Jump to content

Jeff Bezos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeff Bezos
U lind në (1964-01-12) 12 janar 1964 (60 vjeç)
ShkollimiUniversiteti Princeton
ProfesioniSipërmarrës teknologjik • investitor • filantrop
Bashkëshorti/jaMacKenzie Bezos (të ndarë)
Fëmijë4

Jeffrey Preston Bezos (lindur më 12 janar 1964) është një sipërmarrës teknologjik Amerikan, investitor, dhe filantrop. Ai është themeluesi, kryetari, CEO, dhe presidenti i Amazon.

Bezos lindi në Albuquerque, New Mexico, dhe u rrit në Houston, Teksas. Ai u diplomua në Unversitetin e Princeton në vitin 1986 me diploma në energji elektrike dhe shkenca kompjuterike. Ai punoi në Wall Street në disa fusha të ndryshme që nga viti 1986 e deri në fillim të vitit 1994. Ai themeloi Amazon në fund të vitit 1994 gjatë një udhëtimi rrugor nga New York CitySeattle. Kompania nisi si një dyqan librash online dhe është zgjeruar me përfshirjen e një shumëllojshmërie produktesh dhe shërbimesh. Ajo është për momentin kompania më e madhe në botë për shitjet online.

Më 27 korrik, 2017, Bezos u bë njeriu më i pasur në botë kur vlera e tij neto kaloi shifrën e $90 miliard. Pasuria e Bezos arriti $100 miliard për herë të parë më 24 nëntor, 2017, dhe ai u emërtua zyrtarisht si personi më i pasur në botë nga Forbes më 6 mars, 2018, me një pasuri prej $112 miliard. Bezos është quajtur "njeriu më i pasur i historisë moderne" kur pasuria e tij neto arriti shifrën e $150 miliard në korrik të vitit 2018.[2]

  1. ^ Jeff Bezos and Bill Gates live less than 1 mile from each other — here's where the rest of Seattle's billionaires live - AOL Finance Retrieved December 12, 2018.
  2. ^ "This Is The Richest Person In The World". Forbes. 2019. Marrë më 19 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)