Pandemia e COVID-19 në Poloni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Poloni
Harta e qarqeve me raste të konfirmuara me SARS-CoV-2 [1]
  10000–99999 raste
  1000–9999 raste
  100–999 raste
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaPolonia
Rasti i parëZielona Góra
Data e mbërritjes4 mars 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kina
Raste të konfirmuara1,013,747[2]
Të shëruar622,980
Vdekje
18,208

Pandemia e COVID-19 në Poloni është pjesë e pandemisë mbarëbotëroresëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Në shkurt dhe mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore në Poloni kryen testimin laboratorik të rasteve të dyshuara të infeksionit nga SARS-CoV-2, një nga shtatë koronavirusët e njohur njerëzorë, si dhe karantinën dhe monitorimin e shtëpive. Rasti i parë i një laboratori të konfirmuar infeksioni SARS-CoV-2 në Poloni ishte ai i një burri të shtruar në spital në Zielona Góra, me konfirmim të njoftuar zyrtarisht në 4 Mars 2020. Faza lokale e transmetimit të SARS-CoV-2 në Poloni u deklarua në Organizatën Botërore të Shëndetësisë më 10 mars. Vdekja e parë nga sëmundja e koronavirusit 2019 (COVID-19) në Poloni ishte ajo e një gruaje 56-vjeçare më 12 mars. Autoritetet polake nuk morën pjesë në procedurën e tenderit të Bashkimit Evropian më 28 shkurt 2020 për blerjen e pajisjeve mjekësore të lidhura me pandeminë COVID-19, në të cilën morën pjesë 20 shtete të tjera anëtare. Polonia aplikoi më 6 mars për tenderin e 17 marsit për blerjen e dorezave, syzeve, mburojave të fytyrës, maska kirurgjikale dhe veshjeve mbrojtëse. Komisioni Evropian deklaroi se të gjitha kërkesat në tender ishin përmbushur nga ofertat.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ References at Wikimedia Commons.
  2. ^ "Ministerstwo Zdrowia". Twitter (në polonisht). Ministry of Health (Poland). 2 dhjetor 2020. Marrë më 2 dhjetor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: COVID-19 pandemic in Poland