Amazon (kompani)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo ka të bëjë me kompaninë e quajtur Amazon. Për subjektet individuale të biznesit të njohura me këtë emër, kontrolloni gjithashtu Amazon Air, Amazon Books, Amazon Fire TV, Amazon Game Studios, Amazon Music, Amazon Prime, Amazon Publishing, Amazon Robotics, Amazon Studios, Amazon Web Services (aws)
Amazon.com
Webfaqjahttp://www.amazon.com/
KomercialPo
Krijuar ngaJeff Bezos
Lëshuar më1994

Amazon.com, Inc [1] ( /æ m ə z ɒ n / AM-ə-zon ) është një kompani teknologjike multinacionale amerikane e bazuar në Seattle, Washington, e cila fokusohet në e-commerce, informatika në re (cloud), streaming dixhitale, dhe inteligjencë artificiale. Amazon.com është një bazë në SHBA korporatë Kompania. Me seli në Seattle, Washington, kjo është më e madhe online shitje me pakicë në Shtetet e Bashkuara, me gati tre herë të ardhurat e shitjes Internet e deri kontrabandist, Staples si e 2010 janar. Konsiderohet si një nga pesë kompanitë e mëdha në industrinë e teknologjisë së informacionit në SHBA, së bashku me Google, Apple, Microsoft dhe Facebook.

Jeff Bezos themeluar Amazon.com, Inc në 1994 dhe në faqen online shkoi në 1995. Kompania u emërua fillimisht Cadabra, Inc, por emri është ndryshuar kur u zbulua se njerëzit nganjëherë dëgjuar emrin si "cadaver" (kufomë). Amazon.com emri ishte zgjedhur për shkak të Amazon River është një nga lumenjtë më të mëdha në botë dhe kështu emri sugjeron përmasa të mëdha, dhe gjithashtu pjesërisht për shkak se ajo fillon me "A" dhe për këtë arsye do të tregojë deri në afërsi të fillim të listave alfabetik. Amazon.com filloi si një online librari, por së shpejti të larmishëm, shitja DVDs, CD, MP3 shkarkime, software kompjuter, lojë videos, veshje, mobilje, ushqim, dhe lodra. Amazon ka vendosur faqet e internetit të veçanta në Kanada, Britani e Madhe, Gjermania, Franca, Italia, Austria, Japonia, dhe Kina. Ajo gjithashtu ofron transportin detar ndërkombëtar në vende të caktuara për disa nga produktet e saj. Gjithashtu Amazon shet produktet e saj edhe ne Shqiperi.[2] [3] [4] [5] Kompania është referuar si "një nga forcat më me ndikim ekonomik dhe kulturor në botë", si dhe marka më e vlefshme në botë. [6] [7]

Produkte dhe shërbime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amazon.com[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amazon.com është një platformë e-commerce që shet një shumëllojshmëri të linjave të produkteve,[8] duke përfshirë mediat (libra, filma, muzikë dhe softuer), veshje, mallra për fëmijë, elektronikë të konsumit, kozmetikë, ushqime, produkte shëndetësore dhe të kujdesit personal, furnizime industriale dhe shkencore, enë kuzhine, bizhuteri, orë, produkte lëndinë dhe kopsht, instrumente muzikore, mallra sportive, mjete, produkte automobilistike, lodra dhe lojëra, si dhe pajisje dhe shërbime konsulence.[9] Vizitat në amazon.com u rritën nga 615 milionë vizitorë në vit në 2008 në mbi 2 miliardë në muaj në 2022.[10] Që nga viti 2024, platforma e tregtisë elektronike është faqja e 14-të më e vizituar në botë.[11][12]

Dyqane fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 2015, Amazon hapi një librari Amazon Books në University Village në Seattle. Dyqani është 5,500 metra katrorë në sipërfaqe dhe çmimet e të gjitha artikujve janë në përputhje me ato të listuara në faqen e saj të internetit.[13] Në korrik 2016, kompania njoftoi hapjen e një objekti prej 1100,000 metrash katrorë (335,280.0 m) në qytetin Palmer në zonën e Lihai-Valley në Pensilvaninë lindore. Që nga viti 2024, Amazon është punëdhënësi i tretë më i madh në rajonin Lihai-Valley.[14]

Pajisje dhe shërbime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amazon ofron një sërë produktesh dhe shërbimesh të përballueshme, duke përfshirë asistentin e saj dixhital Alexa, Amazon Music dhe Prime Video për muzikë dhe video, përkatësisht, Amazon Appstore për aplikacionet Android, linjën e librave elektronikë eink Kindle, tableta me ekran LCD me ngjyra Fire dhe Fire HD, respektivisht. Audible ofron libra audio për blerje dhe dëgjim.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Amazon.com, Inc. - Form-10K". NASDAQ. 31 dhjetor 2018. Marrë më 17 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Lotz, Amanda. "'Big Tech' isn't one big monopoly – it's 5 companies all in different businesses". The Conversation (në anglisht). Marrë më 16 maj 2019.
 3. ^ "The Big Four of Technology" (në anglisht). 31 tetor 2017. Marrë më 16 maj 2019.
 4. ^ Rivas, Teresa. "Ranking The Big Four Tech Stocks: Google Is No. 1, Apple Comes In Last". www.barrons.com (në anglishte amerikane). Marrë më 16 maj 2019.
 5. ^ "FANG Stocks News: Facebook, Amazon, Netflix And Google" (në anglisht). 15 shtator 2020.
 6. ^ Kantar. "Accelerated Growth Sees Amazon Crowned 2019's BrandZ™ Top 100 Most Valuable Global Brand". www.prnewswire.com (në anglisht). Marrë më 25 maj 2020.
 7. ^ "Amazon Empire: The Rise and Reign of Jeff Bezos" (në anglisht).
 8. ^ "Amazon.com". www.britannica.com (në anglisht). Marrë më 2024-02-22.
 9. ^ "Amazon Tries to Crack India's Produce Market by Wooing Farmers". www.bloomberg.com (në anglisht). Marrë më 2024-02-22.
 10. ^ "Worldwide visits to Amazon.com from July 2023 to December 2023". www.statista.com (në anglisht). Marrë më 2024-02-22.
 11. ^ "Top Websites Ranking". www.similarweb.com (në anglisht). Marrë më 2024-02-22.
 12. ^ "Amazon Kortingscode". www.kortingscouponcodes.nl (në anglisht). Marrë më 2024-02-22.
 13. ^ "Amazon Plans Hundreds of Brick-and-Mortar Bookstores, Mall CEO Says". www.wsj.com (në anglisht). Marrë më 2024-02-22.
 14. ^ "Amazon Opening New Lehigh Valley Facility, Creating Over 500 New Jobs". www.lehighvalley.org (në anglisht). Marrë më 2024-02-22.