Jump to content

Julian Assange

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Julian Paul Assange lindi më 3 korrik 1971Townsville, Queensland, Australi, është një, aktivist gazetar politik, dhe një zëdhënës i WikiLeaks.

Assange i lindur në Australi, studioi fizikën në Universitetin e Melburnit. Si rezultat i punës së tij për Wikileaks, ai u arrestua disa here. Ai eshte diplomuar ne universitetin e melbournit ne degen e fizikes... Ai dha kontributin e tij ne ne projektin PostgreSQL duke kontribuar ne shume probleme te ketij projekti. Me pas ai publikoi Surfraw,nje kerkues faqesh interneti si command line per verionet Unix dhe Linux..

Me pas Assange filloi punen si krijues software ku dha dhe kontributet e tij ne librin :Underground Tales of Hacking: Që qershor 2010 Assange është kërkuar nga autoritetet amerikane. Sfond, krime të mundshme në lidhje me prokurimin dhe shpërndarjen e më shumë se 92.000 dokumente sekrete tëNATO-s. SHBA gjithashtu po përpiqen që me ndihmen Gjermanisë, Mbretërisë së Bashkuar, Australisë dhe të aleatëve të tjerë për ta arrestuar.