Jump to content

Keqinformimi rreth pandemisë së COVID-19

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pandemia e sëmundjeskoronavirusit 2019 ka shkaktuar një numër të madh të teorive të konspiracionit dhe keqinformimit rreth asaj se ku ka filluar pandemia, sa serioze është dhe parandalimin, diagnostikimin dhe trajtimin.[1]

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, pandemia ishte gjithashtu një infodemike, me keqinformim duke u përhapur si sëmundje.[2] Kjo ishte për shkak se mediet sociale lejuan që informacioni të përhapet shpejt, sepse të famshmit nganjëherë përsërisnin teori konspirative dhe sepse shumë njerëz ishin mbyllur në shtëpi pa shumë më tepër gjëra për të dëgjuar. Kur mjekët ose zyrtarët qeveritarë dolën në televizion për të thënë se këto teori konspirative ishin të gabuara, kjo vetëm i bëri njerëzit të mendonin se teoritë e konspiracionit ishin mjaft të rëndësishme për të folur për mjekët dhe zyrtarët. Një grup shkencëtarësh tha se qeveritë mund të përdorin teori konspirative për të shkëputur njerëzit nga problemet reale.[3]

Informacioni i rremë është përhapur përmes mediave sociale,[4] mesazheve me tekst,[5] dhe medieve masive,[6] përfshirë mediat shtetërore të vendeve të tilla si Kina,[7] Rusia,[8] Irani,[9] dhe Turkmenistani.[10]

Ajo është përhapur nga njerëz të famshëm, politikanë[11] (përfshirë udhëheqës në vende të tilla si Shtetet e Bashkuara, Irani, dhe Brazili), dhe figura të tjera të rëndësishme publike.[12] Mashtrimet tregtare kanë pretenduar të ofrojnë teste në shtëpi dhe kura "mrekulli".[13]

Pretendime të tjera përfshijnë që virusi është një armë bio me një vaksinë të patentuar, një skemë kontrolli të popullatës ose rezultat i një operacioni spiun.[14] Shumë teori thonë se ekziston një lidhje midis virusit dhe Wuhan Institute of Virology (WIV). Ata besojnë se virusi shpëtoi nga WIV rastësisht.[15]

Origjina e virusit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një sondazh nga Pew Research tregoi 29% të amerikanëve që u përgjigjën se SARS-CoV-2 mund të ishte bërë në një laborator me qëllim dhe 23% menduan se mund të ishte bërë në një laborator rastësisht.[16]

Në fillim të majit 2020, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara Mike Pompeo tha se kishte "prova të mëdha" se virusi ishte nga një laborator në Wuhan. por ai tha se mund të ketë qenë një aksident. Zyrtarët e inteligjencës dhe shkencëtarët e virusit thanë se ka më shumë të ngjarë që virusi të mos ketë ardhur nga një laborator.

Një sondazh i njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar tregoi se shumë prej tyre mendonin se COVID-19 ishte shkaktuar nga rrjetet pa tela 5G.[17]

Kur udhëheqësi i Iranit, Ajatollah Khamenei, tha se ai nuk dëshironte që Shtetet e Bashkuara të ndihmonin vendin e tij kundër koronavirusit, ai e quajti idenë që Amerikanët kishin bërë virusin me qëllim për të dëmtuar Iranianët si një nga arsyet e tij: "Unë nuk e di sa e vërtetë është kjo akuzë, por kur ajo ekziston, kush në mendjen e tyre të drejtë do të besonte se do t'u sillni ilaçe?"[18]

Studime shkencore mbi origjinën e virusit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 mars, 2020, shkencëtarët nga Universiteti i Kolumbias dhe vende të tjera botuan një artikull në Nature Medicine që tregon se SARS-CoV-2 pothuajse me siguri nuk ishte bërë nga njerëzit në një laborator. Ata e bënë këtë duke krahasuar gjenomet e viruseve të ndryshme me njëri-tjetrin.[19] Shkencëtarët panë që SARS-CoV-2 nuk përputhej me asnjë nga shtyllat kurrizore virale që ekzistojnë tashmë për t'u përdorur nga virologët.[20] Brenda disa javësh, ky u bë një nga punimet shkencore më të përmendura në histori, që do të thotë se shkencëtarë të tjerë po e lexonin atë dhe po përdornin informacionin e tij.

 1. ^ "China coronavirus: Misinformation spreads online about origin and scale". BBC News (në anglisht). 30 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2020. Marrë më 10 shkurt 2020.
 2. ^ Kassam, Natasha (25 mars 2020). "Disinformation and coronavirus". The Interpreter (në anglisht). Lowy Institute.
 3. ^ Axel Bruns; Stephen Harrington; Edward Hurcombe. "'Corona? 5G? or both?': the dynamics of COVID-19/5G conspiracy theories on Facebook". Journals Sagepub (në anglisht). Media International Australia. doi:10.1177/1329878X20946113. Marrë më 6 gusht 2020.
 4. ^ McDonald, Jessica (24 janar 2020). "Social Media Posts Spread Bogus Coronavirus Conspiracy Theory". Factcheck.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2020. Marrë më 10 shkurt 2020.
 5. ^ Hannah Murphy, Mark Di Stefano & Katrina Manson (20 mars 2020). "Huge text message campaigns spread coronavirus fake news". Financial Times (në anglisht).
 6. ^ Thomas, Elise (14 prill 2020). "As the Coronavirus Spreads, Conspiracy Theories Are Going Viral Too". Foreign Policy (në anglisht).
 7. ^ Raphael Satter, Robin Emmott, Jack Stubbs (25 prill 2020). "China pressured EU to drop COVID disinformation criticism: sources". Reuters (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 8. ^ Galeotti, Mark (10 prill 2020). "Coronavirus Propaganda a Problem for the Kremlin, Not a Ploy". The Moscow Times (në anglisht).
 9. ^ Frantzman, Seth (8 mars 2020). "Iran's regime pushes antisemitic conspiracies about coronavirus". The Jerusalem Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2020. Marrë më 11 mars 2020.
 10. ^ Putz, Catherine. "Did Turkmenistan Really Ban the Word 'Coronavirus'?". thediplomat.com (në anglisht). Marrë më 10 prill 2020.
 11. ^ "Boris Johnson's government has considered the possibility that the coronavirus may have accidentally leaked from a Chinese lab". Business Insider (në anglisht). 6 prill 2020.
 12. ^ Waterson, Jim (8 prill 2020). "Influencers among 'key distributors' of coronavirus misinformation". The Guardian (në anglisht).
 13. ^ Knight, Victoria (31 mars 2020). "Covid-19: beware online tests and cures, experts say". The Guardian (në anglisht). Marrë më 2 prill 2020.
 14. ^ Ghaffary, Shirin (31 janar 2020). "How tech companies are scrambling to deal with coronavirus hoaxes". Vox (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2020. Marrë më 10 shkurt 2020.
 15. ^ "[TRANSLATED] Wuhan Pneumonia: "Wuhan Virus Research Institute" in the eyes of the outbreak and fake news storm". BBC News China (në anglisht). 5 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2020. Marrë më 8 shkurt 2020.
 16. ^ Katherine Schaeffer (8 prill 2020). "Nearly three-in-ten Americans believe COVID-19 was made in a lab" (në anglisht). Pew Research. Marrë më 17 prill 2020.
 17. ^ Poppy Noor (13 prill 2020). "A third of Americans believe Covid-19 laboratory conspiracy theory – study" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 17 prill 2020.
 18. ^ Jon Gambrell. "Iran leader refuses US help, citing virus conspiracy theory" (në anglisht). Associated Press.
 19. ^ University of Sydney (26 mars 2020). "Unlocking the Genetic Code of the Novel Coronavirus: How COVID-19 Made the Leap From Animals to Humans" (në anglisht). SciTech Daily. Marrë më 29 mars 2020.
 20. ^ Kristian G. Anderson; Andrew Rambaut; W. Ian Lipkin; Edward C. Holmes; Robert F. Garry (17 mars 2020). "The proximal origin of SARS-CoV-2". Nature (në anglisht). Nature Medicine. doi:10.1038/s41591-020-0820-9. Marrë më 29 mars 2020.