Pandemia e COVID-19 në Gjermani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Gjermani
Rastet e konfirmuara për 100,000 banorë, sipas distrikteve
Harta e shteteve të raportuara me rastet e koronavirusit (deri më 30 mars):
  1-9 raste
  10-99 raste
  100-499
  500-999
  1000-9999
  Konfirmuar më pak se 15.0 per milion
  Konfirmuar 15.0–29.9 per milion
   Konfirmuar 30.0–44.9 per milion
   Konfirmuar 45.0–59.9 per milion
   Konfirmuar 60.0–74.9 per milion
   Konfirmuar over 75.0 per milion
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaGjermania Gjermania
Rasti i parëBavaria
Data e mbërritjes27 janar 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara205,960
Të shëruar189,000
Vdekje
9,201

Pandemia e koronavirusit 2019–20 është konfirmuar se është shpërndarë në Gjermani më 27 janar 2020, kur rasti i parë me COVID-19 u konfirmua në Bavari. Më 25 dhe 26 shkurt, pas COVID-19 në Itali, u shënuan raste të shumta që lidheshin me Italinë në Baden-Vyrtemberg.

Përhapja sipas shteteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baden-Vyrtemberg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 janar, një burrë 25-vjeçar nga Göppingen, Baden-Vyrtemberg, i cili ishte kthyer nga Milano, Itali, kishte dalë pozitiv ndaj sëmundjes dhe ishte shtrirë në Klinik am Eichert.[1]

Deri më 12 mars 2020, janë paraqitur 454 raste.

Bavaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 janar 2020, Ministria e Shëndetësisë e Bavarisë njoftoi se një punëtor 33-vjeçar nga Starnberg, Bavaria kishte dalë pozitiv ndaj SARS-CoV-2.[2]

Deri më 14 mars 2020, janë paraqitur 681 raste.

Përhapja e rasteve mes 27 shkurtit dhe 12 marsit.

Berlin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Berlin u raportua më 2 mars 2020. Deri më 13 mars janë paraqitur 174 raste.

Brandenburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Brandenburg u raportua më 3 mars 2020. Deri më 12 mars janë paraqitur 30 raste.

Bremen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Bremen është paraqitur më 1 mars 2020.

Hamburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Hamburg është paraqitur më 27 shkurt 2020.[3]

Hessen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Hessen është paraqitur më 28 shkurt 2020.[4]

Mecklenburg-Vorpommern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Mecklenburg-Vorpommern është paraqitur më 4 mars 2020.

Saksonia e Ulët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në shtetin Saksonia e Ulët është paraqitur më 1 mars 2020.

Nordrhein-Westfalen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Nordrhein-Westfalen është paraqitur më 25 shkurt 2020.[5]

Rheinland-Pfalz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Rheinland-Pfalz është paraqitur më 26 shkurt 2020.[6]

Saarland[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Saarland është paraqitur më 4 mars 2020.

Saksonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në shtetin Saksonia është paraqitur më 26 shkurt 2020.

Shlesvig-Holshtajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Shlesvig-Holshtajni është paraqitur më 26 shkurt 2020.

Tyringia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Tyringia është paraqitur më 3 mars 2020.

Saksonia Anhalt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rasti i parë në Saksonia Anhalt është paraqitur më 10 mars 2020.[7]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Infektimet e konfirmuara sipas të dhënave nga Robert Koch Institute
nga 24 shkurti 2020
Shteti Shkurt Mars
24 25 26 27 28 29 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Baden-Vyrtemberg 1 3 6 10 14 15 19 26 44 65 91 116 182 199 237 277 454 454 569 827
Bavaria 14 14 14 14 15 15 19 25 35 48 52 79 117 148 256 314 366 500 558 681 886
Berlin 1 3 6 9 15 24 28 40 48 90 137 174 216 265
Brandenburg 1 1 1 1 2 2 6 9 24 30 44 61 84
Bremen 1 1 1 2 3 3 4 4 4 4 21 38 42 50 53
Hamburg 1 1 2 2 8 8 12 13 17 29 48 88 99 158 162
Hessen 3 8 10 10 12 14 15 16 17 20 35 48 99 148 203 286
Mecklenburg-Vorpommern 3 4 5 5 7 8 13 17 23 33 45 50
Saksonia e Ulët 1 1 1 4 10 18 19 21 33 49 75 129 230 253 287
Nordrhein-Westfalen 1 2 4 25 30 66 86 101 111 175 281 346 392 484 648 801 688 936 1154 1407
Rheinland-Pfalz 1 2 2 2 2 7 8 10 15 19 25 25 52 102 121 168
Saarland 1 1 1 2 4 5 7 14 14 40 40 32
Saksonia 1 1 1 1 2 4 10 22 26 45 83 93 130
Saksonia Anhalt 7 15 27 42 45 47
Shlesvig-Holshtajni 1 1 2 2 2 2 3 7 8 8 9 9 27 31 48 60 103
Tyringia 1 1 1 1 1 2 2 4 10 14 29 46 51
 Germany, repatriated 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Total 16 18 21 26 53 66 117 150 188 240 349 534 684 847 1112 1460 1884 2369 3062 3795 4838
Raste të reja 2 3 5 27 13 51 33 38 52 109 185 150 163 265 348 424 485 693 733 1043

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Man infected with coronavirus in Germany after Italy trip -state ministry". Reuters (në anglisht). 25 shkurt 2020. Marrë më 25 shkurt 2020.
  2. ^ "Erster Fall des Coronavirus in Deutschland bestätigt" (në gjermanisht). 28 janar 2020. Marrë më 28 janar 2020.
  3. ^ Welle (www.dw.com), Deutsche. "Coronavirus updates: Hamburg confirms first case as US, European markets tumble | DW | 27 February 2020". DW.COM (në anglishte britanike). Marrë më 28 shkurt 2020.
  4. ^ Germany, hessenschau de, Frankfurt (29 shkurt 2020). "Frau im Kreis Gießen erkrankt - Spur führt nach Nordrhein-Westfalen". hessenschau.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shkurt 2020. Marrë më 29 shkurt 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  5. ^ "Zwei neue Coronavirus-Fälle in Deutschland" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2020. Marrë më 25 shkurt 2020.
  6. ^ Aktuell, S. W. R.; Aktuell, S. W. R. "Erster Coronavirus-Fall in Rheinland-Pfalz". swr.online (në gjermanisht). Marrë më 26 shkurt 2020.
  7. ^ "Coronavirus-Monitor" (në gjermanisht). Berliner Morgenpost. 10 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]