Albuquerque, New Mexico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Albuquerque, New Mexico
qytet
noform
Balloon Fiesta, Downtown Albuquerque

Alvarado Center, Sandia Peak Tramway San Felipe de Neri Church, Rio Grande Wetlands.

Flamuri_figura
Vendndodhja
Albuquerque, New Mexico is located in SHBA
Albuquerque, New Mexico
Albuquerque, New Mexico

Koordinatat: 35°6′39″V 106°36′36″P / 35.11083°V 106.61000°P / 35.11083; -106.61000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Mexico New Mexico
Qarku Bernalillo County
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 490.9 km2
 •  tokësore 486.2 km2
 •  ujore 4.7 km2
Lartësia 1619.1 m (m.n.d.)
Popullsia 558000 banorë (2014)
 •  aglomerati 903000 (59th)

1,163,964 (Albuquerque-Santa Fe-Las Vegas CSA) banorë

Dendësia 1142.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1706
Zona Kohore MST-7
Verore MDT-6
Kodi Postal 87101–87125, 87131,

87151, 87153, 87154, 87158, 87174, 87176, 87181, 87184, 87185, 87187, 87190–87199

Prefiksi 505, 575
Koordinatat 35° 6′ 39″ Veri

106° 36′ 36″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cabq.gov

Albuquerque, New Mexico është një qytet në qarkun Bernalillo Countyshtetit federal New Mexico New Mexico, SHBA. Në Albuquerque, New Mexico jetojnë 558000 banorë (2014)[1][2], dhe dendësia e popullisë është 1142.3 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 490.9 km2 dhe lartësi mbidetare prej 1619.1 m (5312 ft).

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Albuquerque, New Mexico – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale