Siatëll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Siatëll
Seattle
Qytet
Njohur si Rain City (Qyteti i shiut)
Motoja The City of Flowers (Qyteti i Luleve)
noform
Pamje nga Siatëll
Vendndodhja
Siatëll is located in SHBA
Siatëll
Siatëll

Koordinatat: 47°36′35″V 122°19′59″P / 47.60972°V 122.33306°P / 47.60972; -122.33306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku King
Kryetari i Bashkisë Jenny Durkan
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 369,2 km2
 •  tokësore 217.2 km2
 •  ujore 152.0 km2
Lartësia 29 m (m.n.d.)
Popullsia 753.675 (2019) banorë
Dendësia 3.242 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 2 dhjetor 1869
Zona Kohore (UTC-8)
Verore (UTC-7)
Prefiksi 206
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Siatëll-Takoma
Koordinatat 47° 36′ 35″ Veri

122° 19′ 59″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.seattle.gov

Seattle (shqip: Siatëll) është qyteti më i madh në shtetin UashingtonShteteve të Bashkuara. Që nga korriku 2013, ai ishte qyteti me rritje më të shpejtë ndër qytetet më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara, dhe mbeti në pesë të parët deri në maj 2015 me një rritje vjetore prej 2.1%. Qyteti ndodhet në një rrip ngushtë midis Puget Sound (një gji i ngushtë i Oqeanit Paqësor) dhe Liqenit Uashington, rreth 160km në jug të kufirit të SHBA-së me Kanadanë. Siatëll është porti i 8-të më i madh në Shtetet e Bashkuara dhe i 9-ti në Amerikën e Veriut.

Nofka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1869 deri në vitin 1982, Siatëll ishte i njohur si "Qyteti i Mbretëreshës".[1] Nofka e tanishëm zyrtare është "Qyteti i Smeraldës", rezultat i një gare që u mbajtë më 1981.[2][3] Siatëll njihet si "Porta tek Alaska" për shkak se është qyteti i afërt në Amerikën e afërt tek Alaska, "Qyteti i Shiut" për shkak reve të shpeshta dhe motit me shi.[3]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Greg Lange (4 nëntor 1998). "Seattle receives epithet Queen City in 1869". HistoryLink. Marrë më tetor 26, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "We're not in Washington Anymore". Seattlest. 27 tetor 2005. Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2012. Marrë më shtator 27, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b David Wilma (24 tetor 2001). "Seattle becomes The Emerald City in 1982". HistoryLink. Arkivuar nga origjinali më qershor 29, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Seattle-Kobe Sister Cities". Kobe Trade Information Office. Arkivuar nga origjinali më tetor 6, 2015. Marrë më nëntor 14, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c d e f g h i j k "Seattle's Sister Cities". Seattle.gov. Arkivuar nga origjinali më tetor 2, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ P.C., Net. "Gdynia – International Gdynia – International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali më tetor 19, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)