Rajoni Perëndimor (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vesturland
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Islanda
Zyrat qendrore Akranes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9554 km2
Popullsia 15300 banorë (2007)
Dendësia 1.6 banorë/km2

Rajoni Perëndimor (Islandisht: Vesturland) është një nga tetë rajonet tradicionale të Islandës, i vendosur në bregun perëndimor të ishullit. Qyteti më i madh i këtij rajoni është Akranes, me një popullsi prej 6300 banorë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Perëndimor udhëzime për udhëtim nga Wikivoyage

Koordinatat: 64°32′V 21°55′P / 64.533°V 21.917°P / 64.533; -21.917