Jump to content

Protestat në Hong Kong 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Protestuesit duke marshuar më 9 qershor 2019[1]
Protestat në Hong Kong 2019
Kinezishtja tradicionale反逃犯條例修訂運動
Kinezishtja e thjeshtëzuar反逃犯条例修订运动
Literal meaningLëvizja e ndryshimit të projektligjit për kriminelët në arrati
Protestat kundër riatdhesimit
Kinezishtja tradicionale反送中運動
Kinezishtja e thjeshtëzuar反送中运动
Literal meaningLëvizja kundër ekstradimit në Kinë


Protestat e Hong Kongut të vitit 2019 janë një seri demonstratash në Hong Kong dhe protesta solidariteti në qytete të tjera jashtë vendit, të cilat filluan me qëllim tërheqjen e një projektligji ekstradimi të propozuar nga qeveria e Hong Kongut . [2] [3] Nëse miratohej, projektligji do t'u lejonte autoriteteve lokale të arrestojnë dhe ekstradojnë njerëzit që kërkohen në territore me të cilat Hong Kongu nuk ka marrëveshje ekstradimi, përfshirë Kinën dhe Tajvanin . [4] Shqetësime u ngritën se projektligji do të vendoste qytetarët e Hong Kongut dhe vizitorët nën juridiksionin e kontinentit kinez, duke minuar autonominë e rajonit dhe të drejtat dhe lirinë e njerëzve. [5] [6] [7] [8] Ndërsa protestat përparuan, protestuesit shtruan pesë kërkesa kryesore mbi dyshimet për sjellje të papranueshme nga ana e policisë dhe reformën demokratike, e cila ka ngecur që nga i ashtuquajturi Revolucioni i Çadrave në vitin 2014. Qeveria qendrore kineze ka deklaruar se kjo është "kriza më e rëndë në Hong Kong" që nga dorëzimi më 1997. [9]

Demonstratat kundër projektligjit filluan në mars dhe prill dhe u shndërruan në një lëvizje masive të vazhdueshme në qershor. [10] [11] Qindra mijëra njerëz marshuan në një protestë kundër projekt-ligjit në 9 qershor. [12] [13] [14] [15] Protestat më 12 qershor, ditën kur projektligji ishte caktuar për një lexim të dytë në Këshillin Legjislativ, shënuan një përshkallëzim të mprehtë të dhunës. Policia e ashpër përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome kundër demonstruesve, por protestuesit me sukses bllokuan kalimin e projekt-ligjit. [16] Dy milion njerëz marshuan në 16 qershor, protesta më e madhe deri më sot, një ditë para se Shefja Ekzekutive Carrie Lam (shqip: Kerri Lam) të pezullonte projekt-ligjin. [17] [18]

Më 1 korrik, në 22 vjetorin e dorëzimit të Hong Kongut nga Britania e Madhe tek Kina, qindra mijëra njerëz morën pjesë në marshimin vjetor të korrikut . [19] Një pjesë e këtyre demonstruesve u larguan nga marshimi dhe u futën në Kompleksin e Këshillit Legjislativ, duke shkatërruar simbolet e qeverisë qendrore. [20] Pas kësaj ngjarjeje, protestat kanë vazhduar gjatë gjithë verës, duke u përshkallëzuar në konfrontime gjithnjë e më të dhunshme, midis policisë, aktivistëve, anëtarëve të triadës, një bandë e njohur keqbërësish pro-Pekinit dhe banorëve vendas në mbi 20 lagje të ndryshme në të gjithë rajonin. [21] 21 korriku shënoi sulmet keqbërëse të Yuen Long-ut ku anëtarët e organizuar të triadave sulmuan protestuesit dhe kalimtarët, gjë që rriti tensionin. Operacionet pasuese të policisë shkaktuan një grevë të përgjithshme dhe protesta në mbarë qytetin më 5 gusht dhe më 18 gusht, 1.7 milion njerëz morën pjesë në një miting duke dënuar brutalitetin e policisë. [22] Frymëzuar nga Rruga Balltike, rreth 210,000 njerëz morën pjesë në fushatën "Rruga e Hong Kongut", ku ata krijuan një zinxhir njerëzor të gjatë mbi 50 kilometra. [23]

Shefja Ekzekutive Carrie Lam pezulloi projektligjin e ekstradimit më 15 qershor dhe e shpalli atë "të vdekur" më 9 korrik, por nuk e tërhoqi atë plotësisht deri në 4 shtator. [24] [25] [26] Sidoqoftë, ajo refuzoi plotësimin e katër kërkesave të tjera të protestuesve, përkatësisht një hetim të pavarur për brutalitetin e policisë, lirimin e protestuesve të arrestuar, një tërheqje të plotë të karakterizimit zyrtar të protestave si "trazira", dhe të drejtën universale për të zgjedhur anëtarët e Këshillit Legjislativ dhe shefit ekzekutiv. [27] Deri më tani, lëvizja është përshkruar kryesisht si "pa udhëheqës", dhe protestuesit kanë zgjedhur taktika dhe metoda të ndryshme për të shprehur kërkesat e tyre.

Ndryshimi i Projektligjit për Kriminelët në Arrati dhe Ndihmën Juridike të Ndërsjellë në Legjislacionin e çështjeve kriminale 2019 u propozua fillimisht nga qeveria e Hong Kongut në shkurt të 2019 si përgjigje ndaj vrasjes së Poon Hiu-wing nga i dashuri i saj Chan Tong-kai në Tajvan në vitin 2018, të cilët ishin të dy banorë të Hong Kongut dhe vizitonin asokohe Tajvanin si turistë. Hong Kongu nuk ka një marrëveshje ekstradimi me Tajvanin, dhe negociimi i një të tille do të ishte problematik pasi qeveria e Kinës nuk e njeh sovranitetin e Tajvanit . Për të zgjidhur këtë çështje, qeveria e Hong Kongut propozoi një ndryshim në Urdhrin e të Kriminelëve të Arratisur (Kapitulli 503) dhe Ndihmën Juridike të Ndërsjellë në Urdhrin e Çështjeve Penale (Kapitulli 525) që do të krijonte një mekanizëm për transferime të herëpashershme të të arratisurve, me urdhër të Shefit Ekzekutiv, për çdo juridiksion me të cilin qytetit i mungon një marrëveshje zyrtare ekstradimi. [8] Një juridiksion i tillë do të ishte kontinenti i Kinës.

Përfshirja e Kinës kontinentale në amendament është shqetësuese për sektorë të ndryshëm të shoqërisë së Hong Kongut. Ligjvënësit pro-demokratë i tremben heqjes së ndarjes së juridiksionit të qytetit nga ligjet e Kinës kontinentale të administruar nga Partia Komuniste, duke rrënuar kështu parimin "një vend, dy sisteme", tashmë në praktikë që nga dorëzimi i Hong Kongut nga Mbretëria e Bashkuar te Kina në vitin 1997. Kundërshtarët e projektligjit aktual i kërkuan qeverisë së Hong Kongut të hulumtojë rrugë të tjera, të tilla si krijimi i një marrëveshjeje ekstradimi vetëm me Tajvanin, dhe të përmbyllë marrëveshjen menjëherë pas dorëzimit të të dyshuarit. [8] [28]

Protestuesit fillimisht kërkuan vetëm tërheqjen e projekt-ligjit për ekstradimin. Pas një përshkallëzimi në ashpërsinë e taktikave të policisë kundër demonstruesve në 12 qershor dhe pezullimit të projekt-ligjit në 15 qershor, objektivi i protestuesve ka qenë arritja e këtyre pesë kërkesave: [29]

Kërkesa Shpjegimi
Tërheqja e plotë e projekt-ligjit për ekstradimin nga procesi legjislativ Edhe pse Shefja Ekzekutive njoftoi pezullimin për një kohë të pacaktuar të projektligjit më 15 qershor, leximi i tij mund të rifillohet shpejt. Projekt-ligji ishte "në pritje të rifillimit të leximit të dytë" në Këshillin Legjislativ . Më 4 shtator, Carrie Lam njoftoi se tërheqja zyrtare e projektligjit do të shqyrtohet nga Sekretari për Sigurinë John Lee në Këshillin Legjislativ më vonë.
Tërheqja e karakterizimit të protestave si "shkelje të rregullit" dhe "rebelime" Qeveria fillimisht e karakterizoi protestën e 12 qershorit si "trazirë" dhe "rebelim". Më vonë përshkrimi u ndryshua duke thënë se kishte "disa" protestues që u rebeluan. Sidoqoftë, protestuesit kundërshtojnë ekzistencën e akteve të trazirave gjatë protestës së 12 qershorit.
Lirimi dhe shkarkimi nga akuzat i protestuesve të arrestuar Protestuesit i konsiderojnë arrestimet si të motivuara politikisht; ata gjithashtu vënë në dyshim legjitimitetin e policisë që arreston protestuesit në spitale përmes qasjes në të dhënat e tyre konfidenciale mjekësore në shkelje të privacisë së pacientëve.
Krijimi i një komisioni të pavarur hetimi për sjelljen e policisë dhe përdorimit të forcës gjatë protestave Grupet qytetare mendojnë se niveli i dhunës së përdorur nga policia më 12 qershor, konkretisht ajo kundër protestuesve që nuk po kryenin ndonjë shkelje kur u sulmuan, ishte i pajustifikuar; policia që kryente ndalimin dhe kontrollimin e kalimtarëve të shumtë afër vendit të protestës pa ndonjë shkak të mundshëm u konsiderua gjithashtu abuzive. [30] Disa oficerë refuzuan të shfaqnin apo tregonin numrin e tyre të identifikimit të policisë ose kartën e urdhrit, pavarësisht se e kanë të detyrueshme ta bëjnë këtë sipas urdhrave të Përgjithshëm të Policisë. Kjo shihet si një shmangie ndaj përgjegjësisë. [31] Institucioni ekzistues mbikëqyrës i policisë nuk është i pavarur, dhe funksionimi i tij mbështetet në bashkëpunimin me policinë.
Dorëheqja e Carrie Lam dhe implementimi i votës universale për Këshillin Legjislativ dhe zgjedhjet përShefin Ekzekutiv [32] Aktualisht, Shefi Ekzekutiv zgjidhet nga një Komitet Zgjedhor prej 1200 anëtarësh, dhe 30 nga 70 vendet e Këshillit Legjislativ plotësohen nga elektorate të kufizuara që përfaqësojnë sektorë të ndryshëm të ekonomisë, duke formuar shumicën e të ashtuquajturave zona elektorale funksionale.

Më 30 gusht, Reuters raportoi se Carrie Lam paraqiti një raport në Grupin Qendror të Koordinimit për Çështjet e Hong Kongut dhe Makaut, në të cilin qeveria e Hong Kongut analizoi pesë kërkesat kryesore të protestuesve dhe vlerësoi se tërheqja e projekt-ligjit për ekstradim dhe tërheqja e termit "rebelim" mund të ndihmonte në shuarjen e trazirave. Sidoqoftë, qeveria kineze jo vetëm që nuk pranoi të lejojë Lam të bënte lëshime, por gjithashtu këmbënguli që ajo të ndërmarrë më shumë iniciativë. Një nga tre burimet, një zyrtar i lartë kinez, tha për Reuters se Presidenti Xi ishte drejtpërdrejt i vetëdijshëm për situatën. [33] Sidoqoftë, kjo histori u përshkrua si " lajm krejtësisht i rremë " nga redaktori i Global Times Hu Xijin, i cili nëpërmjet një statusi në rrjetin social Twitter deklaroi se ai "dyshonte shumë se kjo është një luftë e opinionit publik e filluar me qëllim të keq nga Reuters në një kohë të rëndësishme". [34]

Mars – Qershor 2019: Faza e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fronti i të Drejtave Civile të Njeriut (CHRF), një platformë për 50 grupe pro-demokracisë, nisi dy marshime proteste kundër projektligjit në 31 mars dhe 28 prill. Në protestën e dytë, organizatori pretendoi se pati një pjesëmarrje të fortë prej 130,000 vetash, më e larta që nga protesta e 1 korrikut në 2014. [10] Çështja e ligjit të ekstradimit tërhoqi më shumë vëmendje kur Këshilltarët Legjislativë pan-demokratikë filluan një fushatë bllokuese kundër projektligjit. Si përgjigje, Sekretari i Sigurisë John Lee njoftoi se qeveria do të rifillonte leximin e dytë të projekt-ligjit në një mbledhje të plotë të Këshillit Legjislativ, më 12 qershor, gjë e cila do të kishte anashkaluar praktikën e zakonshme të shqyrtimit të projekt-ligjit, e cila parashikon kalimin e tij fillimisht në Komitetin e Projektligjeve. [35] Vendosmëria e qeverisë për të miratuar projektligjin për ekstradimin, me Carrie Lam që akuzoi opozitën se po "fliste gjepura", dhe qeverinë e Tajvanit që hodhi poshtë planin e HKSAR për ekstradimin, gjithashtu tërhoqi vëmendje të madhe nga mediat. [36]

Për të kundërshtuar leximin e dytë të projektligjit të planifikuar në 12 qershor, CHRF nisi protestën e tretë nga Parku Viktoria në Këshillin Legjislativ në Admiraliat më 9 qershor. Kjo ishte protesta më e madhe e mbajtur ndonjëherë në Hong Kong. Organizatorët deklaruan se 1.03 milion njerëz, një numër rekord, morën pjesë në tubim. [1] Carrie Lam kërkoi që debati për leximin e dytë mbi projektligjin të rifillojë më 12 qershor, [37] gjë e cila u bë shkak që disa grupe studentësh dhe partia politike Demosistō të organizonin një protestë-ulje jashtë Kompleksit të Këshillit Legjislativ. Policia i detyroi ata të tërhiqeshin drejt Wan Chai-t. [38]

Pas protestave të 9 qershorit, një grevë e përgjithshme u thirr më 12 qershor, në të cilën morën pjesë mbi 100 punëdhënës. [39] Policia e rebelimeve shpërndau protestuesit në ndërtesën e Këshillit Legjislativ duke hedhur gaz lotsjellës, plumba me qeska në formë rruaze dhe plumba gome. [40] Komisioneri i policisë Stephen Lo i deklaroi përplasjet një "rebelim", [41] megjithëse vetë policia u dënua më pas për përdorim të forcës së tepërt, duke përfshirë goditjen e protestuesve paqësorë me gaz lotsjellës që po qëndronin në një zonë të mbushur me njerëz pranë Kullës CITIC, duke bërë që ata të mbeten të bllokuar brenda ndërtesës. Përdorimi i shkopinjve të gomës dhe gazit lotsjellës nga ana e policisë,[42] mungesa e numrave identifikues të oficerëve të policisë, [43] sulmet e supozuara ndaj gazetarëve, [44] të ndjekura nga arrestimet në spital, u kritikuan. [45] Pas përleshjeve në 12 qershor, protestuesit filluan të kërkojnë një hetim të pavarur mbi brutalitetin e policisë dhe i bënë thirrje qeverisë të tërhiqte karakterizimin e protestave si "rebelime". 2,000 protestues nga grupet fetare mbajtën një vigjilje jashtë selive të qeverisë, duke u lutur dhe duke kënduar himne përfshirë " Këndoji Hallelujah Zotit ", e cila u bë himni jozyrtar i protestës. [13]

Në marshimin e 16 qershorit, sipas organizatorëve morën pjesë 2 milion e një persona.

Më 15 qershor, Carrie Lam njoftoi se projektligji ishte pezulluar, ndonëse kampi pan-demokratik kërkonte një tërheqje të plotë të projekt-ligjit. [46] Një burrë 35-vjeçar kreu vetëvrasje në protestë ndaj vendimit të Lamit. [47] Pas protestës së 16 qershorit, në të cilën sipas CHRF morën pjesë një numër rekord "prej gati 2 milion plus 1 qytetarësh", Carrie Lam u kërkoi falje qytetarëve të Hong Kongut për moskomunikimin siç duhej të qëllimit të projekt-ligjit dhe mos mbajtjen e konsultimeve publike, por refuzoi të jepte dorëheqjen apo të tërhiqte projektligjin. [48]

Protestuesit filluan të rrethojnë Zyrat Qëndrore të Policisë në Rrugën e Arsenalit në 21 dhe 24 qershor. Policia nuk ndërmori asnjë veprim për të shpërndarë protestuesit. [49] [50] Protestuesit gjithashtu filluan të bëjnë thirrje për mbështetje ndërkombëtare, duke vizituar konsullatat e vendeve që priteshin të merrnin pjesë në samitin e G20 të Osakës dhe u mblodhën në Sheshin e Edinburgut gjatë natës, duke mbajtur pankarta që lexonin "Demokraci tani" dhe "Lironi Hong Kongun". [51] [52]

Korrik 2019: Protestat "lulëzojnë kudo"

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Gjendja e Dhomës së Konferencave në LegCo (Komiteti Legjislativ) pasi protestuesit hynë me forcë në Kompleksin e Këshillit Legjislativ.

CHRF mbajti marshimin vjetor më 1 korrik dhe pretendoi një pjesëmarrje rekord prej 550,000 vetash. [53] Protesta ishte kryesisht paqësore. Gjatë natës, protestuesit hynë me forcë në Kompleksin e Këshillit Legjislativ, por policia nuk ndërmori shumë veprime për t'i ndaluar ata. Protestuesit shkatërruan mobiljet, shpërfytyruan emblemën e Hong Kongut dhe paraqitën një manifest të ri me dhjetë pika. [54] [55] Disa nga protestuesit që sulmuan Kompleksin LegCo u motivuan nga dëshpërimi që vinte nga disa raste të tjera vetëvrasjesh që nga 15 qershori. [56] Carrie Lam dënoi protestuesit që sulmuan këshillin. [57] [58]

Pas protestës së 1 korrikut, protestat filluan të "lulëzojnë kudo", me protesta që u zhvilluan në zona të ndryshme në Hong Kong, [59] duke protestuar si kundër projektligjit të ekstradimit ashtu dhe disa çështjeve lokale, përfshirë tregtarët paralelë nga Kina në Sheung Shui . [60] [61] Muret Lennon gjithashtu u ngritën në lagje të ndryshme dhe u bë një burim konflikti midis qytetarëve pro-Pekinit dhe mbështetësve të protestave. Protesta e parë kundër ekstradimit në Kowloon u mbajt në 7 korrik, ku protestuesit marshuan nga Tsim Sha Tsui në stacionin West Kowloon . [62] Më vonë ndodhën përleshje në Tsim Sha Tsui dhe Mong Kok . Refuzimi i policisë për të treguar kartat e tyre të garancisë shkaktoi kritika. [63] Më 9 korrik, Carrie Lam e deklaroi projekt-ligjin "të vdekur", por zgjedhja e saj e fjalëve në gjuhën kantoneze ishte e paqartë dhe jo bindëse nga ana ligjore duke çuar në dyshime të mëtejshme dhe skepticizëm. [64] [65] [25]

Protesta e parë kundër ekstradimit në Territoret e Reja (anglisht: New Territories) u mbajt në Sha Tin më 14 korrik. Protesta ishte kryesisht paqësore, megjithatë disa protestues filluan të vendosnin barrikada dhe hodhën objekte drejt policisë pas protestës. [66] Protestuesit më vonë u zhvendosën në New Town Plaza dhe u përpoqën të largoheshin përmes stacionit Sha Tin, ku u ndaluan dhe bllokuan nga policia e rebelimeve. [67] Protestuesit dhe kalimtarët pastaj u bllokuan brenda Plazës, dhe përleshje intensive midis protestuesve dhe oficerëve të policisë ndodhën brenda qendrës. [68] Banorët e pakënaqur me incidentin u mblodhë në New Town Plaza në ditët në vijim, duke pyetur oficerët e sigurimit pse Sun Hung Kai Properties , pronarët e qendrës, lejuan policinë të hynte pa asnjë mandat. [69] [70]

Protestuesit e Hong Kongut brenda Aeroportit Ndërkombëtar të Hong Kongut më 26 korrik

Vëmendja u zhvendos përsëri në ishullin Hong Kong kur CHRF mbajti një tjetër protestë kundër ekstradimit më 21 korrik. Protestuesit tejkaluan pikën fundore të parashikuar nga policia, [71] dhe disa protestues rrethuan Zyrën Koordinuese të Hong Kongut dhe shpërfytyruan emblemën kombëtare kineze, një veprim që u dënua nga qeveria. [72] Ndërsa një bllokim midis protestuesve dhe policisë ndodhi në Sheung Wan, [73] grupe të veshura me të bardha, që dyshohet se ishin anëtarë të triadës, për të cilët janë ngritur dyshime të forta që janë mbështetur nga ligjvënësi pro-Pekinit Junius Ho, [74] u shfaqën në stacionin Yuen Long dhe sulmuan pa dallim njerëzit brenda stacionit. Yuen Long u bë një qytet fantazmë pas sulmit dhe përgjigjja e ngadaltë e policisë për incidentin ndezi zemërimin e publikut. [75] [76]

Më 27 korrik, protestuesit marshuan drejt Yuen Long, megjithë kundërshtimin nga grupet rurale dhe moslejimin nga ana e policisë. Për të shpërndarë protestuesit, policia përdori gaz lotsjellës në një zonë të banuar [77] dhe qëndrimet ndërmjet protestuesve dhe policisë u përshkallëzuan në përleshje të dhunshme brenda stacionit Yuen Long. [78] Të nesërmen, protestuesit edhe një herë kundërshtuan ndalimin e policisë dhe marshuan drejt Sai Wan dhe gjirit Causeway. 49 persona u arrestuan dhe më vonë u akuzuan për rebelim. [79] Për të mbështetur të arrestuarit, protestuesit rrethuan stacionet e policisë në Kwai Chung dhe Tin Shui Wai, ku protestuesit u sulmuan me fishekzjarre të lëshuara nga një automjet në lëvizje. [80] [81]

Në korrik u mbajtën disa protesta paqësore. Një grup të moshuarish marshuan në ishullin Hong Kong për të treguar solidaritetin e tyre me të rinjtë. [82] Disa grevistë urie marshuan gjithashtu në Shtëpinë e Qeverisë për të kërkuar një përgjigje nga Carrie Lam. [83] Më 26 korrik, mijëra protestues u mblodhën në Aeroportin Ndërkombëtar të Hong Kongut dhe u shpërndanë turistëve fletëpalosje dhe pamfleta rreth polemikave. [84]

Gusht 2019: Përshkallëzimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protestuesit u kthyen në Mong Kok më 3 gusht, por disa protestues nuk ndoqën rrugët e përcaktuara dhe u drejtuan për në Mong Kok dhe Tsim Sha Tsui. [85] Protestuesit zhvendosën barrikada në vendpagimin e tunelit Cross-Harbor në Hung Hom, duke bllokuar automjetet. [86] Një grup i vogël protestuesish hodhën edhe flamurin kombëtar kinez ngjitur me skelën e tragetit Star në ujërat e portit Victoria. [87] Arrestimi i protestuesve në Wong Tai Sin zemëroi banorët e zonës, të cilët u përleshën me policinë pranë zyrave të Shërbimeve Disiplinore. [88] Të nesërmen u mbajtën dy protesta, një në Tseung Kwan O dhe një tjetër në Kennedy Town. Përleshjet midis policisë dhe protestuesve u zhvilluan më pas ë rrethe të ndryshme në Hong Kong. [89]

Më 5 gusht ndodhi një nga grevat më të mëdha të qytetit, me mbi 350,000 pjesëmarrës sipas Konfederatës së Sindikatave. [90] Mbi 200 fluturime u anuluan për shkak të grevës. [91] Disa qytetarë bllokuan gjithashtu trafikun për të ndaluar njerëzit të shkonin në punë. Protesta të ndryshme, përfshirë ato në formë uljeje u mbajtën në shtatë rrethe në Hong Kong, duke përfshirë Admiraliatin, Sha Tin, Tuen Mun, Tsuen Wan, Wong Tai Sin, Mong Kok dhe Tai Po . [92] [93] Për të shpërndarë protestuesit, forcat policore përdorën më shumë se 800 kuti bombolash gazi lotsjellës, një numër rekord për Hong Kongun. [94] Protestuesit në Pikën Veriore dhe Tsuen Wan u sulmuan nga dy grupe njerëzish të armatosur me shkopinj, ku disa prej tyre luftuan kundër sulmuesve. [95] [96]

Protestuesit duke drejtuar tregues lazer në një fletë gazete të mbajtur nga dikush, duke tallur demonstrimin e policisë më 6 gusht 2019 dhe duke qëndruar në solidaritet me Fong

Nga 6-7 gushti, pasi presidenti i Unionit Studentor të Universitetit Baptist në Hong Kong, Fong Chung-yin u arrestua në Sham Shui Po për posedim të "armëve sulmuese", të cilat u zbuluan se ishin stilolapsa lazer, banorët aty pranë rrethuan stacionin e policisë [97] dhe protestuesit u mblodhën jashtë Muzeut Hapësinor në Hong Kong për të drejtuar treguesit lazer në murin e muzeut. [98]

Më 11 gusht, protestuesit u kthyen në Territoret e Reja për një protestë në Tai Po, por u shpërndanë në vende të tjera nëpër Hong Kong në mbrëmje. [99] [100] Të nesërmen u mbajtën dy protesta, një në Sham Shui Po ndërsa një tjetër në Qarkun Lindor. Protestuesit në Sham Shui Po u transferuan më vonë në Tsim Sha Tsui, ku policia goditi me plumb gome dhe dëmtoi rëndë syrin e djathtë të një punonjëseje të ndihmës së shpejtë, duke i shkaktuar asaj humbje të përhershme të shikimit me atë sy, [101] dhe në Kwai Chung, ku policia përdori gaz lotsjellës në ambiente të mbyllura. [102] Ndërkohë, protesta në ishullin Hong Kong përshkallëzoi në dhunë kur policët e maskuar si protestues u panë duke arrestuar protestues të tjerë në Gjirin Causeway. [103] Policët gjithashtu gjuajtën protestuesit me plumba dhe spraj me piper në një distancë shumë të afërt në stacionin Tai Koo. [104]

Brutaliteti i policisë më 11 gusht bëri që protestuesit të organizonin një ulje tre-ditore në Aeroportin Ndërkombëtar të Hong Kongut nga 12 deri në 14 gusht, duke bërë që Autoriteti i Aeroportit të anulonte fluturime të shumta për të paktën dy ditë. [105] [106] [107] Në incidente të tjera në 13 gusht, protestuesit në Aeroport vecuan dhe sulmuan dhe sulmuan dy burra të akuzuar si policë të infiltruar ose agjentë të kontinentit kinez, njëri prej të cilëve u konfirmua më vonë se ishte reporter për Global Times. [108] [109] [110] Duke iu përgjigjur incidentit të 11 gushtit, një protestë paqësore u mbajt në Victoria Park nga CHRF më 18 gusht për të dënuar brutalitetin e policisë dhe përsëritur pesë kërkesat thelbësore. Në të morën pjesë më tepër se 1.7   milion njerëz, të cilët, pavarësisht se policia nuk u dha leje , marshuan drejt Qendrës. [22] Rreth 300,000 protestues të tjerë marshuan midis Qendrës dhe Gjirit Causeway, por nuk mundën të hynin në park për shkak të mbipopullimit.

Protestuesit në majë të Lion Rock për Rrugën Hong Kong. 23 gusht 2019

Në mbrëmjen e 23 gushtit, rreth 210,000 njerëz morën pjesë në fushatën "Rruga Hong Kong", për të tërhequr vëmendjen ndaj pesë kërkesave të lëvizjes. Në orën 9 të pasdites, shumë njerëz mbuluan syrin e tyre të djathtë dhe brohorisnin "Policë të korruptuar, na ktheni syrin! [23] duke iu referuar punonjëses së ndihmës së shpejtë që pësoi një dëmtim të rëndë në sy gjatë një proteste në 12 gusht. [111] [112] Ata bashkuan me duart për të krijuar një zinxhir njerëzor të gjatë 50 kilometra, që shtrihej në të dy anët e portit të Hong Kongut dhe mbi majën e Lion Rock. [113] Kjo formë proteste u frymëzua nga një ngjarje e ngjashme e njohur si Zinxhiri i Lirisë së Rrugës Baltike që ndodhi më 23 gusht 1989. [114] [115]

Më 24 gusht, protestuesit marshuan drejt Kwun Tong dhe cmontuan një llambë inteligjente, që dyshohet se ishte përdorur nga qeveria e Hong Kongut për të monitoruar qytetarët e saj. [116] Operatori hekurudhor MTR mbylli një sërë stacionesh para protestës, duke bërë që ky i fundit të kthehet në një objektiv të vandalizmit në protestat e mëvonshme. [117] Gjatë protestave të 25 gushtit në distriktet Tsuen Wan dhe Kwai Tsing, protestuesit e vijës së parë hodhën tulla dhe bomba me benzinë drejt policisë, të cilët nga ana e tyre u përgjigjën duke hedhur gaz lotsjellës dhe duke përdorur kamionë me ujë. [118] Pasi u ndoqën dhe u sulmuan nga protestuesit, gjashtë oficerë nxorën pistoletat dhe njëri prej tyre shtiu një gjuajtje paralajmëruese drejt qiellit - kjo ishte hera e parë që policia përdorte armë me plumba të vërtetë që prej fillimit të demonstratave në qershor. Policia goditi edhe një burrë i cili, i ulur në gjunjë, po përpiqej të bindte oficerët të mos qëllonin. [119]

Duke injoruar ndalimin nga ana e policisë [120] dhe arrestimet e aktivistëve dhe ligjvënësve pro-demokratë të profilit të lartë, mijëra protestues dolën në rrugët e ishullit Hong Kong më 31 gusht. Fundjava e 13-të e protestave shënoi edhe 5-vjetorin e njoftimit të Kinës për axhendën e demokratizimit të Hong Kongut, i cili u bë shkas ppr rotestat mdisa mujore të Revolucionit të Cadrës të vitit 2014. [121] [122] Dy të shtëna paralajmëruese u qëlluan nga policët e infiltruar në Victoria Park. [123] Amnesty International bëri thirrje për një hetim lidhur me sjelljen e policisë pasi Skuadra Speciale Taktike sulmoi stacionin Prince Edward dhe rrahu dhe spërkati me spraj piper udhëtarët brenda. [124] MTR, e cila gjithashtu u kritikua shumë, nuk pranoi të lëshojë pamjet e kamerave të asaj nate. [125]

Shumë nëpunës civilë, mësues, avokatë, punonjës socialë, financierë, llogaritarë, studentë të shkollave të mesme dhe profesionistë të mjekësisë kanë shprehur mbështetje për lëvizjen kundër ekstradimit në gusht duke mbajtur marshime apo mitingje. [126] [127] [128] [129] [130] [131] Njerëzit në Hong Kong gjithashtu organizuan mitingje të ndryshme për të protestuar kundër dhunës seksuale që, në bazë të disa dëshmive dhe pamjeve filmike, mendohet se është ushtruar nga policia mbi disa nga protestueset femra, për të dënuar kompaninë ajrore Cathay Pacific për përhapjen e terrorit të bardhë në qasjen e saj të ashpër ndaj pjesëtarëve të stafit që morën pjesë në protesta dhe për t'i kërkuar Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA të mbështesin lëvizjen. [132] [133] [134]

Shtator 2019: Tërheqja e projekt-ligjit të ekstradimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shtator, shënjestra e protestuesve ishte Aeroporti Ndërkombëtar i Hong Kongut. [135] Qindra protestues u u nisën drejt distriktit fqinj Tung Chung, dhe me transportin e pezulluar nga MTR, disa protestues ecën përgjatë një rruge prej 15 km në autostradë drejt zonës urbane nga Ishulli Lantau. [136] Evakuimi masiv u quajt nga disa media si " Dunkirk i Hong Kongut". [137]

Rreth 10,000 studentë morën pjesë në një tubim brenda Universitetit Kinez të Hong Kongut për të mbështetur bojkotimet e klasave më 2 shtator.

Më 2 dhe 3 Shtator, mijëra studentë të shkollave dhe të universiteteve bojkotuan klasat në dy ditët e para të vitit të ri shkollor për t'u bashkuar me protestat. [138] [139] Aksionet e policisë pranë shkollave dhe përgjigjet e disa shkollave ndaj bojkotimeve të klasës morën vëmendjen e publikut. [140] Tubime u mbajtën në ishullin Hong Kong për njerëzit që morën pjesë në grevën e përgjithshme. Protestuesit rrethuan stacionin e policisë Mong Kok nga 2 deri në 6 shtator për katër ditë rresht për të dënuar brutalitetin e policisë në 31 gusht dhe për t'i kërkuar Korporatës MTR të lëshonte pamjet filmike të asaj nate. Një person u godit nga policia dhe për pasojë mbeti pa ndjenja më 3 shtator. [141]

Po më 2 shtator, Reuters mori një përgjim audio në të cilin Carrie Lam pranonte ajo kishte një hapësirë "shumë të kufizuar" për të manovruar midis Qeverisë Qendrore të Popullit dhe asaj të Hong Kongut, dhe se ajo do të jepte dorëheqjen nëse do të kishte patur mundësi zgjedhjeje. [142] Megjithatë, të nesërmen ajo u tha mediave se ajo kurrë nuk kishte ofruar dorëheqjen e saj. [143]

Më 4 shtator, Carrie Lam njoftoi se do të tërhiqte zyrtarisht projektligjin e ekstradimit, dhe se do të marrë masa të tilla si prezantimi i anëtarëve të rinj në Këshillin e Pavarur të Ankesave ndaj Policisë, angazhimi në dialog në një nivel komuniteti dhe ftesë drejtuar akademikëve për të vlerësuar problemet e rrënjosura thellë në Hong Kong. Sidoqoftë, protestuesit dhe demokratët ishin shprehur më parë se një lëshim i pjesshëm nuk do të pranohej dhe pohuan se të pesë kërkesat thelbësore duhet të plotësohen. [27] Tërheqja e projekt-ligjit nga Lam u kritikua gjithashtu si "shumë pak, shumë vonë". [144] [145]

Taktikat dhe metodat

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protestat e Hong Kongut të vitit 2019 janë përshkruar kryesisht si "pa lider", edhe pse Fronti i të Drejtave Civile të Njeriut organizoi disa marshime dhe mitingje. [146] Asnjë grup apo parti politike nuk ka marrë përsipër udhëheqjen e lëvizjes. Ata kryesisht luajtën një rol mbështetës, në raste të tilla si aplikimi për të marrë leje nga policia për zhvillimin e protestave apo mbikëqyrja e konflikteve midis protestuesve dhe oficerëve të policisë. [147] Pjesa më e madhe e protestuesve përdorën LIHKG, një forum online i ngjashëm me Reddit, si dhe Telegram, një shërbim opsional i mesazheve të koduara nga fundi në fund, për të komunikuar dhe hedhur ide për protestat dhe për marrjen e vendimeve kolektive. [148]

Protestuesit gjithashtu mbështesin disa praktika. E para ishte "ji ujë", që e ka origjinën nga filozofia e Bruce Lee. Protestuesit shpesh lëvizin në vende të ndryshme dhe me shkathtësi në mënyrë që policia ta ketë më të vështirë të përgjigjet. [149] Protestuesit shpesh tërhiqen kur mbërrin policia dhe shfaqeshin menjëherë diku tjetër. [150] Në dallim nga protestat e mëparshme, të cilat kanë qenë të kufizuara në ishullin Hong Kong, protestat e vitit 2019 janë zhvilluar në shumë vende, duke përfshirë mbi 20 lagje të ndryshme përgjatë ishullit Hong Kong, Kowloon dhe Territoret e Reja. [151] Për më tepër, protestuesit adoptuan metodën e bllokut të zi. Ata mbajnë kryesisht maska të zeza për t'u mbrojtur nga gazi lotsjellës dhe për të fshehur identitetet e tyre. Për më tepër, protestuesit përdorën një sërë metodash për të kundërshtuar forcën e policisë. Ata përdorën tregues lazer për të shpërqendruar oficerët e policisë, spërkatën me bojë kamerat e mbikëqyrjes dhe hapën cadrat për të mbrojtur dhe fshehur identitetet e grupit në veprim dhe për të mposhtur teknologjitë e njohjes së fytyrës. [152]

Një tunel afër stacionit të MTR në Po Tai Market, i quajtur "Tuneli Lennon".

Ekzistojnë kryesisht dy grupe të protestuesve, përkatësisht grupi "paqësor" dhe protestuesit "racional dhe jo të dhunshëm". "Grupi paqësor" merr pjesë në mënyra të ndryshme. Disa brohorasin parulla, siç janë "njerëzit e Hong Kongut, vazhdoni kështu", "pesë kërkesat thelbësore, ne nuk do të pranojmë asgjë më pak", dhe "çlironi Hong Kongun, revolucioni i kohërave tona"; dhe këndojnë këngë të tilla si " Këndoji Hallelujah Zotit " dhe "A i dëgjon njerëzit që këndojnë ". Disa prej tyre u bënë mjekë vullnetarë, [153] disa filluan greva urie, [154] e të tjerë formuan zinxhirë njerëzorë, [112] filluan fushata peticionesh, [155] organizuan greva të përgjithshme, nisën bojkote kundër dyqaneve dhe organizatave pro-Pekinit [156] dhe ngritën Muret Lenon në rrethe dhe lagje të ndryshme të Hong Kongut. [157] Nga ana tjetër, protestuesit më radikalë fikën gazin lotsjellës, u ndeshën me policinë, rrethuan stacionet e policisë, [158] ngritën barrikada në rrugë, iu hodhën bombolat e gazit lotsjellës policëve, organizuan okupimin e shpejtë të rrugëve kryesore pranë Tunelit Cross-Harbour, [86] dhe nganjëherë kryen akte vandalizmi duke spërkatur mbishkrime, duke hedhur vezë në zyrat e ligjvënësve pro-Pekinit, [159] duke dëmtuar portat brenda stacioneve të MTR-së, [117] duke hedhur tulla dhe duke kryer zjarrvënie. [160] [161] Disa protestues gjithashtu u përpoqën të nxirrnin të dhënat personale të oficerëve të policisë në internet. NYT raportoi se informacionet personale të oficerëve dhe fotot intime të anëtarëve të familjes së tyre ishin postuar në mënyrë të përsëritur në një kanal në Telegram të quajtur 'Dadfindboy' me gjuhë "hokatare, mizore dhe profane". [162] Që nga 28 gushti 2019, Komisioneri i Privatësisë për të Dhënat Personale (PCPD) kishte transferuar qindra raste të ngacmimit në internet dhe nxjerrjesh të të dhënave personale në polici për hetim. [163] Sidoqoftë, pavarësisht ndryshimit në metoda, të dy grupet nuk kanë pranuar të dënojnë ose kritikojnë njëri-tjetrin. Parimi ishte praktika "Mos u Ndaj", e cila kishte për qëllim promovimin e respektit të ndërsjellë për pikëpamjet e ndryshme brenda të njëjtës lëvizjeje proteste. [164]

Për të rritur ndërgjegjësimin për kërkesat e tyre, qytetarët gjithashtu kanë mbledhur fonde për të vendosur reklama në gazetat kryesore ndërkombëtare, [165] dhe kanë valëvitur flamurin e SHBA dhe atë të Mbretërisë së Bashkuar. Protestuesit gjithashtu organizojnë konferenca për shtyp për të "transmetuar zërat e papërfaqësuar" dhe perspektivat e tyre ndaj publikut për të kundërshtuar konferencat e policisë dhe qeverisë. [166] Protestuesit gjithashtu janë përpjekur të informojnë turistët për protestat e Hong Kongut duke organizuar protesta në formë uljeje në Aeroportin ndërkombëtar të Hong Kongut dhe duke përdorur funksionin AirDrop të pajisjeve Apple për të transmetuar informacione mbi projekt-ligjin kundër ekstradimit për publikun dhe turistët nga kontinenti kinez [167] Meme-ja e Internetit Bretkosa Pepe është përdorur gjerësisht si një simbol i lirisë dhe rezistencës, [168] dhe fushata #Eye4HK, e cila tregoi solidaritet për një femër, syri i së cilës humbi funksionin për shkak të goditjes me një plumb gome të qëlluar nga policia, fitoi vëmendje ndërkombëtare në të gjithë botën[169]

Memoriali për Leung u ngrit pranë Sheshit Pacific..

Pati pesë raste vetëvrasjesh të lidhura ngushtë me protestat kundër projekt-ligjit të ekstradimit, dhe tre të tjera të shkaktuara nga ngjarje që lidhen me projekt-ligjin e ekstradimit dhe ngjarjet që pasojnë atë. [170] Secili person kishte lënë një shënim para se të vetëvritej, ku shkruhej se zhgënjehej nga qeveria e papërgjegjshme dhe e pazgjedhur me votat e popullit dhe nga këmbëngulja e zyrtarëve për të sunduar përmes projekt-ligjit për ekstradimin; shumica e individëve shprehën dëshpërim ndërsa u kërkuan bashkëkombasve të tjerë të vazhdonin luftën e nisur dhe për ta. [171] [172] [173] Një shënim madje thoshte: "Ajo që i duhet Hong Kongut është një revolucion". [174] [175]

Personi i parë kreu vetëvrasje më 15 qershor. 35-vjeçari Marco Leung Ling-kit u ngjit në podiumin e ngritur në çatinë e Pacific Place, një qendër tregtare në Admiraliat në 16:30, [171] i veshur me një mushama të verdhë me fjalët "Policia brutale është gjakftohtë" dhe "Carrie Lam po e vret Hong Kongun" në gjuhën kineze të shkruara në pjesën e pasme të saj, ai ngriti një flamur në skelë me disa parulla kundër ligjit të ekstradimit. [176] Pas një qëndrimi atje prej pesë-orësh, gjatë të cilit oficerët e policisë dhe ligjvënësi i Partisë Demokratike Roy Kwong u përpoqën ta bindnin që të zbriste poshtë, Leung u hodh duke gjetur menjëherë vdekjen dhe duke iu shmangur një dysheku të,vendosur nga zjarrfikësit. [177] [178]

Një memorial u ngrit në vendin e ngjarjes menjëherë pas kësaj; Ai Weiwei ndau lajmin në faqen e tij në Instagram, ndërsa satiristi kinez Badiucao nderoi të vdekurin me një karikaturë. [178] Të enjten 11 korrik u mbajt një tjetër manifestim i heshtur, në të cilin mijëra morën pjesë duke vendosur luledielli në vendin përkujtimor. [179] Artistët në Pragë nderuan gjithashtu ngjarjen dhe pikturuan një memorial në Murin Lennon në Republikën Ceke, duke pikturuar një mushama të verdhë bashkangjitur me disa shprehje ngushëlluese. [180]

Mbledhja për Lo Hiu-yan në EdUHK . 30 qershor 2019

Një studente 21-vjeçare e Universitetit të Edukimit në Hong Kong, e quajtur Lo Hiu-yan, kreu vetëvrasje duke u hedhur nga ndërtesa e Ka Fuk Estate në Fanling më 29 qershor. [181] [182] Ajo kishte lënë dy shënime të shkruara në një mur shkallësh me stilolaps të kuq dhe kishte hedhur fotografi të shënimit të saj në Instagram. [183] [172] [184] Një vetëvrasje e tretë ndodhi të nesërmen kur një grua 29-vjeçare, Zhita Wu, u hodh nga Qendra Ndërkombëtare Financiare. [185] [173] Më 4 korrik, një grua 28-vjeçare e identifikuar vetëm me mbiemrin Mak vdiq pasi u hodh nga një ndërtesë në Cheung Sha Wan. [186] Një vetëvrasje e pestë ka ndodhur në 22 korrik, ku një burrë 26-vjeçar i identifikuar me mbiemrin Fan vdiq pasi u hodh nga ndërtesa e Shtëpisë Cypress, Kwong Yuen Estate pas një debati me prindërit e tij lidhur me pikëpamjet e tij politike që kishte bërë që këda të fundit ta dëbonin nga shtëpia. Fqinjët e Fan lanë lule pranë vendit.

Akuzat për sjellje të keqe nga policia dhe protestuesit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë protestave, Forca e Policisë së Hong Kongut është akuzuar për sjellje të këqija dhe aspak profesionale në disa raste. Këshilli i Pavarur i Ankesave ndaj Policisë (IPCC) ka filluar hetimet mbi dyshimet mbi sjelljen e policisë në protesta, edhe pse protestuesit kërkojnë krijimin e një komisioni të pavarur hetimi, pasi anëtarët e IPCC janë kryesisht pro-kinezë. [187] Carrie Lam e ka refuzuar këtë kërkesë dhe kinse ka pohuar se ajo nuk do ta "tradhtonte" Forcën. [188]

Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Rrugën Yeung Uk

Policia e Hong Kongut është akuzuar për përdorim të forcës së tepërt dhe mos zbatimin e udhëzimeve të sigurisë të nxjerra nga prodhuesit e armëve, të tilla si përdorimi i plumbave të gomës në mënyrë të rrezikshme duke shënjestruar horizontalisht dhe targetimi i kokave dhe qafave të protestuesve. [189] Përdorimi i saj i plumbave të gomës dëmtoi rëndë syrin e një protestueseje femër, [190] dhe përdorimi i plumbave të piperit nga ana e policisë në stacionin Tai Koo u përshkrua si "të shtëna me stil ekzekutimi". [191] Policia këmbënguli se përdorimi i tyre ishte në përputhje me standardet ndërkombëtare dhe se plagosja e protestueses nuk ishte shkaktuar nga policia. Përdorimi i gazit lotsjellës u kritikua për shkeljen e udhëzimeve ndërkombëtare të sigurisë, pasi policia u pa duke e përdorur atë si një armë sulmi, [192] duke e hedhur atë brenda stacionit Kwai Fong. [193] Kritika pati dhe mbi përdorimin e gazit lotsjellës të skaduar, i cili mund të lëshojë gazra toksik të tillë si fosgjeni dhe cianidi pas djegies sipas akademikëve. [194] Përdorimi i tij në zona shumë të populluara në të cilat strehohen të moshuar, fëmijë dhe kafshë shtëpiake gjithashtu tërhoqën kritika nga banorët e prekur. [195] Disa kalimtarë të ndodhur rastësisht në vendin e protestave u rrahën ose goditën nga oficerët, [196] [197] dhe operacionet në New Town Plaza, stacionet Yuen Long, Tai Koo, Kwai Fong dhe Prince Edward, ku skuadra e STS sulmoi udhëtarët në një tren, gjykohen si dhunim i sigurisë publike nga protestuesit dhe pan-demokratët. [198] [199]

Bllokimi i protestuesve nga ana e policisë brenda një gendre tregtare gjatë protestave në Sha Tin, [199] vendosja e oficerëve të infiltruar, [123] manipulimi i provave, [200] [201] mohimi i shërbimeve të ndihmës së parë për të plagosurit, [198] dhe mënyra se i policia shfaqi shenjat paralajmëruese [202] ishin gjithashtu të diskutueshme. Meqenëse disa oficerë policie nuk mbanin uniforma me numrat e identifikimit ose nuk arritën të shfaqnin kartat e tyre të urdhrit, [203] [204] ishte e vështirë për qytetarët të paraqisnin ankesa. Policia u akuzua gjithashtu për përdorimin e forcës së tepruar ndaj të arrestuarve tashmë të nënshtruar. [205] [206] Pati raportime që akuzonin policinë se ka keqtrajtuar të arrestuarit në Qendrën e mbajtjes së tyre në San Uk Ling. [207] Disa të arrestuar pretendojnë se janë abuzuar seksualisht, dhe një protestueseje iu ekspozuan pjesët e saj intime gjatë arrestimit. [208] Disa të arrestuar raportuan se policia u kishte mohuar atyre mundësinë për të patur një avokat. [209]

Policia është akuzuar për ndërhyrje në lirinë e shtypit, plagosjen e gazetarëve dhe pengimin e tyre gjatë protestave të ndryshme. [210] [211] Policia gjithashtu është akuzuar për përhapjen e terrorit të bardhë duke kryer arrestime në spital, ndalimin e disa kërkesave për demonstrata [212] dhe arrestimin e shumë aktivistëve të profilit të lartë, përfshirë Joshua Wong dhe Agnes Chow . [213] Mosndërhyrja e saj gjatë hyrjes me forcë të protestuesve në kompleksin e Këshillit Legjislativ u kritikua nga opinionisti John Burns i Hong Kong Free Press si një veprim për të diskredituar protestuesit. [214] Përgjigja e saj e ngadaltë ndaj sulmeve në Yuen Long dhe Pikën Veriore nxiti akuza se policia ishte e lidhur me anëtarët e triadës. Disa avokatë kanë theksuar se refuzimi i policisë për të ndihmuar viktimat duke mbyllur dyert e stacioneve të afërta të policisë gjatë sulmeve në Yuen Long mund të jetë një shkelje e kushtetutës në zyrat publike. [215] [216] Policia i ka mohuar të gjitha këto akuza.

U kritikua edhe sjellja personale e disa oficerëve. Disa oficerë me uniformë përdorën gjuhë fyese për të ngacmuar protestuesit dhe gazetarët. [217] Gjatë protestave në Kowloon, një oficer provokoi protestuesit, duke u kërkuar atyre që të "përleshen" me të. [218] Shoqata e Oficerëve të Policisë gjithashtu përdori termin "furrtare" për të përshkruar protestuesit radikalë - përdorimi i të cilit ka qenë historikisht i diskutueshëm, pasi është përdorur për të përshkruar njerëzit që shiheshin si inferiorë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe genocidit të Ruandës . [219]

Nga ana tjetër, protestuesit janë akuzuar për përdorim të dhunës, vandalizmit dhe zjarrvënies në përballjet me policinë. [220] Dhuna, vandalizmi dhe zjarrvënia janë raportuar që në 21 qershor 2019, kur protestuesit vandalizuan stacionin policor Tuen Mun, dhe më pas evoluan në atë që South China Morning Post e përshkroi si "një model tanimë të njohur". Përballjet e dhunshme kanë çuar në raporte të shumta për plagosje të policisë dhe policë individualë të sulmuar gjatë protestave. Një oficer policie qëlloi me një goditje paralajmëruese në 30 gusht 2019 pasi u sulmua nga një grup protestuesish.

Pjesa më e madhe e dhunës dhe vandalizmit ka ndodhur gjatë përleshjeve  me policinë. Megjithatë, ajo u është drejtuar gjithashtu politikanëve pro-Pekinit dhe shënjestrave të tjera. Protestuesit pushtuan dhe vandalizuan Kompleksin e Këshillit Legjislativ dhe shtynë tutje ligjvënësit opozitarë që u përpoqën t’i ndalonin ata. Në incidente të ndara, disa persona hodhën flamurin kombëtar kinez në ujërat e portit Viktoria, dëmtuan pajisjet në stacionet e MTR-së dhe vandalizuan zyrat e ligjvënësve pro-kinezë. Protestuesit u denoncuan nga Shoqata e Oficerëve të Policisë për vandalizimin e varreve të prindërve të ligjvënësit pro-kinez Junius Ho. Por ka zëra që thonë se dhunimi i varreve u krye nga anëtarë të triadës të cilët Ho nuk arriti t’i paguante për sulmin në Yuen Long.

Lagjet e shërbimeve të disiplinës ku jetojnë familjet e oficerëve të shërbimit të sigurimit gjithashtu u vandalizuan, dhe shprehje kërcënuese dhe abuzuese si "Aksidente do t'u ndodhin grave dhe vajzave tuaja", "Shtëpi të mafies", "Shtëpi të qenve", "Gruaja e lirë për përdorim" u spërkatën në mure. Anëtarët e dyshuar të triadës [160]dhe kalimtarët e pafajshëm gjithashtu u bënë viktima në raste të shumta. Dy udhëtarë nga kontinenti kinez, të cilët protestuesit i akuzuan për lidhje me qeverinë kineze, u vecuan dhe u sulmuan me forcë nga protestuesit.

Fushata abusive turpëruese të mbështetura nga publikimi i paautorizuar i të dhënave personale të pjesëtarëve të policisë dhe familjarëve të tyre janë zhvilluar kundër policisë dhe mbështetësve të tyre. The New York Times raportoi se një kanal në rrjetin social Telegram, i quajtur “Dadfindboy” ishte përdorur për të publikuar të dhënat personale të oficerëve të policisë. Foto dhe të dhëna personale të pjesëtarëve të familjes u publikuan duke u shoqëruar me gjuhë abuzive. Kanali kishte më tepër se 50000 pjesëtarë dhe bënte thirrje për dhunë kundër policisë. Informacioni personal i qindra oficerëve të policisë dhe pjesëtarëve të familjeve të tyre u publikua online që më 19 qershor të këtij viti. Në 28 gusht, Zyra e Komisionerit të Privacisë për të Dhënat Personale (PCPD) ka rekomanduar nisjen e një hetimi mbi qindra raste që përfshijnë daljen e paautorizuar të të dhënave personale shoqëruar nga tallja online e policisë dhe familjeve të tyre, disa prej të cilave përfshinin mesazhe kërcënuese drejtuar fëmijëve të oficerëve të policies. Informacionet persnale të disa prej punonjësve të MTR-së gjithashtu u publikuan në rrjetet sociale, nga persona që pretendonin të ishin simpatizantë të protestuesve, duke cuar kështu në abuzim dhe ngacmim ndaj këtyre punonjësve.

Si rezultat i protestave, shumë shtete kanë lëshuar paralajmërime udhëtimi për Hong Kongun. [221] Demonstrata si reagim ndaj protestave janë zhvilluar në vende në të gjithë botën, përfshirë Berlinin, Kanberran, Frankfurtin, Londrën, Nju Jorkun, San Franciskon, Sidnein, Taipein, Tokion, Toronton dhe Vankuverin.

Qeveria kineze ka shprehur kundërshtimin e saj ndaj protestave, ndërsa ka marrë masa kundër protestave dhe mbështetësve të tyre. Protestat janë përshkruar nga qeveria dhe media kineze si trazira të separatizmit të mbështetura nga forcat e huaja. [222]

 1. ^ a b "Hong Kong's Leader Says Extradition Bill to Go Ahead Prompting Calls for Fresh Protests". Time. 10 June 2019.
 2. ^ "The Hong Kong protests explained in 100 and 500 words". BBC News. 27 gusht 2019. Marrë më 30 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Chan, Holmes (13 February 2019). "'Trojan horse': Hong Kong's China extradition plans may harm city's judicial protections, say democrats". Hong Kong Free Press. Retrieved 30 July 2019.
 4. ^ Ives, Mike (10 June 2019). "What Is Hong Kong's Extradition Bill?". The New York Times. Hong Kong. Retrieved 29 July 2019.
 5. ^ Pomfret, James (24 May 2019). Macfie, Nick (ed.). "EU lodges formal diplomatic note against contentious Hong Kong extradition bill". Reuters. Retrieved 20 June 2019.
 6. ^ Chugani, Michael (23 May 2019). "Is HK tilting from a semi-democracy to a semi-dictatorship?". Ejinsight. Hong Kong Economic Journal Company. Retrieved 20 June 2019.
 7. ^ Chan, Holmes (22 May 2019). "Ex-governor Chris Patten says extradition bill 'worst thing' for Hong Kong since 1997, as Carrie Lam faces grilling". Hong Kong Free Press. Retrieved 22 May 2019.
 8. ^ a b c Leung, Christy (1 April 2019). "Extradition bill not made to measure for mainland China and won't be abandoned, Hong Kong leader Carrie Lam says". South China Morning Post. Retrieved 20 June 2019.
 9. ^ "Hong Kong facing worst crisis since handover: senior China official". Reuters. 7 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Chan, Holmes (31 March 2019). "In Pictures: 12,000 Hongkongers march in protest against 'evil' China extradition law, organisers say". Hong Kong Free Press. Retrieved 10 June 2019.
 11. ^ Sum Lok-kei; Ng Kang-chung (28 April 2019). "Estimated 130,000 protesters join march against proposed extradition law that will allow transfer of fugitives from Hong Kong to mainland China". South China Morning Post. Retrieved 1 May 2019.
 12. ^ Kleefeld, Eric (9 June 2019). "Hundreds of thousands attend protest in Hong Kong over extradition bill". Vox. Archived from the original on 9 June 2019. Retrieved 10 June 2019. Cite uses deprecated parameter |url-status= (help)
 13. ^ a b Ives, Mike; May, Tiffany (11 June 2019). "Hong Kong Residents Block Roads to Protest Extradition Bill". The New York Times. ISSN 0362-4331. Retrieved 12 June 2019. Billy Li, a barrister and representative of the Progressive Lawyers Group, said he was angered by the decision to accelerate the vote after what he described as a record-breaking demonstration on Sunday. Organizers said more than a million people participated.
 14. ^ Griffiths, James (17 qershor 2019). "Hong Kong extradition bill: Hundreds of thousands join third huge protest in a week". CNN. Marrë më 1 shtator 2019. Hundreds of thousands of people took to the streets of Hong Kong for the second consecutive Sunday, despite a move by the city's embattled leader to suspend a controversial extradition bill. Organizers of Sunday's march said around 2 million people took part, a substantial increase on the 1.03 million claimed last week and against expectations of lower turnout following violent scenes outside the legislature on Wednesday. Police said 338,000 people took part Sunday. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Dormido, Hannah (17 qershor 2019). "How Hong Kong Got a Million Protesters Out on the Streets". Bloomberg. Marrë më 1 shtator 2019. The first march, on June 9, was one of Hong Kong's largest protests since the city was returned from British rule in 1997. But June 16's demonstration dwarfed it by any reckoning: Police say some 338,000 joined the protest's main routes during the rally's peak, while organizers said close to 2 million—more than a quarter of Hong Kong's 7.5 million population—came out to march. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Solomon, Feliz. "Hong Kong Is on the Frontlines of a Global Battle For Freedom". Time. Retrieved 17 July 2019.
 17. ^ "Nearly 2 million people march to oppose Hong Kong extradition bill, organisers say". South China Morning Post. 16 June 2019. Retrieved 16 June 2019.
 18. ^ Gunia, Amy; Leung, Hillary; Barron, Laignee (15 June 2019). "Hong Kong Suspends Controversial China Extradition Bill After Massive Protests". Time. Retrieved 30 July 2019.
 19. ^ Scarr, Simon; Sharma, Manas; Hernandez, Marco (4 July 2019). "How many protesters took to the streets on July 1?". Reuters. Retrieved 30 July 2019.
 20. ^ "Hong Kong protesters occupy legislative chamber after smashing windows, vandalising corridors". Hong Kong Free Press. 1 July 2019. Retrieved 30 July 2019.
 21. ^ Ramzy, Austin (22 July 2019). "Mob Attack at Hong Kong Train Station Heightens Seething Tensions in City". The New York Times. Retrieved 25 July 2019.
 22. ^ a b "1.7 million people attend Hong Kong anti-government rally, organisers say". South China Morning Post. 18 August 2019. Retrieved 18 August 2019.
 23. ^ a b Kwong, Erica (23 gusht 2019). "Hong Kong resolve". World Magazine. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2019. Marrë më 25 gusht 2019. A woman whose right eye was severely injured by a beanbag round has become a symbol of the protests, with demonstrators covering their right eyes with bandages to symbolize police brutality. 'Corrupt cops, return the eye!' they chant at rallies. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Griffiths, James. "After months of protests, Hong Kong leader withdraws extradition bill". CNN. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ a b Kuo, Lily; Yu, Verna (9 July 2019). "Hong Kong: Carrie Lam says extradition bill is 'dead' but will not withdraw it". The Guardian. Retrieved 17 July 2019. At a press conference, Carrie Lam used a Cantonese phrase to say the proposed legislation was 'reaching the end of its life.' Her government suspended the progress of the bill after demonstrations last month ... 'We suspended it and we have no timetable,' Lam said. 'What I said today is not very different from before, but maybe people want to hear a very firm response ... the bill has actually died. So people won't need to worry that there will be renewed discussions on the bill in the current legislature.' Protesters rejected her remarks and promised to continue the demonstrations. Figo Chan Ho-wun of the Civil Human Rights Front said: 'I urge Carrie Lam not to use words to deceive us. Otherwise the Civil Human Rights Front will plan our next action.'
 26. ^ "Hong Kong extradition bill 'is dead' says Lam". BBC. 9 July 2019. Retrieved 9 July 2019.
 27. ^ a b Chan, Holmes (4 shtator 2019). "Hong Kong to officially withdraw extradition bill from legislature, but still no independent probe into crisis". Hong Kong Free Press. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Lam, Jeffie; Cheung, Tony (16 April 2019). "Hong Kong's pro-democracy lawmakers seek last-minute adjustment to extradition bill to ensure Taiwan murder suspect faces justice". South China Morning Post. Retrieved 20 June 2019.
 29. ^ Hsu, Stacy (27 June 2019). "World leaders urged to address Hong Kong issue ahead of G20" Arkivuar 23 mars 2021 tek Wayback Machine. Focus Taiwan.
 30. ^ "Police in Central Hong Kong Stop, Search Subway Passengers Ahead of Vote". Radio Free Asia. Retrieved 30 June 2019.
 31. ^ "便衣警拍攝示威者 拒展示委任證 警員反問記者:憑乜嘢 | 立場報道 | 立場新聞" Arkivuar 29 qershor 2019 tek Wayback Machine. 立場新聞 Stand News (in Cantonese). 27 June 2019. Retrieved 30 June 2019.
 32. ^ Qin, Amy. "Hong Kong Protesters Are Fueled by a Broader Demand: More Democracy". The New York Times. Retrieved 25 July 2019.
 33. ^ Pomfret, James (30 gusht 2019). "Exclusive: Amid crisis, China rejected Hong Kong plan to appease protesters – sources". Marrë më 31 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Hu Xijin 胡锡进. "@HuXijin_GT". I learned from authoritative source in Beijing that this is completely fake news. I highly suspect this is a public opinion war launched maliciously by Reuters at a crucial time, aiming to sow discord between Beijing and HKSAR government, and incite protesters. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Hong Kong leader Carrie Lam defends Beijing's involvement in extradition bill row, pointing out foreign powers 'escalated' controversy". South China Morning Post. 21 May 2019.
 36. ^ Lok-hei, Sum (9 May 2019). "Taipei will not agree to transfer of Hong Kong murder suspect if Taiwanese citizens risk being sent to mainland China". South China Morning Post. Retrieved 17 August 2019.
 37. ^ "Government response to procession". The Hong Kong Government. 9 June 2019.
 38. ^ Man-tai, Chow (10 June 2019). "Protesters and police clash in Hong Kong after a massive march against the controversial extradition bill". South China Morning Post. Retrieved 18 August 2019.
 39. ^ Creery, Jennifer (11 June 2019). "Over 100 Hong Kong employers pledge strike action against extradition bill, as Chief Exec. warns against 'radical action'". Hong Kong Free Press. Retrieved 18 August 2019.
 40. ^ "As it happened: Hong Kong police and extradition protesters renew clashes as tear gas flies". South China Morning Post. 12 June 2019. Retrieved 18 August 2019.
 41. ^ "Police take action to stop riot". HK Government. 12 June 2019. Retrieved 18 August 2019.
 42. ^ "How not to police a protest: Unlawful use of force by Hong Kong Police". Amnesty International. 21 June 2019.
 43. ^ "Verified: Hong Kong police violence against peaceful protesters". Amnesty International. 21 June 2019.
 44. ^ Lomas, Claire. "Hong Kong protests: Police accused of shooting at journalists amid demonstration over China extradition bill". The Independent. Retrieved 16 July 2019.
 45. ^ Graham-Harrison, Emma (17 June 2019). "Hong Kong police chief admits officers sought to arrest wounded protesters in hospital". The Guardian. Retrieved 21 July 2019.
 46. ^ "Hong Kong protest organisers vow to press ahead with Sunday march and strike action despite government backing down on extradition bill". South China Morning Post. 15 June 2019.
 47. ^ Grundy, Tom (15 June 2019). "Man protesting Hong Kong's extradition law dies after falling from mall in Admiralty". Hong Kong Free Press. Retrieved 18 August 2019.
 48. ^ "'Nearly 2 million' people take to streets, forcing public apology from Hong Kong leader Carrie Lam as suspension of controversial extradition bill fails to appease protesters". South China Morning Post. 17 June 2019.
 49. ^ "Hong Kong anti-extradition protesters occupy roads at gov't and police HQ after vowing 'escalation'". Hong Kong Free Press. 21 June 2019.
 50. ^ Ting, Victor (24 June 2019). "Extradition bill protesters blockade Hong Kong government buildings for the second time in four days, preventing civil servants and taxpayers from entering". South China Morning Post. Retrieved 13 July 2019.
 51. ^ "Hong Kong protesters petition G20 consulates". South China Morning Post.
 52. ^ Creery, Jennifer (26 June 2019). "'Democracy now, Free Hong Kong': Thousands of protesters urge G20 to back anti-extradition law movement". Hong Kong Free Press. Retrieved 27 June 2019.
 53. ^ "Organisers say 550,000 attend annual July 1 democracy march as protesters occupy legislature". Hong Kong Free Press. 1 July 2019. Retrieved 2 July 2019.
 54. ^ "Hong Kong protesters smash up legislature in direct challenge to China". Reuters. Retrieved 1 July 2019.
 55. ^ Cheung, Eric. "New manifesto of Hong Kong protesters released". CNN. Retrieved 4 July 2019.
 56. ^ Su, Alice. "Crackdown, arrests loom over Hong Kong as martyrdom becomes part of protest narratives". Los Angeles Times. Retrieved 4 July 2019.
 57. ^ "Chief executive slams 'violent, lawless' protests". RTHK. Retrieved 1 July 2019.
 58. ^ "The Guardian view on Hong Kong's protests: the mood hardens". The Guardian. 2 July 2019. Retrieved 23 July 2019.
 59. ^ "【逃犯條例】全港各區接力示威 遍地開花". Sing Tao Daily. 7 korrik 2019. Marrë më 7 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Cheng, Kris (5 July 2019). "Hong Kong extradition bill battle continues with more protests planned for the weekend". Hong Kong Free Press. Retrieved 7 July 2019.
 61. ^ Creeny, Jennifer (13 July 2019). "'Reclaim Sheung Shui': Thousands of Hongkongers protest influx of parallel traders from China". Hong Kong Free Press. Retrieved 18 August 2019.
 62. ^ Qin, Amy (7 July 2019). "Hong Kong Protesters Take Their Message to Chinese Tourists". The New York Times. ISSN 0362-4331. Retrieved 7 July 2019.
 63. ^ Shiu, Phila (8 July 2019). "Hong Kong police accused of provoking protesters and failing to wear ID during Mong Kok chaos after extradition bill march". South China Morning Post. Retrieved 18 August 2019.
 64. ^ "So the bill is 'dead'...but how dead, exactly? Lam's choice of words raises eyebrows". Coconuts Hong Kong. 9 korrik 2019. Marrë më 18 gusht 2019. In the English version of her speech, Lam used the bog-standard 'dead' to describe the bill, a word that would be expressed in Cantonese by the character '死'. Chinese-speaking reporters and observers were quick to point out, however, that in the Cantonese version of her remarks, she used the phrase '壽終正寢', which translates to something closer to 'dying of natural causes' ... When Lam first sought to appease the protest movement by announcing the bill had been 'suspended' in English, netizens almost immediately seized on her use of the Cantonese '暫緩', which can mean suspend, but is closer to 'temporarily slow down' ... Pro-dem convenor Claudia Mo made sure there would be no debate over the meaning of her own remarks, calling Lam 'a liar,' accusing her of 'playing with words to try and pacify this community,' and calling on her to 'pay her political price' and step down. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ Siu-fung, Lau (9 korrik 2019). "Hong Kong's Lam Says Extradition Bill is 'Dead,' Campaigners Skeptical". Radio Free Asia. Marrë më 17 korrik 2019. 'The bill is dead,' Lam told a news conference, temporarily breaking into English from Cantonese to make her point. However, her phrase in Cantonese was closer to 'dying peacefully in old age.' 'There are still lingering doubts about the government's sincerity, or worries whether the government will restart the process in the Legislative Council (LegCo),' she said in an English statement immediately afterwards. 'I reiterate here there is no such plan—the bill is dead.' {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "Chaotic scenes in a mall as police move to clear protesters after rallying stand-off". South China Morning Post. 14 July 2019. Retrieved 14 July 2019.
 67. ^ Cheng, Kris. "Hong Kong democrats question police 'kettling' tactic during Sha Tin mall clearance, as pro-Beijing side slams violence". Hong Kong Free Press. Retrieved 16 July 2019.
 68. ^ "Violent clashes broke out inside New Town Plaza". The Standard. 14 July 2019. Retrieved 15 July 2019.
 69. ^ Chan, Holmes; Creery, Jennifer. "Hundreds of protesters gather at Sha Tin mall to demand accountability for violent clashes on Sunday". Hong Kong Free Press. Retrieved 17 July 2019.
 70. ^ Kang-chung, Ng; Lo, Clifford. "Hong Kong protesters blame developer Sun Hung Kai for clashes with police in Sha Tin's New Town Plaza". South China Morning Post. Retrieved 17 July 2019.
 71. ^ "Tear gas fired at Hong Kong protesters". BBC News. 21 July 2019.
 72. ^ Chan, Holmes (22 July 2019). "Hong Kong chief Carrie Lam condemns protesters defacing national emblem; says Yuen Long attacks 'shocking'". Hong Kong Free Press. Retrieved 18 August 2019.
 73. ^ "Tear gas fails to clear Sheung Wan protesters". RTHK. 21 July 2019. Retrieved 18 August 2019.
 74. ^ "Junius Ho accused of supporting Yuen Long mob". The Standard. 22 July 2019. Retrieved 18 August 2019.
 75. ^ Tsang, Denise (22 July 2019). "Day after brutal attack on Hong Kong extradition bill protesters, Yuen Long is a ghost town". South China Morning Post. Retrieved 18 August 2019.
 76. ^ "Missing chunk of Yuen Long livestream prompts outrage, censorship accusations". Coconuts. 1 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2019. Marrë më 7 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Tear gas rains down on Yuen Long protesters". RTHK. 27 July 2019. Retrieved 18 August 2019.
 78. ^ Kuo, Lily (28 July 2019). "'No difference': Hong Kong police likened to thugs after Yuen Long violence". The Guardian. Retrieved 18 August 2019.
 79. ^ Cheng, Kris (29 July 2019). "In Pictures: Hong Kong police arrested 49 during Sheung Wan turmoil, at least 16 injured". Hong Kong Free Press.
 80. ^ Cheng, Kris. "Hong Kong protesters injured in drive-by firework attack during demo outside Tin Shui Wai police station". Hong Kong Free Press. Retrieved 31 July 2019.
 81. ^ "Protesters swarm police station after getting word of 'riot' charges". Coconuts Hong Kong. Agence France-Presse. Retrieved 31 July 2019.
 82. ^ James, May. "HKFP Lens: 'Protect Hong Kong' – seniors rally against extradition bill in solidarity with young protesters". Hong Kong Free Press. Retrieved 18 July 2019.
 83. ^ Chan, Holmes. "Hong Kong anti-extradition law hunger strikers lead supporters to leader Carrie Lam's residence". Hong Kong Free Press. Retrieved 16 July 2019.
 84. ^ Creery, Jennifer (26 July 2019). "In Pictures: 'Welcome to Hong Kong, stay safe': 100s deliver anti-extradition law message to travellers at airport". Hong Kong Free Press.
 85. ^ Cheng, Kris (3 August 2019). "Hong Kong protesters urge labour strike over extradition bill, as group strays from official route in Kowloon". Hong Kong Free Press.
 86. ^ a b Press, Hong Kong Free (3 August 2019). "Hong Kong police deploy tear gas after protesters bring Kowloon to a halt with wildcat road occupations". Hong Kong Free Press.
 87. ^ Wang, Yanan. "Amid Tear Gas and New Clashes With Police, Hong Kong Protestors Pull Down Chinese Flag" Arkivuar 4 gusht 2019 tek Wayback Machine. Time. Retrieved 6 August 2019.
 88. ^ Tong, Elson (4 August 2019). "Chaotic showdown in Wong Tai Sin as angry residents clash with Hong Kong riot police firing tear gas". Hong Kong Free Press.
 89. ^ "As it happened: Tear gas fired, chaos in multiple locations as Hong Kong protesters play cat-and-mouse game with police". South China Morning Post. 7 August 2019. Retrieved 18 August 2019.
 90. ^ "Another general strike possible, says organiser". RTHK. Retrieved 6 August 2019.
 91. ^ Lee, Danny. "Hundreds of flights cancelled leaving travellers facing chaos as citywide strike action hits Hong Kong International Airport". South China Morning Post. Retrieved 5 August 2019.
 92. ^ Hui, Mary. "Photos: Hong Kong protesters paralyzed the city's transport". Quartz. Retrieved 5 August 2019.
 93. ^ Cheng, Kris. "Calls for general strike and 7 rallies across Hong Kong on Monday, as protests escalate". Hong Kong Free Press. Retrieved 5 August 2019.
 94. ^ Hui, Mary (8 August 2019). "In Hong Kong, almost everyone, everywhere—including pets—is getting tear gassed". Quartz. Retrieved 10 August 2019.
 95. ^ Au, Bonnie (5 August 2019). "Hong Kong's Tsuen Wan turns into bloody chaos after unprecedented citywide nighttime violence". South China Morning Post. Retrieved 6 August 2019.
 96. ^ Wan, Cindy; Un, Phoenix. "Attacks in North Point, Tsuen Wan". The Standard. Retrieved 8 August 2019.
 97. ^ Cheng, Kris (7 August 2019). "Angry protests and tear gas in Sham Shui Po after arrest of Hong Kong student leader for possessing laser pens". Hong Kong Free Press.
 98. ^ Lok-kei, Sum; Lo, Clifford; Leung, Kanis. "Protesters shine light on arrest of Hong Kong student with new kind of laser rally". South China Morning Post. Retrieved 8 August 2019.
 99. ^ "New phase as protesters and police clash across Hong Kong in guerilla-style battles". South China Morning Post. 10 August 2019. Retrieved 11 August 2019.
 100. ^ Tong, Elson (10 August 2019). "In Pictures: Protesters stage hit-and-run demos in defiance of ban, as police fire tear gas in Tai Wai". Hong Kong Free Press. Retrieved 11 August 2019.
 101. ^ Ho, Ryan (16 August 2019). "'An eye for an eye': Hong Kong protests get figurehead in woman injured by police". South China Morning Post. Retrieved 18 August 2019.
 102. ^ Tsang, Denise (12 August 2019). "Tear gas fired in Kwai Fong station: Hong Kong police told by MTR Corporation to think of public safety after unprecedented indoor deployment during protest". South China Morning Post. Retrieved 18 August 2019.
 103. ^ Chan, Holmes (12 August 2019). "Video: Hong Kong police make bloody arrest, assisted by officers suspected to be undercover as protesters". Hong Kong Free Press. Retrieved 18 August 2019.
 104. ^ Cheng, Kris (12 August 2019). "Hong Kong police shoot projectiles at close range in Tai Koo, as protester suffers ruptured eye in TST". Hong Kong Free Press. Retrieved 12 August 2019.
 105. ^ "HK airport shuts down as protesters take over". RTHK. Retrieved 12 August 2019.
 106. ^ "Hong Kong Protesters Take Hostage During Violent Clashes at Airport". HuffPost. 13 August 2019. Retrieved 14 August 2019.
 107. ^ "Hong Kong's business reputation takes hit with second day of airport chaos". USA Today. 13 August 2019.
 108. ^ Emont, Jon; Bird, Mike. "Hong Kong Protesters, Police Clash at Airport". The Wall Street Journal. Retrieved 14 August 2019.
 109. ^ "Police storm airport as protesters hold 'suspects'". RTHK. Retrieved 14 August 2019.
 110. ^ Singh, Kanishka (13 August 2019). "Global Times says reporter held by demonstrators at Hong Kong airport, rescued by police". Reuters. Retrieved 14 August 2019.
 111. ^ Wong, Michelle. "Demonstrators offer sparkling visions of unity as an estimated 135,000 people form 60km of human chains to encircle city in 'Hong Kong Way'". South China Morning Post. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 112. ^ a b "Hong Kong's human chain protest against extradition bill" (video). BBC. 23 gusht 2019. Marrë më 24 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 113. ^ "Hong Kong protesters join hands in 30-mile human chain". The Guardian. Marrë më 23 gusht 2019. For Friday's 'Hong Kong Way' demonstration, organisers had called for people to gather in single file along routes that roughly matched subway lines, snaking nearly 30 miles (50km) through Hong Kong Island, Kowloon and the New Territories. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 114. ^ Rasmi, Adam. "Thirty years on, Hong Kong is emulating a human chain that broke Soviet rule". Quartz. Marrë më 23 gusht 2019. The 1989 event, three months before the fall of the Berlin Wall, generated worldwide attention. Estonia, Latvia, and Lithuania would gain full independence two years later, during the fall of the Soviet Union ... Today, inspired by the Baltic demonstrations of 1989, thousands of protesters in Hong Kong formed 'The Hong Kong Way.' {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 115. ^ Hui, Mary. "Photos: Hong Kong protesters unify in a human chain across the city". Quartz. Marrë më 23 gusht 2019. The Hong Kong Way comes just five days after as many as 1.7 million demonstrators took to the streets in a peaceful rally on Aug. 18) — and before city gears up for another weekend of protests. The Chinese territory has seen a rare period of calm, with last weekend the first in more than two months with no tear gas fired by police. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 116. ^ "Tear gas in Kwun Tong after Hong Kong protesters surround police station, dismantle 'surveillance' lampposts". 24 gusht 2019. Marrë më 26 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 117. ^ a b Ramsy, Austin (1 shtator 2019). "Hong Kong Protesters Squeeze Access to the Airport". The New York Times. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 118. ^ "Tear gas, warning shot mark escalation in Hong Kong protests". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2019. Marrë më 21 shtator 2019. Hardliners confronted police anew after largely holding back the previous weekend. They occupied streets on Saturday and Sunday, erecting barriers across roads after otherwise peaceful marches by thousands of others. Wearing gas masks, they threw bricks and gasoline bombs toward the police, as the latter fired tear gas canisters at them. The return to confrontation signaled their belief that the government would not respond to peaceful protest alone. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 119. ^ Asher, Saira (30 gusht 2019). "What led to a single gunshot being fired?". BBC News. Marrë më 30 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 120. ^ Lew, Linda (30 gusht 2019). "Police ban of mass Hong Kong protest planned by Civil Human Rights Front upheld on appeal". South China Morning Post. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |website= (Ndihmë!)
 121. ^ "In Hong Kong, Protests Resume After Wave of Arrests". The New York Times. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 122. ^ Mahtani, Shibani and Timothy McLaughlin (31 gusht 2019). "Hong Kong protesters take to streets in defiance of arrests, ban on rally". The Washington Post. Marrë më 31 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 123. ^ a b "Warning shots right and reasonable, say police". RTHK. 1 shtator 2019. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 124. ^ "Hong Kong: Rampaging police must be investigated". Amnesty International. 1 shtator 2019. Marrë më 1 shtator 2019. In response to the latest clashes between police and protesters in Hong Kong on Saturday night – including one incident where police stormed the platform of Prince Edward metro station and beat people on a train – Man-Kei Tam, Director of Amnesty International Hong Kong, said: "Violence directed at police on Saturday is no excuse for officers to go on the rampage elsewhere. The horrifying scenes at Prince Edward metro station, which saw terrified bystanders caught up in the melee, fell far short of international policing standards. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 125. ^ "Prince Edward MTR closed after protesters gather to demand CCTV footage". Coconuts. 6 shtator 2019. Marrë më 6 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 126. ^ May, Tiffany (2 August 2019). "Hong Kong's Civil Servants Protest Against Their Own Government". The New York Times. Retrieved 3 August 2019.
 127. ^ "Financial workers stage flash mob, vow to join Monday strike". EJ Insight. 2 August 2019.
 128. ^ Leung, Kanis (17 August 2019). "More than 22,000 march in teachers' rally supporting Hong Kong's young protesters, organisers say". South China Morning Post. Retrieved 18 August 2019.
 129. ^ "Public hospital staff hold protests over police 'abuse of power'". EJ Insight. 13 August 2019. Retrieved 13 August 2019.
 130. ^ "No free lunch: thousands of Hong Kong accountants join protest march". South China Morning Post. 23 gusht 2019. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 131. ^ "Hong Kong protests: Live updates as secondary school students demonstrate against the fugitive bill on August 22". South China Morning Post. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 132. ^ Cheng, Kris (5 gusht 2019). "Hong Kong police fire tear gas following protest against treatment of female protester". Hong Kong Free Press. Marrë më 29 gusht 2019. A group of male officers removed a female protester in Tin Shui Wai on Sunday by grabbing her limbs. The woman's dress was pulled up as officers dragged her away, exposing her crotch. The force said officers had to do so because the protester was struggling. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 133. ^ "Hundreds protest against Cathay Pacific sacking of cabin crew union leader". South China Morning Post. 28 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 134. ^ Chan, Holmes (16 gusht 2019). "Video: Exiled activists send messages of support for Hong Kong protesters, as students and teachers rally in Central". Hong Kong Free Press. Marrë më 18 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 135. ^ "Masked radicals wreak havoc on Hong Kong airport, trash railway station". South China Morning Post. 1 shtator 2019. Marrë më 3 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 136. ^ CNN, Caitlin Hu, James Griffiths and Joshua Berlinger. "Protesters disrupt transport at Hong Kong airport after violent night". CNN. Marrë më 3 shtator 2019. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 137. ^ "A 'Dunkirk' Rerun in Hong Kong's Airport Evacuation". The News Lens. 3 shtator 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 138. ^ Kuo, Lily (2 shtator 2019). "Hong Kong students boycott classes as Chinese media warns 'end is coming". The Guardian. Marrë më 3 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 139. ^ "Hong Kong students hold second day of class boycotts and pro-democracy rallies". Reuters. 3 shtator 2019. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 140. ^ "【逆權運動】警暴伸校園 撐罷課學生遭警員撲跌 爆嘴縫針甩2門牙". Apple Daily (në kinezisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2019. Marrë më 3 shtator 2019.
 141. ^ "Hong Kong police pepper spray angry crowd as lawyers condemn 'abuse of power'". South China Morning Post. 4 shtator 2019. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 142. ^ "Exclusive: 'If I have a choice, the first thing is to quit' – Hong Kong leader Carrie Lam – transcript". 3 shtator 2019. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 143. ^ "Hong Kong leader Carrie Lam responds to audio recording where she discusses quitting". CNN. 3 shtator 2019. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 144. ^ Chan, Holmes (4 shtator 2019). "'Too little, too late': Hong Kong democrats and protesters vow further action despite extradition bill withdrawal". Hong Kong Free Press. Marrë më 7 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 145. ^ "Why are the protester in Hong Kong not holding back and looking forward to burn with the government". Medium. 7 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2019. Marrë më 7 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 146. ^ Banjo, Shelly. "Hong Kong Democracy Flourishes in Online World China Can't Block". Bloomberg. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 147. ^ "A new kind of Hong Kong activism emerges as protesters mobilize without any leaders". Los Angeles Times. 14 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 148. ^ Banjo, Shelly. "Hong Kong Democracy Flourishes in Online World China Can't Block". Bloomberg. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 149. ^ "In Pictures: 'Flow like water' – Hong Kong protesters converge on police HQ after day of wildcat road occupations". Hong Kong Free Press. 21 qershor 2019. Marrë më 3 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 150. ^ Hale, Erin (7 gusht 2019). "'Be water': Hong Kong protesters adopt Bruce Lee tactic to evade police crackdown". The Independent. Marrë më 8 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 151. ^ Yong, Michael (5 gusht 2019). "Hong Kong protests: A roundup of all the rallies, clashes and strikes on Aug 5". CNA. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2019. Marrë më 7 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 152. ^ Cheng, Kris. "Explainer: How frontline protesters' toolkit has evolved over Hong Kong's long summer of dissent". Hong Kong Free Press. Marrë më 9 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 153. ^ Hui, Mary (14 gusht 2019). "Mired in anger and hatred, Hong Kong's 'radical' protesters are seeking a way forward". Quartz. Marrë më 30 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 154. ^ "Hunger strikers vow to continue Hong Kong protest – Protesters that include members of religious groups say fast not over until extradition bill is officially withdrawn". UCAN. Union of Catholic Asian News Limited. Marrë më 13 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 155. ^ "Hundreds of petitions appear in protest of Hong Kong's controversial China extradition bill". Hong Kong Free Press. 30 maj 2019. Marrë më 16 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 156. ^ Leung, Kanis (18 gusht 2019). "Hong Kong protesters slash personal spending in economic boycott designed to force government into meeting extradition bill demands". South China Morning Post. Marrë më 24 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 157. ^ Cheng, Kris (9 korrik 2019). "In Pictures: 'Lennon Wall' message boards appear across Hong Kong districts in support of anti-extradition bill protesters". Hong Kong Free Press. Marrë më 10 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 158. ^ "Hong Kong protesters target police headquarters". South China Morning Post. Marrë më 5 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 159. ^ Chan, Holmes (17 gusht 2019). "In Pictures: Hong Kong protesters roam Kowloon in hit-and-run demos, after thousands march in To Kwa Wan". Hong Kong Free Press. Marrë më 18 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 160. ^ a b "Hong Kong protests: second car rams protesters as fights break out – as it happened". The Guardian. 5 gusht 2019. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 161. ^ Chan, Holmes (1 shtator 2019). "Violence erupts across Hong Kong as police fire 'warning shots,' MTR closes 5 lines and officers storm train carriage". Hong Kong Free Press. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 162. ^ Mozur, Paul (26 korrik 2019). "In Hong Kong Protests, Faces Become Weapons". New York Times. Marrë më 28 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 163. ^ Low, Zoe (28 gusht 2019). "Hong Kong privacy watchdog refers 600 cases of doxxing to police". South China Morning Post. Marrë më 28 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 164. ^ Lau Yiu-man, Lewis (28 qershor 2019). "Hong Kong's Protesters Are Resisting China With Anarchy and Principle: The movement is leaderless but not chaotic. It self-regulates even as it constantly reinvents itself". The New York Times. Marrë më 8 korrik 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 165. ^ "'Stand with Hong Kong': G20 appeal over extradition law crisis appears in over 10 int'l newspapers". Hong Kong Free Press. 28 qershor 2019. Marrë më 29 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 166. ^ Chan, Holmes (6 gusht 2019). "Masked protesters hold own press con as Hong Kong NGOs condemn alleged police abuses". Hong Kong Free Press. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 167. ^ Liu, Nicolle (2 korrik 2019). "How to mobilise millions: Lessons from Hong Kong". Financial Times. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2019. Marrë më 14 korrik 2019. The protesters also use iPhone's AirDrop function to anonymously and rapidly share information. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 168. ^ "Pepe The Frog is a symbol of liberty during Hong Kong pro-democracy protests". Reclaim the Net. 13 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 169. ^ Cheng, Kris (22 gusht 2019). "#Eye4HK campaign in support of Hong Kong protesters gains international momentum". Hong Kong Free Press. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 170. ^ "【逆權運動】林鄭遭質問失人命後始撤回修例 辯稱只為建構對話基礎非推《緊急法》". Apple Daily. 5 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2019. Marrë më 5 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 171. ^ a b "Hong Kong protest: Flowers pile up for protester who fell to his death at Pacific Place". The Straits Times. 16 June 2019. OCLC 8572659. Archived from the original on 17 June 2019.
 172. ^ a b "逃犯條例:牆身留反修例字句 教大女學生墮樓亡". on.cc東網 (in Cantonese). 29 June 2019. Retrieved 29 June 2019.
 173. ^ a b Tan, Kenneth (July 2019). "Third suicide by an anti-extradition protestor in Hong Kong sparks alarm bells" Arkivuar 6 shtator 2019 tek Wayback Machine. shanghaiist. Retrieved 3 July 2019.
 174. ^ "第四宗反送中自殺個案 死者親友冀政府回應訴求 「真正能阻止年輕人絕望係政府」" Arkivuar 4 korrik 2019 tek Wayback Machine. Stand News. 5 July 2019. Retrieved 4 July 2019.
 175. ^ Perper, Rosie (5 July 2019). "Protesters in Hong Kong are killing themselves in a disturbing turn in their high-profile struggle against China". Business Insider. Retrieved 5 July 2019.
 176. ^ "Hong Kong Protester Dies After Unfurling Anti-Extradition Banner". Time. 15 June 2019. ISSN 0040-781X. OCLC 1311479. Retrieved 16 June 2019.
 177. ^ "Man protesting Hong Kong's extradition law dies after falling from mall in Admiralty". Hong Kong Free Press. 15 June 2019. Archived from the original on 17 June 2019.
 178. ^ a b "A Hong Kong Extradition Protester Who Fell to His Death Is Being Hailed as a 'Martyr'". Time. 15 June 2019. ISSN 0040-781X. OCLC 1311479. Archived from the original on 17 June 2019.
 179. ^ Yuan, Iris; Tong, Vimvam (12 July 2019). "Activists lay flowers at memorial for Hong Kong protester" Arkivuar 12 korrik 2019 tek Wayback Machine. Reuters. Retrieved 12 July 2019.
 180. ^ "Marco Leung Memorial Art @ Lennon Wall in Prague". Twitter CDN. Archived from the original on 12 July 2019. Retrieved 12 July 2019.
 181. ^ Grundy, Tom (29 June 2019). "21-year-old Hong Kong student falls to her death in Sheung Shui, leaving message opposing extradition law". Hong Kong Free Press. Retrieved 10 July 2019.
 182. ^ Ai, Weiwei (12 July 2019). "Ai Weiwei: Can Hong Kong's Resistance Win? A loss to Chinese authoritarianism would set a frightening precedent for the world". The New York Times. Retrieved 13 July 2019.
 183. ^ "粉嶺21歲大學生留「反送中」字句後墮樓亡" Arkivuar 21 prill 2020 tek Wayback Machine. Apple Daily. Hong Kong. Retrieved 29 June 2019.
 184. ^ "大學生粉嶺墮樓亡 梯間寫上「反送中」字句" Arkivuar 20 gusht 2019 tek Wayback Machine. Stand News (in Cantonese). 29 June 2019. Retrieved 29 June 2019.
 185. ^ "【引渡惡法】29歲女子中環ifc墮樓亡 fb留遺言:七一我去不了" Arkivuar 30 qershor 2019 tek Wayback Machine. Apple Daily (in Chinese). 30 June 2019. Retrieved 30 June 2019.
 186. ^ Leung, Hillary. "Another Hong Kong Protester Fell to Her Death After Leaving a Message for the Government". Time. Retrieved 5 July 2019.
 187. ^ Kam-yin, Yu (22 gusht 2019). "Independent inquiry still an option for Carrie Lam". EJ Insight. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 188. ^ Cheng, Chris. "Hong Kong's independent police watchdog to investigate protest complaints, but lacks legal power to summon witnesses". HKFP. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 189. ^ "Verified: Hong Kong Police Violence Against Peaceful Protesters". Amnesty International. 21 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2019. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 190. ^ "警方記者會】邀爆眼少女錄口供 李桂華﹕攞口供前唔拘捕". HK01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 191. ^ "Hong Kong police breached internal and manufacturer guidelines by improperly firing projectiles". Hong Kong Free Press. 1 shtator 2019. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 192. ^ Ramzy, Austin. "1,800 Rounds of Tear Gas: Was the Hong Kong Police Response Appropriate?". The New York Times. Marrë më 23 gusht 2019. Gijsbert Heikamp was filming with his cellphone at a protest outside a police station in Tsim Sha Tsui. He was outside the station, standing behind a barrier, when officers began firing tear gas from behind a fence. Two of the canisters went through gaps in the barrier, hitting him in the stomach and on the right arm. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 193. ^ Ramzy, Austin. "1,800 Rounds of Tear Gas: Was the Hong Kong Police Response Appropriate?". The New York Times. Marrë më 23 gusht 2019. 'Discharging indoors leads to panic, can lead to stampede, and at its worst it can lead to dire health consequences, including death, if people cannot escape the suffocating effects of the gas,' said Michael Power, a civil rights lawyer based in South Africa who specializes in protests and policing. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 194. ^ Chan, Holmes (9 gusht 2019). "Hong Kong reporters coughed blood and developed rashes after tear gas exposure, doctors say". Hong Kong Free Press. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 195. ^ Kai-cheong, Leung (20 gusht 2019). "Why police should limit the use of tear gas". EJ Insight. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 196. ^ "Police defend kicking man on his knees". The Standard. 26 gusht 2019. Marrë më 27 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 197. ^ "驅散過程 警屢被指摘誤打無辜途人". Sing Pao. 5 gusht 2019. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 198. ^ a b Tong, Elson (1 shtator 2019). "Hong Kong reels from chaos: 3 MTR stations remain closed, police defend storming trains, more demos planned". Hong Kong Free Press. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 199. ^ a b Cheng, Kris (15 korrik 2019). "Hong Kong democrats question police 'kettling' tactic during Sha Tin mall clearance, as pro-Beijing side slams violence". Hong Kong Free Press. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 200. ^ Lau, Chris (13 gusht 2019). "Hong Kong police deny planting evidence and say protesters dropped sticks during course of arrest". South China Morning Post. Marrë më 15 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 201. ^ Chan, Holmes (8 gusht 2019). "Hong Kong student leader arrested over laser pointers freed, as protesters challenge police over safety of tear gas, rubber bullets". Hong Kong Free Press. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 202. ^ "Police defend responses to Sheung Wan, Yuen Long incidents". EJ Insight. 26 korrik 2019. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 203. ^ Cheng, Kris (21 qershor 2019). "Hong Kong activists complain police failed to display ID numbers, as security chief says uniform has 'no room'". Hong Kong Free Press. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 204. ^ Siu, Phlia (8 korrik 2019). "Hong Kong police accused of provoking protesters and failing to wear ID during Mong Kok chaos after extradition bill march". South China Morning Post. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 205. ^ "【728集會】警否認以腳踢示威者頭 沒阻消防救護進入示威範圍". Hong Kong 01. 29 korrik 2019. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 206. ^ Chan, Holmes (12 gusht 2019). "Video: Hong Kong police make bloody arrest, assisted by officers suspected to be undercover as protesters". Hong Kong Free Press. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 207. ^ "Detained protesters not being mistreated, police say". EJ Insight. 29 gusht 2019. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 208. ^ Carvalho, Raquel (28 gusht 2019). "Thousands gather at #MeToo rally to demand Hong Kong police answer accusations of sexual violence against protesters". South China Morning Post. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 209. ^ Cheng, Kris (15 gusht 2019). "Arrested protesters accuse police of ill-treatment in detention and denial of access to lawyers". Hong Kong Free Press. Marrë më 4 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 210. ^ Xinqi, Su (8 korrik 2019). "Hong Kong journalism groups accuse police of assaulting reporters and photographers during extradition bill clashes in Mong Kok". South China Morning Post. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 211. ^ Lam, Jeffie (14 korrik 2019). "'More than 1,500' join journalists' silent march in Hong Kong, accusing police of mistreating media during extradition bill protests and demanding Carrie Lam steps in to defend press freedom". South China Morning Post. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 212. ^ "警兩月8發反對通知書 民間記者會:港人權利倒退內地水平". Ming Pao. 20 gusht 2019. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 213. ^ "Arrests of high-profile Hong Kong activists a bid to spread 'white terror' – video". The Guardian. 30 gusht 2019. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 214. ^ Burns, John (26 korrik 2019). "Hong Kong police breed mistrust and uncertainty with selective law enforcement". Hong Kong Free Press. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 215. ^ "元朗恐襲 ICAC查警黑勾結 前調查員:倘袖手旁觀 警隊上下皆瀆職". Apple Daily (në kinezisht). Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2019. Marrë më 25 korrik 2019.
 216. ^ Chan, Holmes (22 korrik 2019). "'Servants of triads': Hong Kong democrats claim police condoned mob attacks in Yuen Long". Hong Kong Free Press. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 217. ^ Hui, Marry (20 qershor 2019). "Cantonese is Hong Kong protesters' power tool of satire and identity". Quartz. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 218. ^ "【引渡惡法】警方唔克制驅散示威者:認X住我呀!隻揪呀!". Apple Daily. 8 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2019. Marrë më 8 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 219. ^ Cheng, Kris (30 gusht 2019). "Exclusive: Hong Kong police assistant district commander tells officers to stop calling protesters 'cockroaches'". Hong Kong Free Press. Marrë më 1 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 220. ^ Wong, Tessa (17 August 2019). "How Hong Kong got trapped in a cycle of violence". BBC. Retrieved 30 August 2019.
 221. ^ Wan, Cindy (25 korrik 2019). "Countries stress travel risks to HK". The Standard. Marrë më 28 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 222. ^ "Chinese paper says 'foreign forces' using Hong Kong havoc to hurt China". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]