Hafnarfjörður

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hafnarfjörður
Hafnarfjarðarkaupstaður
Komunë
noform
Pamje e qendrës së qytetit të Hafnarfjörður
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Rajoni i Kryeqytetit
Provinca Zona Jugperëndimore
Udhëheqës Haraldur L. Haraldsson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 143 km2
Popullsia 27,357 banorë
Dendësia 191.31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±00
Kodi Postal 220, 221, 222

Hafnarfjörður (islandisht: Hafnarfjarðarkaupstaður), është një qytet port dhe komunëIslandë, rreth 10 km (6 mi) në jug të Reykjavík. Kjo komunë ndodhet në rajonin i Kryeqytetit, dhe është pjesë e Zonës zgjedhore Jugperëndimore.

Ai është qyteti i tretë më i populluar në Islandë, pas Rejkjavik dhe Kópavogur. Si qyteti i tretë më i madh, Hafnarfjordur ka krijuar industrinë lokale dhe një shumëllojshmëri të aktiviteteve urbane, me evente vjetore të festivaleve.

Aktivitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është vendi i festivali vjetor të vikingëve, ku entuziastët e kulturës së vikingëve nga e gjithë bota shfaqin rikonstruksione të veshjeve, shpatave-luftuese, dhe objekte të artizanat të vikingëve.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hafnarfjörður (me domethënie port - fjord) e merr emrin e tij nga porti i shkëlqyer natyror i zonës. Qyteti është emëruar për herë të parë në mesjetë në librin e vendbanimeve Landnámabók, dhe raportet e hershme të udhëtimeve në Hafnarfjordur datojnë nga fundi i shekullit të 14.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]