Rijeka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rieka)
Shko te: navigacion, kërko
Rijeka
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Kroacia
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 150.000 banorë

Rijeka (kroatisht: Rijeka, Shqiptimi kroatisht: [rijěːka]; italisht: Fiume [ˈfjuːme]; hungarisht: Fiume; sllovenisht: Reka; gjermanisht: Sankt Veit am Flaum) është qytet në Kroaci.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]