Pandemia e COVID-19 në Kinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pandemia e COVID-19 në Kinë
COVID-19 attack rate in Mainland China.svg
Rastet e konfirmuara me COVID-19 në Kinë per capita sipas provincave deri më 13 prill 2020[1]

██ 0–0.5 raste për 100,000 banorë ██ 0.5–1 raste për 100,000 banorë ██ 1–1.5 raste për 100,000 banorë ██ 1.5–2.5 raste për 100,000 banorë

██ 114.39 raste për 100,000 njerëz (Provinca Hubei)
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaKina Kina
Rasti i parëWuhan, Hubei[2]
Data e mbërritjes1 dhjetor 2019
Raste të konfirmuara85,297
Të shëruar80,497[3]
Vdekje
4,634[4]

Pandemia e COVID-19 së pari u manifestua si një grup rastesh misterioze, të dyshuar me pneumonia në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei, Kinë. Një spital i Wuhanit njoftoi qendrën lokale për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC) dhe komisionet shëndetësore më 27 dhjetor 2019. Më 31 dhjetor CDC Wuhan pranoi se ekzistonte një grup i rasteve të panjohura të pneumonisë që lidheshin me Tregun e Ushqimit të detit Huanan pasi dokumentet e verifikuara u shfaqën në Internet. Shpërthimi i mundshëm i sëmundjes shumë shpejt tërhoqi vëmendjen mbarëkombëtare përfshirë atë të Komisionit Kombëtar të Shëndetit (NHC) në Pekin i cili dërgoi ekspertë në Wuhan të nesërmen. Më 8 janar, një koronavirus i ri u identifikua si shkaku i pneumonisë.[5] Sekuenca e virusit u botua shpejt në një bazë të dhënash me qasje të hapur.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 新型肺炎疫情地圖 實時更新 [New pneumonia epidemic map updated in real time]. 163.com news (në kinezisht). 29 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2020. Marrë më 2 shkurt 2020.
  2. ^ Sheikh, Knvul; Rabin, Roni Caryn (10 mars 2020). "The Coronavirus: What Scientists Have Learned So Far". The New York Times (në anglisht). Marrë më 24 mars 2020.
  3. ^ 截至5月1日24时新型冠状病毒肺炎疫情最新情况 (në kinezisht). National Health Commission. 2 maj 2020. Marrë më 2 maj 2020. 31个省(自治区、直辖市)和新疆生产建设兵团报告新增确诊病例1例,为境外输入病例;无新增死亡病例;新增疑似病例2例,均为境外输入疑似病例。
  4. ^ 湖北省武汉市新冠肺炎疫情数据订正情况 (në kinezisht). National Health Commission. 17 prill 2020. Marrë më 2020-04-17.
  5. ^ Khan, Natasha (9 janar 2020). "New Virus Discovered by Chinese Scientists Investigating Pneumonia Outbreak". The Wall Street Journal (në anglisht). ISSN 0099-9660. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2020. Marrë më 2 shkurt 2020.
  6. ^ Cohen, Jon (11 janar 2020). "Chinese researchers reveal draft genome of virus implicated in Wuhan pneumonia outbreak". Science (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2020. Marrë më 3 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]