The Guardian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Guardian
LlojiGazetë ditore
FormatiBroadsheet (1821–2005)
Berliner (2005–2018)
Compact (since 2018)
Pronar(ë)Guardian Media Group
Themelues(it)John Edward Taylor
BotuesiGuardian Media Group
KryeredaktorKatharine Viner
Themeluar5 maj 1821; 202 vite më parë (1821-05-05) (si The Manchester Guardian, riemërtuar The Guardian më 1959)
Gjuhë(t)en
SeliaKings Place, Londër
Qarkullimi126,879[1]
Gazetat motraThe Observer
The Guardian Weekly
ISSNStampa:ISSN search link
OCLCStampa:OCLC search link
Faqja zyrtareTheGuardian.com

The Guardian është një gazetë e përditshme britanike. Ajo u themelua në vitin 1821 si Manchester Guardian, dhe ndryshoi emrin e saj më 1959. Së bashku me gazetat e saj simotra The Observer dhe The Guardian Weekly, The Guardian është pjesë e Grupit Guardian Media, në pronësi të Scott Trust. Trusti u krijua më 1936 për të "siguruar pavarësinë financiare dhe editoriale të The Guardian në përjetësi dhe për të mbrojtur lirinë e gazetarisë dhe vlerat liberale të The Guardian pa ndërhyrje tregtare ose politike".[2] Trusti u shndërrua në një kompani të kufizuar në vitin 2008, me një kushtetutë të shkruar në mënyrë që të ruante për The Guardian të njëjtat mbrojtje si ato të krijuara në strukturën e Scott Trust nga krijuesit e saj. Fitimet janë ri-investuar në gazetari në vend që t'u shpërndahen pronarëve ose aksionarëve.

Kryeredaktorja Katharine Viner pasoi Alan Rusbridger në vitin 2015.[3][4] Që nga viti 2018, seksionet kryesore të shtypit të gazetës janë botuar në format tabloid. Që nga shkurti i vitit 2020, botimi i tij i shtypur kishte një qarkullim ditor prej 126.879. Gazeta ka një botim në internet, TheGuardian.com, si dhe dy faqe interneti ndërkombëtare, Guardian Australia (themeluar më 2013) dhe Guardian US (themeluar më 2011). Leximi i gazetës është përgjithësisht në rrjedhën e majtë të opinionit politik britanik,[5] dhe reputacioni i tij si një platformë për redaksinë liberale dhe të krahut të majtë ka çuar në përdorimin e "lexuesit të Guardian " dhe "Guardianista" sa më shpesh epitete për ata me prirje të majta apo tendenca "politikisht korrekte".[6][7][8] Gabimet e shpeshta tipografike gjatë epokës së shtypjes manuale çuan revistën Private Eye që të pagëzohet "Grauniad" në vitet '60, një pseudonim i përdorur ende herë pas here nga redaktorët për tallje të vetvetes.[9]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1821 deri 1972[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prospektus i Guardian i Mançesterit, 1821

Manchester Guardian u themelua në Manchester më 1821 nga tregtari i pambukut John Edward Taylor me mbështetje nga Rrethi i Vogël, një grup biznesmenësh jo-konformistë.[10] Ata filluan letrën e tyre pas mbylljes së policisë së Manchester Observer më radikal, një letër që kishte mbështetur çështjen e protestuesve të Masakrës Peterloo.[11] Taylor kishte qenë armiqësor ndaj reformatorëve radikalë, duke shkruar: "Ata kanë apeluar jo për arsyen, por për pasionet dhe vuajtjet e bashkatdhetarëve të tyre të abuzuar dhe të besueshëm, nga industria e kërkuar e të cilëve ata zhvatin për veten e tyre mjetet e një bollëku dhe ekzistencë e rehatshme Ata nuk mundohen, as nuk rrotullohen, por ata jetojnë më mirë se ata që bëjnë."[12] Kur qeveria mbylli Manchester Observer, kampionët e pronarëve të mullirit kishin dorën e sipërme.[13]

Lufta Civile Spanjolle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhur tradicionalisht me Partinë Liberale të qendrës së majtë dhe me një qendër të qarkullimit verior, jo-konformist, gazeta fitoi një reputacion kombëtar dhe respektin e së majtës gjatë Luftës Civile Spanjolle (1936-1939). George Orwell shkruan në Homage to Catalonia (1938): "Nga gazetat tona më të mëdha, Manchester Guardian është i vetmi që më lë mua me një respekt të shtuar për ndershmërinë e tij". Me pro-Liberale News Chronicle, të punës -supporting Daily Herald, të Daily Worker të Partisë Komuniste dhe disa gazeta javore dhe fundjavore, ajo mbështeti qeverinë republikane kundër nacionalistëve kryengritës të Gjeneralit Francisco Franco.  

1972 deri 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e Kosovës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazeta mbështeti ndërhyrjen ushtarake të NATO-sLuftën e Kosovës në vitet 1998-1999. The Guardian deklaroi se "i vetmja kurs i nderuar për Evropën dhe Amerikën është përdorimi i forcës ushtarake".[14] Pjesa e Mary Kaldor u titullua "Bombat larg! Por për të shpëtuar civilët, ne duhet të futemi edhe në disa ushtarë."[15]

Që nga viti 2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimtarja e lajmeve të The Guardian, Esther Addley, duke intervistuar ministrin e jashtëm ekuadoras Ricardo Patiño për një artikull në lidhje me Julian Assange më 2014.

Pronësia dhe financat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Guardian është pjesë e Guardian Media Group (GMG) e gazetave, stacioneve radio dhe mediave të shkruara, përfshirë; The Observer Gazeta diel, The Guardian Weekly Gazeta ndërkombëtar, dhe website i ri media- Guardian jashtë vendit, dhe guardian.co.uk. Të gjitha të lartpërmendurit ishin në pronësi të The Scott Trust, një fondacion bamirës i ekzistuar midis viteve 1936 dhe 2008, i cili synonte të siguronte pavarësinë editoriale të gazetës në vazhdimësi, duke ruajtur shëndetin e tij financiar në mënyrë që të sigurohej që ai të mos bëhej i prekshëm nga ndërmarrjet nga media fitimprurëse grupe. Në fillim të tetorit të vitit 2008, aktivet e Scott Trust ' u transferuan në një kompani të re të kufizuar, Scott Trust Limited, me qëllimi është se besimi origjinal do të mbyllet.[16] Dame Liz Freedan, kryetari i Scott Trust, siguroi stafin se qëllimet e kompanisë së re mbetën të njëjta si në marrëveshjet e mëparshme.

Selia e The GuardianLondër

Qëndrimi politik dhe mendimi editorial[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E themeluar nga tregtarët dhe tregtarët e tekstilit, në vitet e para të tij The Guardian kishte një reputacion si "një organ i klasës së mesme",[17] ose sipas fjalëve të djalit të CP Scott, Ted, "një letër që do të mbetet borgjeze deri në të fundit".[18] I shoqëruar në fillim me Rrethin e Vogël dhe, pra, me liberalizmin klasik siç shprehet nga Whigs dhe më vonë nga Partia Liberale, orientimi i saj politik pësoi një ndryshim vendimtar pas Luftës së Dytë Botërore, duke çuar në një përafrim gradual me Punën dhe të majtën politike në përgjithësi.

Redaktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • John Edward Taylor (1821–1844)
 • Jeremiah Garnett (1844–1861) (së bashku me Russell Scott Taylor në 1847–1848)
 • Edward Taylor (1861–1872)
 • Charles Prestwich Scott (1872–1929)
 • Ted Scott (1929-1932)
 • William Percival Crozier (1932-1944)
 • Alfred Powell Wadsworth (1944-1956)
 • Alastair Hetherington (1956–1975)
 • Peter Preston (1975-1995)
 • Alan Rusbridger (1995–2015)
 • Katharine Viner (që nga 2015)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Guardian - Data - ABC | Audit Bureau of Circulations". www.abc.org.uk (në anglisht).
 2. ^ "The Scott Trust: values and history". The Guardian (në anglisht). 26 korrik 2015. Marrë më 5 maj 2019.
 3. ^ "Guardian appoints Katharine Viner as editor-in-chief | Media" (në anglisht). 20 mars 2015. Marrë më 6 mars 2016.
 4. ^ Rusbridger, Alan (2015-05-29). "'Farewell, readers': Alan Rusbridger on leaving the Guardian after two decades at the helm". The Guardian (në anglisht). Marrë më 29 maj 2015.
 5. ^ "Ipsos MORI" (në anglisht). Ipsos MORI. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2009. Marrë më 6 mars 2016.
 6. ^ Department of the Official Report (Hansard), House of Commons, Westminster (19 nëntor 2001). "Hansard 374:54 19 November 2001" (në anglisht). Publications.parliament.uk. Marrë më 28 korrik 2009.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 7. ^ "What the papers say" (në anglisht). BBC News. 17 tetor 2005.
 8. ^ "Definition of Guardian Reader". Collins English Dictionary (në anglisht). Marrë më 10 janar 2018.
 9. ^ Marchi, Anna (2019). "Over there at The Guardian". Self-Reflexive Journalism: A Corpus Study of Journalistic Culture and Community in the Guardian (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 152. ISBN 978-1-351-71412-9.
 10. ^ Wainwright, Martin (13 gusht 2007). "Battle for the memory of Peterloo: Campaigners demand fitting tribute". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 26 mars 2008.
 11. ^ Editorial (4 maj 2011). "The Manchester Guardian, born 5 May 1821: 190 years – work in progress". The Guardian (në anglisht).
 12. ^ Manchester Gazette, 7 August 1819, quoted in Ayerst, David (1971). 'Guardian' : biography of a newspaper (në anglisht). London: Collins. fq. 20. ISBN 978-0-00-211329-8.
 13. ^ Harrison, Stanley (1974). Poor men's guardians : a record of the struggles for a democratic newspaper press, 1763–1973 (në anglisht). London: Lawrence and Wishart. fq. 53. ISBN 978-0-85315-308-5.
 14. ^ The Guardian, leader, 23 March 1999
 15. ^ Kaldor, Mary (25 mars 1999). "Bombs away! But to save civilians we must get in some soldiers too". The Guardian (në anglisht). London.
 16. ^ Conlan, Tara (8 tetor 2008). "Guardian owner the Scott Trust to be wound up after 72 years". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 10 tetor 2008.
 17. ^ Frederick Engels, The Condition of the Working Class in England, Progress, 1973, p 109.
 18. ^ Ian Hunter (2003). Malcolm Muggeridge: A Life (në anglisht). Regent College Publishing. fq. 74. ISBN 978-1-57383-259-5.

Lexo më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ayerst, David. The Guardian Manchester: biografia e një gazete (Cornell University Press, 1971).
 • Merrill, John C., dhe Harold A. Fisher. Rojet e Mëdha të Botës: profile të pesëdhjetë gazetave (1980), f.   143-50.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]