në qofte se ata do të rezultonin pozitiv nuk do të paraqiteshin në parlament.

15 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i rasteve të konfirmuara në Bullgari u rrit në 51 më 15 mars. Në Akademinë e Mjekësisë Ushtarake u bënë gjithsej 83 teste, nga të cilat gjashtë ishin pozitive, dhe 51 u përpunuan në Laboratorin Kombëtar të Referencës, nga të cilat dy ishin pozitive. Në Varna, një test nga 12 mostrat rezultoi pozitiv. [15]

16 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se qytetarëve nga një numër vendesh do tu ndalohej të hynin në Bullgari duke filluar nga ora 00:00 e 18 marsit. Këto janë Kina, Irani, Bangladeshi, India, Maldivet, Nepal, Sri Lanka, Spanjë, Itali, Koreja e Jugut, Franca, Gjermania, Hollanda, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar. Për më tepër, njësitë e kontrollit sanitar do të themelohen në disa vendkalime kufitare me Serbinë, Maqedoninë e Veriut, Greqinë dhe Rumaninë. [16] Numri i çështjeve totale u rrit në 62, përfshirë dy shtetas britanikë që kishin ardhur për pushime në Bansko .

17 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë raportuar 81 raste, disa të lidhura me një shpërthim në Bansko. Asnjë nga pacientët nuk ishte në gjendje kritike. [17]

18 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i përgjithshëm i çështjeve u rrit në 94 deri më 18 mars, me raste të reja që shfaqeshin në Smolyan, Veliko Tarnovo dhe Pernik në mesin e ardhjeve të fundit nga jashtë vendit. Një ditë më parë, Bansko u bë qyteti i parë në vend që u vu nën karantinë. [18] [19]

19 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 mars rastet u rritën në 105, dhe një grua 80-vjeçare, e cila kohët e fundit pati një goditje në tru, vdiq nga COVID-19 në të njëjtën ditë, duke e bërë atë viktimën e tretë nga sëmundja në Bullgari. Diku tjetër, një qytetar bullgar 78-vjeçar vdiq nga COVID-19 gjatë vizitës së familjes në Pittsburgh, Pennsylvania .

20 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i përgjithshëm i çështjeve është rritur në 127 dhe ndodh shërimi i parë. [20]

21 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i rasteve u rrit në 142 pas mesdite, dhe tre pacientë ishin shëruar. Ka 84 pacientë meshkuj dhe 58 femra, më i riu është 4 vjeç, dhe më i moshuar 81 vjeç. Më shumë se 5,000 testime ishin kryer, dhe 10,000 teste shtesë do të viheshin në dispozicion me njoftim të shkurtër. [21]

24 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rastet u rritën në 218 dhe rasti i parë u konfirmua në provincën Stara Zagora. Një burrë nga qyteti Kazanlak u pranua në njësinë infektive në spitalin në Stara Zagora . Ai besohet të jetë 60 vjeç dhe u kthye nga Franca në 14 Mars. [22]

25 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i çështjeve u rrit në 242 deri në fund të ditës, me qytetin e Sliven që raportoi rastin e parë të konfirmuar. 16 raste të reja pa asnjë lidhje mes tyre nuk janë regjistruar në Sofje, ku disa ishin stafe mjekësore. Dy raste të reja u konfirmuan në Blagoevgrad, dy në Plovdiv dhe një në Pleven. Dy nga pacientët që ishin në gjendje kritike ishin të stabilizuar, por mbeten "në gjendje të qëndrueshme, por të rëndë". Një u rikuperua plotësisht, duke sjellë numrin e rikuperimeve totale në 5.  

26 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë raportuar gjithsej 22 raste të reja, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 264. Koronavirusi është regjistruar për herë të parë në Kardzhali dhe Haskovo . 15 nga rastet e konfirmuara rishtazi ishin në Sofje, 2 në Smolyan, një në Pleven, një në Veliko Tarnovo dhe një në Varna. Dy persona u pranuan në spital në gjendje kritike, ndërsa tre pacientë të rinj u shëruan, duke e çuar numrin e të rikuperuarve në 8. Tre ushtarë u konfirmuan se ishin të infektuar - dy ishin vendosur në Kosovë dhe menjëherë u kthyen në Sofje, dhe tjetri kontraktoi virusin në Rumani, ku ai u shtrua në spital. [23]

27 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë regjistruar 29 raste të reja, ku numri i përgjithshëm arriti në 293. Nga këto, 17 ishin në Sofje, 5 në Plovdiv, 3 në Burgas dhe një në Varna, Kyustendil, Sliven dhe Pazardzhik . Të paktën 93 njerëz mbetën të shtruar në spital, me 53 në Sofje vetëm. [24]

28 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i përgjithshëm i çështjeve arriti në 331, një rritje prej 38 nga një ditë më parë. Rastet e reja përfshinin 19 në Sofje, 5 në Blagoevgrad, 4 në Burgas, 3 në Varna, 2 secila në Kardzhali, Plovdiv dhe Shumen, dhe 1 në Smolyan. Katër vdekje të reja u raportuan gjithashtu, me dy që ndodhën në Blagoevgrad dhe një në Kustendil dhe Sofje. [25] Rastet në Blagoevgrad, një nënë dhe vajza e saj, fillimisht u refuzuan pranimin në spitalin lokal pavarësisht simptomave të dukshme dhe duhej të kërkonin testime në një laborator privat; deri në kohën kur rezultatet dolën si pozitive, gjendja e pacientëve ishte përkeqësuar ndjeshëm. Ata përfundimisht u pranuan dhe u dërguan në kujdes intensiv, por të dy vdiqën menjëherë pas kësaj. [26]

29 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janë raportuar gjithsej 15 raste të reja, me 8 në Sofje, 3 në Plovdiv dhe një në Kardzhali, Sliven, Smolyan dhe Varna. Gjithashtu u njoftuan edhe tre rikuperime të reja, ndërsa numri i vdekjeve u rrit në 8 pasi një grua 51-vjeçare vdiq në spitalin e Blagoevgrad, një ditë pasi nëna e saj i ishte nënshtruar virusit. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 125 nga 324 raste aktive mbeten të shtruara në spital, me 13 prej tyre në gjendje të rëndë. Numri i përgjithshëm i testeve të kryera tejkaloi 7.000, me 276 të bëra vetëm më 29 Mars. [27]

30 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trembëdhjetë raste të reja u raportuan, 7 në Sofje dhe një në Blagoevgrad, Kardzhali, Montana, Pleven, Plovdiv dhe Sliven, gjithsej 359 raste. 113 pacientë mbetën të shtruar në spital, me 13 në gjendje të rëndë. Rreth 56% e të gjithë atyre të infektuar deri më tani ishin meshkuj kundrejt 44% femra, me moshë mesatare 45 vjeç. Numri i përgjithshëm i rikuperimeve u rrit në 17. [28]

31 mars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i pacientëve të shtruar në spital u rrit në 146, me 14 në gjendje të rëndë, ndërsa 20 punonjës mjekësorë u njoftua se kishin kontraktuar sëmundjen deri më tani. Asnjë vdekje e re nuk u njoftua. Nga gjithsej 399 raste të konfirmuara, më pak se 57% (227) ishin meshkuj, përkundrejt 43% (172) që ishin femra. [29]

Prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca Ruse raportoi rastin e saj të parë si pjesë e 23 infeksioneve të reja në të gjithë vendin, duke e çuar totalin në 422. Janë regjistruar dy vdekje - një 57-vjeçar në Kyustendil dhe një burrë 40-vjeçar në Sofje. [30] Hassan Ademov nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë u bë anëtari i parë bullgar i parlamentit që kontraktoi virusin, duke detyruar shpalljen e një testi masiv në 2 Prill që do të mbulonte stafin e qeverisë dhe 240 deputetët. [31]

2 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i përgjithshëm i infeksioneve u rrit me 35 në 457, me rastin e parë që raportohet nga krahina e Vidin . Rastet e reja përfshinin 20 në Sofje, katër në Smolyan, tre në Varna, dy në Dobrich dhe një në Blagoevgrad, Montana, Pazardzhik, Plovdiv, Veliko Tarnovo dhe Vidin. Nuk u raportua për vdekje të reja, ndërsa numri i rikuperimeve arriti në 25. 179 pacientë aktualisht janë shtruar në spital, me 18 në kujdes intensiv. [32]

3 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asambleja Kombëtare miratoi propozimin e qeverisë për të zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme një muaj deri në 13 maj. [33] Numri i çështjeve të konfirmuara arriti në 487, pasi u regjistruan 28 infeksione të reja - 18 në Sofje, dy në Plovdiv dhe Smolyan, dhe një në Blagoevgrad, Burgas, Kardzhali, Kyustendil, Veliko Tarnovo dhe Vidin. U njoftuan gjithashtu katër vdekje, me një që ndodhi vonë në mbrëmjen e kaluar në Stara Zagora. [34]

5 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se numri i përgjithshëm i testeve COVID-19 kishte arritur në 15.899, me 8 laboratorë që kryejnë procedurën në të gjithë vendin. [35]

14 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Panicherovo në Provincën Stara Zagora u vendos nën karantinë, pasi një burrë pozitiv COVID-19 doli nga një spital ku po mjekohej dhe u kthye në fshat. [36]

15 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministria e Brendshme vendosi pika kontrolli që kufizonin lëvizjen brenda dhe jashtë lagjeve kryesisht me popullsi rome të Sofjes, Filipovtsi dhe Fakulteta. [37] Lagjet u kategorizuan si grupime COVID-19 nga qendra Kombëtare e Menaxhimit të Krizave. [38]

16 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një konferencë, u njoftua se hyrja dhe dalja nga Sofja do të kufizohej ashpër deri në njoftimin e mëtejshëm pas rritjes së trafikut në qytet para festave të Pashkëve. [39]

20 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ministria e Shëndetësisë njoftoi rinovimin e operacioneve të planifikuara dhe shtrimin në spital, imunizimet, kujdesin për fëmijët dhe bebet para lindjes. Këto do të zhvilloheshin nën orar të rreptë të martën dhe të enjten e çdo jave. [40]

21 prill[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U kufizuan orët për hyrjen dhe daljen në Sofje. [41]

Maj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1 maj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veshja e detyrueshme e maskave në hapësira të hapura publike u rivendos me një dekret të ri nga Ministri i Shëndetësisë. [42] Parqet kombëtare jashtë kufijve komunalë, të mbyllura për publikun më 20 mars, u rihapën, me autoritetet lokale të porositur që të sigurojnë organizatën për vizitorët. [43] [44]

2 maj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në provincën e Razgradit u konfirmua, që do të thotë se tani 27 nga 28 provincat kanë provuar raste të Covid-19. Këtë ditë gjithashtu, u regjistrua vdekja e parë e një mjeku. Një mjeke 43-vjeçare nga Sliven vdiq pasi kontraktoi sëmundjen. Ajo punoi në Departamentin e Sëmundjeve Infektive në qytetin e Sliven. [45]

4 maj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dr Andrea Ammon, Drejtor i ECDC, renditi Bullgarinë si vendin e vetëm të monitoruar nga Qendra që ende sheh një rritje të çështjeve të regjistruara rishtas. [46]

6 maj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikat e kontrollit jashtë qendrave krahinore që kufizojnë udhëtimin ndër-qytet, u hoqën. [47]

9 maj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Targovishte, provinca e fundit bullgare pa asnjë rast të regjistruar, e konfirmoi rastin e parë të COVID-19. [48]

 

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Коронавирус COVID-19 на територията на България". ESRI Bulgaria: COVID-19 Tracker (në bullgarisht). 28 mars 2020. Marrë më 29 mars 2020.
 2. ^ "Коронавирус: В България удължават извънредното положение". Deutsche Welle (në bullgarisht). 1 prill 2020. Marrë më 26 prill 2020.
 3. ^ "Новини". coronavirus.bg (në bullgarisht). Marrë më 2020-04-22.
 4. ^ "За още два случая на новия вирус у нас - в София, съобщи Бойко Борисов" (në bullgarisht). Marrë më 10 mars 2020.
 5. ^ "Жената от заразеното семейство в "Пирогов" е неконтактна, Борисов свиква Съвета за сигурност" (në bullgarisht). Marrë më 11 mars 2020.
 6. ^ "Коронавирусът взе първа жертва в България" (në bullgarisht). Marrë më 11 mars 2020.
 7. ^ "33-годишен мъж от село Кадиево е приет в Инфекциозната клиника на УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив със съмнение за коронавирус" (në bullgarisht). Marrë më 11 mars 2020.
 8. ^ "40-годишна припадна във Варна, предполагат - коронавирус" (në bullgarisht). Marrë më 11 mars 2020.
 9. ^ "16 нови случая на коронавирус у нас днес. Общият брой за страната е 23". Bulgarian National Television (në bullgarisht). 12 mars 2020. Marrë më 26 prill 2020.
 10. ^ "България в извънредно положение за 1 месец" (në bullgarisht). Focus. 13 mars 2020. Marrë më 13 mars 2020.
 11. ^ "МВнР: България не е въвела ограничения на държавните си граници" (në bullgarisht). Marrë më 14 mars 2020.
 12. ^ "Само за ден: 13 души са нарушили задължителната карантина, издирват ги" (në bullgarisht). Marrë më 16 mars 2020.
 13. ^ "Втора жертва на коронавируса и 10 нови заразени, щабът иска по-тежки мерки (хронология)". www.dnevnik.bg (në bullgarisht).
 14. ^ Почина 74-годишният пациент на "Пирогов", при който беше потвърден COVID-19 www.mh.government.bg accessed 14 March 2020
 15. ^ "Осем нови случая на коронавирус у нас, стават 51". Bulgarian National Radio (në bullgarisht). 15 mars 2020. Marrë më 26 prill 2020.
 16. ^ "Нова заповед забранява влизане у нас на граждани на 15 страни!" (në bullgarisht). Marrë më 16 mars 2020.
 17. ^ "81 са вече заразените с коронавирус в България" (në bullgarisht). Marrë më 18 mars 2020.
 18. ^ "11 нови положителни проби, вирусът стигна Смолян и Велико Търново" (në bullgarisht). Marrë më 18 mars 2020.
 19. ^ "Майка и син са заразените с коронавирус от Перник" (në bullgarisht). Marrë më 18 mars 2020.
 20. ^ "Първи случай на излекуван от COVID–19 у нас". btvnovininte.com (në bullgarisht). 20 mars 2020. Marrë më 26 prill 2020.
 21. ^ "Ген. Мутафчийски: 142 са вече заразените у нас с коронавирус (Видео)" (në bullgarisht). Коронавирусът в България: Извънредното положение вероятно ще се удължи, прогнозира Каракачанов. 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 22. ^ "Заразените с коронавирус у нас вече са 218, първи случаи в Стара Загора" (në bullgarisht). Bulgaria ON AIR. 24 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020.
 23. ^ "Осем станаха пациентите, излекувани от COVID-19 у нас". Ministry of Health (në bullgarisht). 26 mars 2020. Marrë më 29 prill 2020.
 24. ^ "17 са новите случаи на COVID-19, регистрирани у нас". Ministry of Health (në bullgarisht). 27 mars 2020. Marrë më 26 prill 2020.
 25. ^ "Коронавирусът в България: Заразените нараснаха до 331 (хронология)" (në bullgarisht). Dnevnik. 28 mars 2020. Marrë më 29 mars 2020.
 26. ^ "За ужаса COVID-19: Разказва роднина на починалите майка и дъщеря у нас". Dnes.bg (në bullgarisht). Marrë më 3 prill 2020.
 27. ^ "Коронавирусът в България: Заразените станаха 346" (në bullgarisht). Dnevnik. 29 mars 2020. Marrë më 29 mars 2020.
 28. ^ "Заразените в България са 359, няма случаи в нови области" (në bullgarisht). dnevnik.bg. 30 mars 2020. Marrë më 29 mars 2020.
 29. ^ "399 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас" (në bullgarisht). Bulgarian Ministry of Health (mh.government.bg). 31 mars 2020. Marrë më 31 mars 2020.
 30. ^ "Коронавирусът в България: Извънредното положение ще се удължи, жертвите са 10 (хронология)" (në bullgarisht). dnevnik.bg. 1 prill 2020. Marrë më 1 prill 2020.
 31. ^ "Депутат от ДПС е с коронавирус" (në bullgarisht). dnevnik.bg. 1 prill 2020. Marrë më 1 prill 2020.
 32. ^ "Коронавирусът в България: Заразени са 458 души, безвъзмездна помощ за бизнеса (хронология)" (në bullgarisht). dnevnik.bg. 2 prill 2020. Marrë më 2 prill 2020.
 33. ^ "ГЕРБ удължи извънредното положение с подкрепата на ДПС". segabg.com (në bullgarisht). 3 pri 2020. Marrë më 3 pri 2020.
 34. ^ "Коронавирусът в България: Починалите нараснаха до 14 души" (në bullgarisht). dnevnik.bg. 3 prill 2020. Marrë më 3 prill 2020.
 35. ^ "Общо 15 899 теста за COVID-19 са направени у нас" (në bullgarisht). Ministry of Health. 5 prill 2020. Marrë më 5 prill 2020.
 36. ^ "Карантина в село Паничерево" (në bullgarisht). Ministry of Health. 14 prill 2020. Marrë më 14 prill 2020.
 37. ^ "В кварталите "Филиповци" и "Факултета" се въвежда по-строг режим на придвижване". Bulgarian Telegraph Agency (në bullgarisht). 15 prill 2020. Marrë më 17 prill 2020.
 38. ^ "Медици искат нормативна промяна за погребенията на жертви на COVID-19". Bulgarian National Television (në bullgarisht). 15 prill 2020. Marrë më 26 prill 2020.
 39. ^ "София е затворена за излизане и влизане до второ нареждане". dnevnik.bg (në bullgarisht). 16 prill 2020. Marrë më 17 prill 2020.
 40. ^ "От утре, 21 април, се възобновяват плановите детски консултации, основните задължителни имунизации, женските консултации и плановият прием в лечебните заведения". mh.government.bg (në bullgarisht). 20 prill 2020. Marrë më 20 prill 2020.
 41. ^ "Отпадат часовите ограничения за влизане и излизане в София". mh.government.bg (në bullgarisht). 21 prill 2020. Marrë më 21 prill 2020.
 42. ^ "Отменя се задължителното носене на маски или други предпазни средства на открити обществени места". Ministry of Health (në bullgarisht). 1 maj 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 43. ^ "Заповед № РД-01-143/20.03.2020 г." (PDF). Ministry of Health (në bullgarisht). 20 mars 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 44. ^ "Отпада забраната за посещения на национални и природни паркове и планини". Ministry of Health (në bullgarisht). 1 maj 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 45. ^ "Първи починал лекар с COVID-19 у нас, заразата обхвана нова област". Nova.bg (në bullgarisht). 2 maj 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 46. ^ "UK among European states not yet on COVID-19 downward slope: EU says". Reuters (në bullgarisht). 4 maj 2020. Marrë më 5 maj 2020.
 47. ^ "От 00:00 часа на 6 май 2020 г. преустановяват дейността си контролно-пропускателните пунктове на входно-изходните пътища на областните центрове". Ministry of Health (në bullgarisht). 5 maj 2020. Marrë më 7 maj 2020.
 48. ^ "Нови 46 случая на Covid-19 у нас, общо стават 1911". Bulgarian National Radio (në bullgarisht). 9 maj 2020. Marrë më 9 maj 2020.