Jump to content

Internet Archive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema e Internet Archive
Logoja e Wayback Machine, e përdorur që nga viti 2001

Internet Archive është një bibliotekë dixhitale arkivore amerikane e internetit me misionin e deklaruar të "qasjes universale në të gjitha njohuritë". [notes 1] [notes 2] Ai siguron akses publik falas në koleksionet e materialeve të dixhitalizuara, duke përfshirë faqet e internetit, aplikacionet softuerike/lojërat, muzikën, filmat/video, imazhe lëvizëse dhe miliona libra. Përveç funksionit të tij arkivues, Arkivi i Internetit është një organizatë aktiviste, që mbron një internet të lirë dhe të hapur. Që nga dhjetori 2021, Arkivi i Internetit mban mbi 34 milionë libra dhe tekste, 7,4 milionë filma, video dhe shfaqje televizive, 797,000 programe softuerike, 13,991,923 skedarë audio, 4,1 milionë imazhe dhe 640 miliardë faqe ueb në Wayback Machine.

Arkivi i Internetit lejon publikun të ngarkojë dhe shkarkojë materiale dixhitale në grupin e tij të të dhënave, por pjesa më e madhe e të dhënave të tij mblidhet automatikisht nga zvarritësit e tij të uebit, të cilët punojnë për të ruajtur sa më shumë nga ueb-i publik. Arkivi i tij në internet, Wayback Machine, përmban qindra miliarda kapje në ueb. [notes 3] Arkivi gjithashtu mbikëqyr një nga projektet më të mëdha në botë të dixhitalizimit të librit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Internet Archive Frequently Asked Questions". Internet Archive. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2009. Marrë më 13 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Internet Archive: Universal Access to all Knowledge". Internet Archive. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2013. Marrë më 13 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Internet Archive: Projects". Internet Archive. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2013. Marrë më 6 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)