Keflavík

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Keflavik
Qytet
noform
Pamje e një kishe në Keflavik
Vendndodhja
Keflavik is located in Islanda
Keflavik
Keflavik

Koordinatat: 64°01′V 22°34′P / 64.017°V 22.567°P / 64.017; -22.567

Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Gadishulli Jugor
Komuna Reykjanesbær
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 15,129 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore GMT (UTC+0)
Faqja Zyrtare www.reykjanesbaer.is

Keflavik është qytet në rajonin Gadishulli Jugor në jugperëndim të Islandës.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Keflavik ka klimë oqeanike me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Muaji më i nxehtë është korriku, ku temperatura mesatare është 13 °C. Muaji më i ftohtë është janari, ku temperatura mesatare është 2 °C.