OCLC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Online Computer Library Center (OCLC)
Lloji Nonprofit cooperative
Industria Information
Themeluar Korrik 5, 1967; 54 vite më parë (1967-07-05) (Ohio College Library Center)
Selia Dublin, Ohio, Ohio, U.S.
Zona e mbështetjes Worldwide
Kryesuesit Skip Prichard President, CEO
Produkte
Të ardhurat $203 million[1]
Adresa e internetit Official website Edit this at Wikidata

OCLC (Anglisht: Online Computer Library Center - OCLC) është një organizatë jofitimprurëse bashkëpunuese me bazë në SHBA e cila i është "dedikuar qëllimeve publike të çuarjes përpara të qasjes në botën e informacionit dhe reduktimin e shpenzimeve të informacionit".[2] U themelua në vitin 1967 si Ohio College Library Center. OCLC dhe anëtarët e saj bibliotekat në bashkëveprim prodhojnë dhe mirëmbajnë WorldCat, katalogun më të madh në botë të qasjes publike në internet (OPAC). OCLC financohet kryesisht nga tarifat të cilat bibliotekat i paguajnë për shërbimet e tij (rreth $200 milionë në vit - 2016).[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.oclc.org/content/dam/oclc/publications/financial/2016-oclc-audit-report.pdf
  2. ^ "About OCLC". OCLC. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 shtator 2012. Marrë më 2010-03-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "OCLC FY16 Annual Report: Financials". www.oclc.org. Marrë më 2017-03-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)(en). Vizituar në 13 mars 2017.

Lidhje të jashtme [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]