Pandemia e COVID-19 në Kroaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pandemia e COVID-19 në Kroaci
COVID-19 Croatia cases per capita.svg
COVID-19 Croatia active cases per capita.svg
Sëmundja COVID-19
Tendosja e virusit SARS-CoV-2
Vendndodhja Kroaci
Rasti i parë Zagreb
Data e mbërritjes 25 shkurt 2020
Origjina Wuhan, Hubei, Kinë
nga Italia, Austria,
Gjermania, Rumania,
Tanzania, Turqia
Raste të konfirmuara 227,326 (+776)
Raste aktive 3,506 (+25)
Raste të hospitalizuara 1,562 (-41)
Raste me ventilator 136 (-15)
Të shëruar 219,082 (+724)
Vdekje
4,738 (+27)
Uebfaqja zyrtare
koronavirus.hr/en

Pandemia e COVID-19 në Kroaci është pjesë e pandemisëmbarë botënsëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Rasti i parë në Republikën e Kroacisë u raportua në Zagreb më 25 shkurt, kur një pacient, i cili kishte ardhur nga Italia ishte testuar pozitiv. Në të njëjtën ditë u konfirmua rasti i dytë që lidhej me të parin. Në mars të vitit 2020, një grup i rasteve u raportuan në shumë qytete kroate. Më 12 mars u raportua shërimi i parë dhe më 18 mars u konfirmua vdekja e parë nga virusi.

Pandemia në Kroaci ndodhi gjatë Presidencës Kroate të Këshillit të Bashkimit Evropian.[1] Më 22 mars, Zagrebi, kryeqyteti i Kroacisë, u godit nga tërmeti më i fortë në 140 vjet, duke shkaktuar probleme në zbatimin e masave të distancës sociale, të përcaktuara nga Qeveria. Më 5 korrik, në vend u mbajtën zgjedhjet parlamentare.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "COVID-19 coronavirus pandemic". consilium.europa.eu (në anglisht). Marrë më 31 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]