Galway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Galway
Qytet
Njohur si "Qyteti i fiseve"
Motoja "Lavdërimi i tij mbetet epokë pas epoke"
noform
Pamje nga lumi Corrib
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Galway is located in Irlanda
Galway
Galway

Koordinatat: 53°16′19″V 9°2′56″P / 53.27194°V 9.04889°P / 53.27194; -9.04889

Administrimi
Shteti Flamuri Irlanda
Provinca Connacht
Qarku Qarku Galway
Kryetari i Bashkisë Noel Larkin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 53 km2
Lartësia 25 m (m.n.d.)
Popullsia 79,504 banorë
Dendësia 1,500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WET (UTC+0)
Verore IST (UTC+1)
Targa G
Koordinatat 53° 16′ 19″ Veri

9° 2′ 56″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.galwaycity.ie

Galway është qytet në provincën Connacht, Irlandë. Ndodhet në lumin Corrib midis Lough Corrib dhe Gjirit Galway dhe është e rrethuar nga Qarku Galway. Galway është zona e katërt urbane më e popullarizuar në Republikën e Irlandës dhe qyteti i gjashtë më i popullarizuar në ishullin e Irlandës. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 79,504 banorë.

Në vitin 2020, Galway do të bëhet kryeqyteti i kulturës evropiane së bashku me qytetin kroatë Riekën.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti në Galway ndodhet 6 kilometra në lindje të Carnmore. Në janar 2015, aeroporti ka rihapur edhe fluturimet private.[1]

Autobusat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autobusat e qytetit janë publike. Autobusat kanë pesëmbëdhjetë itinerar[2] në qytet.

Treni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni kryesor i trenit është Stacioni Ceannt i cili është hapur në vitin 1851[3] dhe ishte riemërua në nder të Éamonn Ceannt më 1966. Stacioni ndodhet në qendrën e qytetit në sheshin Eyre.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Galway ka pasur 27 shkolla fillore dhe 11 shkolla të mesme.[4]

Universiteti Kombëtar i Irlandës ndodhet në pjesën perëndimore të qytetit. Universiteti u themelua më 1845 me emrin Kolegji i Mbretëreshës, Galway.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Galway Airport has reopened..." Galway Airport. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 shkurt 2015. Marrë më 8 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Galway City bus service summary". GalwayTransport.info. Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Galway station" (PDF). Railscot – Irish Railways. Marrë më 3 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Microsoft Word — Atlas 2004 Section1.doc" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 19 korrik 2011. Marrë më 12 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)