Jump to content

WorldCat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

WorldCat është një katalog bashkimi që përmbledh koleksionet e dhjetëra mijëra institucioneve (kryesisht biblioteka ), në shumë vende, që janë anëtarë aktualë ose të kaluar të kooperativës globale OCLC . Ai operohet nga OCLC, Inc. [1] Shumë nga bibliotekat anëtare të OCLC mbajnë kolektivisht bazën e të dhënave të WorldCat, bazën më të madhe të të dhënave bibliografike në botë. [2] Baza e të dhënave përfshin burime të tjera informacioni përveç koleksioneve të bibliotekës së anëtarëve. [3] OCLC e bën vetë WorldCat të disponueshëm falas për bibliotekat, por katalogu është themeli për shërbime të tjera OCLC me abonim (të tilla si ndarja e burimeve dhe menaxhimi i koleksionit). WorldCat përdoret nga bibliotekarët për katalogim dhe kërkime dhe nga publiku i gjerë.[1] [4]

OCLC u themelua në vitin 1967 nën udhëheqjen e Fred Kilgour . [5] Po atë vit, OCLC filloi të zhvillonte teknologjinë e katalogut të bashkimit që më vonë do të evoluonte në WorldCat; regjistrimet e para të katalogut u shtuan në vitin 1971. [5] [6]

Në vitin 2003, OCLC filloi programin pilot "Open WorldCat", duke vënë në dispozicion regjistrimet e shkurtuara nga një nëngrup i WorldCat për faqet e internetit partnere dhe shitësit e librave, për të rritur aksesin e koleksioneve të bibliotekave anëtare të saj abonuese. [7] [8]

Në tetor 2005, stafi teknik i OCLC filloi një projekt wiki, WikiD, duke i lejuar lexuesit të shtojnë komente dhe informacione të fushës së strukturuar të lidhur me çdo regjistrim të WorldCat. [9] WikiD u hoq më vonë, megjithëse WorldCat më vonë përfshiu përmbajtje të krijuar nga përdoruesit në mënyra të tjera. [10] [11]

Në vitin 2006, u bë e mundur për këdo që të kërkonte WorldCat drejtpërdrejt në uebsajtin e tij të hapur WorldCat.org, [12] jo vetëm nëpërmjet ndërfaqes së abonimit FirstSearch ku kishte qenë i disponueshëm në internet për bibliotekat e abonimit për më shumë se një dekadë më parë. [13] Opsionet për kërkime më të sofistikuara të WorldCat kanë mbetur të disponueshme përmes ndërfaqes FirstSearch. [12]

Në vitin 2007, WorldCat Identities filloi të sigurojë faqe për 20 milionë "identitete", të cilat janë meta të dhëna për emrat - kryesisht autorë dhe persona që janë subjekt i titujve të botuar. [14]

Në vitin 2017, API- ja e kërkimit WorldCat e OCLC u integrua në mjetin e citimit të VisualEditor të Wikipedia-s, duke lejuar redaktorët e Wikipedia-s të citojnë me lehtësi burimet nga WorldCat. [15] [16]

Duke filluar nga viti 2017, OCLC dhe Internet Arkivi kanë bashkëpunuar për të vënë në dispozicion të dhënat e Arkivit të Internetit të librave të dixhitalizuar në WorldCat. [17]

Në gusht 2022, OCLC lançoi një uebsajt të "ridizajnuar dhe riimagjinuar" të WorldCat.org me qëllimin e deklaruar "për të ofruar akses më të madh për koleksionet". [18] Faqja e internetit tani kërkon përdorimin e JavaScript dhe për këtë arsye nuk është më i aksesueshëm për përdoruesit e shfletuesve të vjetër të internetit ose ata që kanë JavaScript të çaktivizuar për arsye sigurie . Përditësimi hoqi gjithashtu komentet e librave të përdoruesve dhe i zëvendësoi ato me komente nga dega e Amazon, GoodReads . [19]

Në qershor 2022, mirëmbajtja e WorldCat Identities u pezullua dhe shërbimi do të ndërpritet pasi po zëvendësohet nga entitetet WorldCat . [20] [21]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Faqja zyrtare Edit this at Wikidata
 • "WorldCat". oclc.org. Marrë më 2018-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Information on the OCLC website about WorldCat.
 • "Bibliographic Formats and Standards". oclc.org. Marrë më 2018-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • "WorldCat Identities". worldcat.org. Marrë më 2018-12-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 1. ^ a b "Inside WorldCat". www.oclc.org. OCLC. Marrë më 19 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Oswald, Godfrey (2017). "Largest unified international library catalog". Library world records (bot. 3rd). Jefferson, NC: McFarland & Company. fq. 291. ISBN 9781476667775. OCLC 959650095. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Content available through WorldCat Discovery" (XLS). www.oclc.org (në anglisht). OCLC. Marrë më 2020-09-22.
 4. ^ "Data strategy [WorldCat]". oclc.org. Arkivuar nga origjinali më 2019-03-27. Marrë më 2018-02-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Margalit Fox (2 gusht 2006). "Frederick G. Kilgour, Innovative Librarian, Dies at 92". The New York Times. Marrë më 2009-12-22. Frederick G. Kilgour, a distinguished librarian who nearly 40 years ago transformed a consortium of Ohio libraries into what is now the largest library cooperative in the world, making the catalogs of thousands of libraries around the globe instantly accessible to far-flung patrons, died on Monday in Chapel Hill, N.C. He was 92. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "A brief history of WorldCat". oclc.org. 10 shkurt 2015. Marrë më 13 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ O'Neill, Nancy (nën–dhj 2004). "Open WorldCat Pilot: A User's Perspective". Searcher (në anglisht). 12 (10): 54–60. ISSN 1070-4795. OCLC 201889986.
 8. ^ Quint, Barbara (27 tetor 2003). "OCLC project opens WorldCat records to Google". infotoday.com. Information Today. Marrë më 2019-06-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "WikiD" (në anglishte amerikane). OCLC. Marrë më 5 mars 2015.
 10. ^ Storey, Tom (shtator 2007). "A WorldCat community: using WorldCat.org to build a social network of the world's library users" (PDF). NextSpace. OCLC (7): 16–17. ISSN 1559-0011. Marrë më 2019-06-26. Online ratings, tags, reviews, recommendations, lists, rankings, personal profiles—the social media revolution is here. It seems the world has exploded with Web 2.0, social networking tools and sites. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Bertot, John Carlo; Berube, Katy; Devereaux, Peter; Dhakal, Kerry; Powers, Stephen; Ray, Jennie (prill 2012). "Assessing the usability of WorldCat Local: findings and considerations". The Library Quarterly. 82 (2): 207–221. doi:10.1086/664588. JSTOR 10.1086/664588. Breeding [2] also makes the following observations about the benefits of the search system: the presence of a more visually appealing interface; the grouping of related material; faceted navigation; and the capability for user-generated content (e.g., reviews). Eden [3] also refers to the advantages of user-generated content possible in WCL... {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Hane, Paula J. (17 korrik 2006). "OCLC to open WorldCat searching to the world". infotoday.com. Information Today. Marrë më 2019-06-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Prucha, Francis Paul (1994). "National online library catalogs". Handbook for research in American history: a guide to bibliographies and other reference works (bot. 2nd). Lincoln: University of Nebraska Press. fq. 25–27. ISBN 0803237014. OCLC 28018047. Online Computer Library Center has developed two new programs. One is called EPIC, a new command-driven full online service with sophisticated searching features, including subject searches, intended for librarians and other experienced users. The other, designed for end-users, is FirstSearch, which contains the database materials found in EPIC or subsets of them but has a menu interface that nonspecialists find easy to use. Both EPIC and FirstSearch make available the full OCLC Online Union Catalog (called WorldCat in FirstSearch), but they also function as online database services, offering their users a wide array of other databases. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Hickey, Thomas B. (15 prill 2007). "WorldCat Identities: Another View of the Catalog" (PDF). NextSpace. OCLC (6): 18–19. ISSN 1559-0011. Marrë më 2016-01-18. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "OCLC and Wikipedia Library link citations to millions of library materials, expanding access to quality sources". oclc.org. OCLC. 11 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2017. Marrë më 25 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Orlowitz, Jake (11 maj 2017). "You can now add automatically generated citations to millions of books on Wikipedia". blog.wikimedia.org. Wikimedia Foundation. Marrë më 25 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Michalko, Jim (12 tetor 2017). "Syncing Catalogs with thousands of Libraries in 120 Countries through OCLC". blog.archive.org. Internet Archive. Marrë më 2020-07-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Gary Price (2022-08-24). "OCLC Officially Announces the Launch of a 'Redesigned and Reimagined' WorldCat.org". InfoDocket.com. Marrë më 2022-08-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Frequently Asked Questions". WorldCat. Marrë më 2022-08-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Orion Cinema Network [WorldCat Identities]". EU-Vietnam Business Network (EVBN). 2023-03-04. Marrë më 2023-03-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "WorldCat Identities". OCLC. Marrë më 2023-03-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)