Maska mjekësore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një maskë kirurgjikale
Një profesionist mjekësor i veshur me një maskë kirurgjikale gjatë një operacioni

Maska kirurgjike, e njohur edhe si maska mjekësore ose thjesht si maskë për fytyrën, [1] [2] është menduar të vendoset nga profesionistë të shëndetit gjatë operacionit dhe gjatë infermierisë për të kapur bakteret që derdhen në pikat e lëngshme dhe aerosolet nga goja dhe hunda e mbajtësit. Ato nuk janë të dizajnuara për të mbrojtur veshësin nga thithja e baktereve të ajrit ose grimcave të virusit dhe janë më pak efektive sesa respiratorët, siç janë maskat N95 ose FFP, të cilat sigurojnë mbrojtje më të mirë për shkak të materialit, formës dhe vulës së ngushtë të tyre.

Maskat kirurgjikale kanë filluar të përdoren gjerësisht nga publiku i gjerë gjatë gjithë vitit në vendet e Azisë Lindore si Kina, Japonia, Koreja e Jugut dhe Tajvani për të zvogëluar mundësinë e përhapjes së sëmundjeve të ajrit dhe për të parandaluar frymëmarrjen e grimcave të pluhurit në ajër të krijuara nga ndotja e ajrit . [3] Për më tepër, maskat kirurgjikale janë bërë një pjesë e modës, veçanërisht në kulturën bashkëkohore të Azisë Lindore, nga popullariteti i saj në kulturën pop-japoneze dhe koreane, të cilat kanë një ndikim të madh në kulturën rinore të Azisë Lindore. [4] [5] Kohët e fundit, për shkak të rritjes së problemit të smogutAzinë Jugore dhe Juglindore, maska kirurgjikale dhe maska për fytyrën e filtrimit të ajrit tani përdoren shpesh në qytetet kryesore në Indi, Nepal dhe Tajlandë kur cilësia e ajrit përkeqësohet në nivele toksike. [6] [7] [8] Për më tepër, maskat për fytyrën përdoren në Indonezi, Malajzi dhe Singapor gjatë sezonit të mjegullës së Azisë Juglindore . [9] [10] Maska kirurgjikale të filtrimit të ajrit janë mjaft të njohura në të gjithë Azinë dhe si rezultat, shumë kompani kanë lëshuar maska që jo vetëm parandalojnë frymëmarrjen e grimcave të pluhurit të ajrit, por janë edhe në modë. [11] [12] Maskat kirurgjike përdoren gjërësisht edhe në rastet e epidemive të sëmundjeve që janë të lidhura me organet e frymëmarrjes.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://www.livescience.com/face-mask-new-coronavirus.html
 2. ^ "Advice on the use of masks the community, during home care and in health care settings in the context of the novel coronavirus (2019-nCoV) outbreak" (PDF). www.who.int (në anglisht). Marrë më 2020-02-04.
 3. ^ A quick history of why Asians wear surgical masks in public
 4. ^ How surgical masks became a fashion statement | Dazed
 5. ^ How K-Pop Revived Black Sickness Masks In Japan | Kotaku Australia
 6. ^ Thailand pollution crisis: The city where face masks sell out - BBC News
 7. ^ Delhi’s rich and beautiful are breathing clean air stylishly, with help from the Nevada desert
 8. ^ Keeping Kathmandu Out
 9. ^ How to choose the right mask to protect yourself from the haze
 10. ^ Face Masks, Anyone? Singapore Struggles With Haze
 11. ^ Delhi residents brave the smog in style
 12. ^ Hongkongers could benefit from new air pollution mask that’s six times more effective than rivals