Pandemia e COVID-19 në Suedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pandemia e COVID-19 në Suedi
COVID-19 Outbreak Cases in Sweden per capita with Legend.svg
COVID-19 Outbreak Cases in Sweden by Number with Legend.svg
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaSuedia
Rasti i parëJönköping
Data e mbërritjes24 janar 2020
Data3 dhjetor 2020 CET
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara278,912
Raste të rënda3,384
Vdekje
7,067[1][2][3]
Uebfaqja zyrtare
Agjencia Suedeze e Shëndetit Publik Covid-19
(në suedisht)

Pandemia e COVID-19 në Suedi është pjesë e pandemisësëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u konfirmua të ketë arritur Suedinë më 31 janar 2020, kur një grua që kthehej nga Wuhan doli pozitive. Më 26 shkurt, pas shpërthimeve në Itali dhe në Iran, grupe të shumta të lidhura me udhëtimet u shfaqën në Suedi. Transmetimi i komunitetit u konfirmua në 9 mars në rajonin e Stokholmit. Që atëherë, individët në çdo lagje (qark) janë testuar pozitivisht për COVID-19. Vdekja e parë u raportua në 11 mars në Stokholm, një rast i transmetimit në komunitet. Sidoqoftë, besohet se virusi mund të kishte arritur Suedinë që nga dhjetori 2019, kur disa individë kërkuan kujdes për sëmundjen e frymëmarrjes në Falun pas kontaktit me një individ me histori të fundit të udhëtimeve në Wuhan.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Veckorapport om covid-19, vecka 18" (PDF). Public Health Agency of Sweden (në suedisht). 8 maj 2020.
  2. ^ "Faktablad: Beskrivning av datakällor för avlidna i covid-19" (PDF). Socialstyrelsen (në suedisht). Marrë më 9 maj 2020.
  3. ^ "Statistik över antal avlidna i covid-19". Socialstyrelsen (në suedisht). Marrë më 12 maj 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]