Jump to content

Galway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galway
Qytet
Pamje nga lumi Corrib
Pamje nga lumi Corrib
Nofkat: 
"Qyteti i fiseve"
Parimet: 
"Lavdërimi i tij mbetet epokë pas epoke"
Popullsia
 • Gjithsej79.504
TargatG
Faqja zyrtarewww.galwaycity.ie

Galway është qytet në provincën Connacht, Irlandë. Ndodhet në lumin Corrib midis Lough Corrib dhe Gjirit Galway dhe është e rrethuar nga Qarku Galway. Galway është zona e katërt urbane më e popullarizuar në Republikën e Irlandës dhe qyteti i gjashtë më i popullarizuar në ishullin e Irlandës. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 79,504 banorë.

Në vitin 2020, Galway do të bëhet kryeqyteti i kulturës evropiane së bashku me qytetin kroatë Riekën.

Aeroporti në Galway ndodhet 6 kilometra në lindje të Carnmore. Në janar 2015, aeroporti ka rihapur edhe fluturimet private.[1]

Autobusat e qytetit janë publike. Autobusat kanë pesëmbëdhjetë itinerar[2] në qytet.

Stacioni kryesor i trenit është Stacioni Ceannt i cili është hapur në vitin 1851[3] dhe ishte riemërua në nder të Éamonn Ceannt më 1966. Stacioni ndodhet në qendrën e qytetit në sheshin Eyre.

Në vitin 2002, Galway ka pasur 27 shkolla fillore dhe 11 shkolla të mesme.[4]

Universiteti Kombëtar i Irlandës ndodhet në pjesën perëndimore të qytetit. Universiteti u themelua më 1845 me emrin Kolegji i Mbretëreshës, Galway.

  1. ^ "Galway Airport has reopened..." Galway Airport. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2015. Marrë më 8 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Galway City bus service summary". GalwayTransport.info. Marrë më 21 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Galway station" (PDF). Railscot – Irish Railways. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 26 shtator 2007. Marrë më 3 shtator 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Microsoft Word — Atlas 2004 Section1.doc" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 korrik 2011. Marrë më 12 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)