Jump to content

Siatëll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Siatëll
Seattle
Qytet
Pamje nga Siatëll
Pamje nga Siatëll
Nofkat: 
Rain City (Qyteti i shiut)
Parimet: 
The City of Flowers (Qyteti i Luleve)
Popullsia
 • Gjithsej753,675 (2.019)
Faqja zyrtarewww.seattle.gov

Seattle (shqip: Siatëll) është qyteti më i madh në shtetin UashingtonShteteve të Bashkuara. Që nga korriku 2013, ai ishte qyteti me rritje më të shpejtë ndër qytetet më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara, dhe mbeti në pesë të parët deri në maj 2015 me një rritje vjetore prej 2.1%. Qyteti ndodhet në një rrip ngushtë midis Puget Sound (një gji i ngushtë i Oqeanit Paqësor) dhe Liqenit Uashington, rreth 160km në jug të kufirit të SHBA-së me Kanadanë. Siatëll është porti i 8-të më i madh në Shtetet e Bashkuara dhe i 9-ti në Amerikën e Veriut.

Nga viti 1869 deri në vitin 1982, Siatëll ishte i njohur si "Qyteti i Mbretëreshës".[1] Nofka e tanishëm zyrtare është "Qyteti i Smeraldës", rezultat i një gare që u mbajtë më 1981.[2][3] Siatëll njihet si "Porta tek Alaska" për shkak se është qyteti i afërt në Amerikën e afërt tek Alaska, "Qyteti i Shiut" për shkak reve të shpeshta dhe motit me shi.[3]

  1. ^ Greg Lange (4 nëntor 1998). "Seattle receives epithet Queen City in 1869". HistoryLink. Marrë më 26 tetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "We're not in Washington Anymore". Seattlest. 27 tetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2012. Marrë më 27 shtator 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b David Wilma (24 tetor 2001). "Seattle becomes The Emerald City in 1982". HistoryLink. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Seattle-Kobe Sister Cities". Kobe Trade Information Office. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2015. Marrë më 14 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c d e f g h i j k "Seattle's Sister Cities". Seattle.gov. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2015. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ P.C., Net. "Gdynia – International Gdynia – International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)