Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Kinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Kinë
Rastet e konfirmuara me COVID-19 në Kinë per capita sipas provincave deri më 13 prill 2020[1]
  0–0.5 raste për 100,000 banorë
  0.5–1 raste për 100,000 banorë
  1–1.5 raste për 100,000 banorë
  1.5–2.5 raste për 100,000 banorë
  114.39 raste për 100,000 njerëz (Provinca Hubei)
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaKina Kina
Rasti i parëWuhan, Hubei[2]
Data e mbërritjes1 dhjetor 2019
Raste të konfirmuara89,326[3]
Të shëruar82,870[3]
Vdekje
4,636[3]

Pandemia e COVID-19 së pari u manifestua si një grup rastesh misterioze, të dyshuar me pneumonia në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei, Kinë. Një spital i Wuhanit njoftoi qendrën lokale për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC) dhe komisionet shëndetësore më 27 dhjetor 2019. Më 31 dhjetor CDC Wuhan pranoi se ekzistonte një grup i rasteve të panjohura të pneumonisë që lidheshin me Tregun e Ushqimit të detit Huanan pasi dokumentet e verifikuara u shfaqën në Internet. Shpërthimi i mundshëm i sëmundjes shumë shpejt tërhoqi vëmendjen mbarëkombëtare përfshirë atë të Komisionit Kombëtar të Shëndetit (NHC) në Pekin i cili dërgoi ekspertë në Wuhan të nesërmen. Më 8 janar, një koronavirus i ri u identifikua si shkaku i pneumonisë.[4] Sekuenca e virusit u botua shpejt në një bazë të dhënash me qasje të hapur.[5]

  1. ^ 新型肺炎疫情地圖 實時更新 [New pneumonia epidemic map updated in real time]. 163.com news (në kinezisht). 29 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2020. Marrë më 2 shkurt 2020. {{cite news}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 30 janar 2020 (Ndihmë!)
  2. ^ Sheikh, Knvul; Rabin, Roni Caryn (10 mars 2020). "The Coronavirus: What Scientists Have Learned So Far". The New York Times (në anglisht). Marrë më 24 mars 2020.
  3. ^ a b c 截至1月27日24时新型冠状病毒肺炎疫情最新情况 (në Chinese (China)). National Health Commission. 28 janar 2021. 31个省(自治区、直辖市)和新疆生产建设兵团报告新增无症状感染者28例(境外输入9例);当日转为确诊病例11例(境外输入4例);当日解除医学观察20例(境外输入5例);尚在医学观察无症状感染者988例(境外输入288例)。 {{cite web}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  4. ^ Khan, Natasha (9 janar 2020). "New Virus Discovered by Chinese Scientists Investigating Pneumonia Outbreak". The Wall Street Journal (në anglisht). ISSN 0099-9660. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2020. Marrë më 2 shkurt 2020.
  5. ^ Cohen, Jon (11 janar 2020). "Chinese researchers reveal draft genome of virus implicated in Wuhan pneumonia outbreak". Science (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2020. Marrë më 3 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]