Reykjavík

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Reykjavík
Irlandisht : Reykjavík
Qytet
noform
Vendndodhja
Reykjavík is located in Islanda
Reykjavík
Reykjavík

Koordinatat: 64°08′0″V 21°56′0″P / 64.13333°V 21.93333°P / 64.13333; -21.93333

Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Kryetari i Bashkisë Jón Gnarr
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 274.5 km2
 •  aglomerati 777 km2
Popullsia 120,165 banorë
 •  aglomerati 201,847 banorë
Dendësia 436.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore GMT (UTC+0)
Kodi Postal 101-155
Koordinatat 64° 08′ 0″ Veri

21° 56′ 0″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.rvk.is

Reykjavík është kryeqyteti i Islandës si dhe më veriori i botës (lat: 64° 08' N, jo shume larg rrethit polar arktik në 66° 33' N). Emri i tij në gjuhën islandeze do të thotë "gji(shih gji deti) që tymos", dhe që me siguri vjen nga burimet e shumta të nxehta dhe i bashkangjitet si një keqkuptim i kolonizatorit të parë Ingólfur Arnarson.

Me më shumë se 117 mijë banorë është qyteti më i madh islandez ku banojnë 37% e të gjithë popullsisë së Islandës. Ndodhet në Oqeanin Atlantik dhe në veçanti në gjirin Faxaflói.

Në të ndodhen fakultetet universitare më të mëdha të vendit, shkollat e mesme, teatrot, muzetë, institucione kluturore dhe gjithashtu një port.

Në qendër të qytetit ndodhet dhe një liqen vogël, i quajtur Tjörnin.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]