Gadishulli Jugor (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gadishulli Jugor (Islandë)
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Keflavík
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 829 km2
Dendësia 24.5 banorë/km2

Gadishulli Jugor (islandisht: Suðurnes) është një rajon në jugperëndim të Islandës. Rajoni kanjë popullsi prej mbi 22,000 banorë dhe është një nga pjesët e me popullsi më të dendur në ishull. Qendra administrative është Keflavík, i cili kishte 7,000 banorë kur u bashkua me qytetin fqinj Njarðvík disa vite më parë që së bashku krijuan Reykjanesbær, i cili është vendbanimi i dytë më i madh jashtë zonës së Rajonit të Kryeqytetit; më 1 janar 2013 qyteti kishte popullsi pre 14,231 banorë.

Rajoni është vend i "Aeroportit Ndërkombëtar Keflavík", pika kryesore e hyrjes për Islandë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 63°55′V 22°15′P / 63.917°V 22.250°P / 63.917; -22.250