Gardur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Garður
Sveitarfélagið Garður
Komunë
noform
Vendndodhja e komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Rajoni Gadishulli Jugor
Provinca Zona Jugperëndimore
Udhëheqës Magnús Stefánsson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21 km2
Popullsia 1,409 banorë
Dendësia 67.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC±00
Kodi Postal 250
Faqja Zyrtare svgardur.is

Garður (islandisht: Sveitarfélagið Garður), është një qytezë dhe komunë në jugperëndim të Islandës. Kjo komunë ndodhet në rajonin e Gadishullit Jugor, dhe është pjesë e zonës zgjedhore jugperëndimore.

Qyteza Gardur, që do të thotë kopsht apo oborr, u emërua sipas një prej shumë mureve prej balte të sapo ngritura në kufijtë ndarës midis pronave vendore [1].

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonat e pasura të peshkimit në breg mbeten baza kryesore ekonomike të qytetit. Një pjesë e madhe e peshkimit është kryer këtu që në shekujt e mëparshëm, dhe ka relike që gjenden përgjatë bregut. Garður mbetet një qendër e fuqishme e peshkimit me firmat e përpunimit të peshkut.

Garður është shtëpia e grupit të famshëm muzikor Of Monsters and Men.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Garður (Town of Gardur, Reykjanes, South Iceland)". Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 mars 2012. Marrë më 1 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Garður Folk Museum and Lighthouse (enjoyiceland.is)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]