Houston

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hjuston
Qytet
Vendndodhja
Hjuston is located in SHBA
Hjuston
Hjuston

Koordinatat: 29°45′46″V 95°22′59″P / 29.76278°V 95.38306°P / 29.76278; -95.38306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Rrethi Harris, Fort Bend, dhe Montgomery
Kryetari i Bashkisë Annise Parker
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.625,2 km2
Dendësia 1.505 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 713, 281, 832
Koordinatat 29° 45′ 46″ Veri

95° 22′ 59″ Perëndim

Vendodhja e Hjustonit në Texas

Houston (shqiptohet hjuston) është qyteti më i madh në shtetin american të Teksasit, dhe qyteti i katërt më i madh në Shtetet e Bashkuara. Sipas regjistrimit të vitit 2010 SHBA, qyteti kishte një popullsi prej 2,1 milionë banorë brenda një sipërfaqe prej 1,700 km². Houston është qendra e qarkut Harris.

Houston u themelua në vitin 1836 mbi tokën pranë brigjeve të lumit Buffalo. Ai u inkorporua si qytet më 5 qershor 1837, dhe u quajt Houston për nder të Presidentit atëhershëm të Republikës së Teksasit ish-gjeneralit Sam Houston-i cili drejtoi Betejën e San Jacinto, që u zhvillua 40 km në lindje të vendit ku u themelua qyteti. Porti në rritje dhe industria hekurudhore, e kombinuar me zbulimin e naftës në 1901, e ka ndikuar në rritjen e vazhdueshme të popullsisë së qytetit. Në mesin e shekullit të njëzetë, Houston u bë vendodhja e Qendrës Mjekësore të Teksasit, përqendrimi më i madh botëror i kujdesit shëndetësor dhe institucioneve kërkimore dhe Qendra Hapësirore "Johnson" e NASA-s, ku ndodhet Qendra e Kontrollit të Misioneve.

Pamje e qendrës së qytetit nga perëndimi Pamje e qendrës së qytetit nga jugu Pamje e qendrës së qytetit